Krajský soud v Ostravě dnes rozhodl o úpadku hutní společnosti Liberty Ostrava, která na sebe podala před týdnem insolvenční návrh. Soudce David Stošek dále rozhodl o vytvoření předběžného věřitelského výboru a vyzval věřitele k předkládání pohledávek. Další postup určí schůze věřitelů, kterou soudce svolal na 29. listopadu.
Podle informací v rozhodnutí o úpadku má Liberty Ostrava neuhrazené dluhy ve výši 5,03 miliardy korun, které jsou o více než 30 dní opožděny oproti termínu splatnosti. Největším věřitelem je dodavatel energií TAMEH Czech, který má pohledávky v celkové výši 2,185 miliardy korun. Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) čeká na proplacení více než 1,1 miliardy korun. Další velcí věřitelé evidují pohledávky v řádu desítek až stovek milionů korun.
Insolvenčním správcem hutí Liberty Ostrava se dle rozhodnutí soudu stala pražská firma TP Insolvence. V předběžném věřitelském výboru zasednou největší věřitelé, jmenovitě TAMEH Czech, EGAP, Greensill Bank, Danieli Engineering & Services a Reelgate.
Kolaps hutí Liberty Ostrava, kterou si někteří vybaví spíše pod historickým názvem Nová huť nebo pozdějším jménem ArcelorMittal Ostrava, se bezesporu zařadí mezi největší bankroty v novodobé historii České republiky. Tedy do řady, kterou tvoří třeba pád Investiční a poštovní banky (IPB), Union banky, Sazky, OKD, firem z holdingu Vítkovice či Sberbank CZ.
Situace Liberty Ostrava se zhoršila v loňském roce v důsledku vysokých cen energií a současně nízkých cen oceli a hutních produktů. Dodavatel energií TAMEH Czech zastavil huti loni v prosinci dodávky energií, od té doby většina provozů stojí. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba pět tisíc, je od té doby doma. Vedení hutí Liberty Ostrava se pokusilo situaci vyřešit s pomocí restrukturalizačního plánu, ale ani to už firmu od insolvenčního řízení neuchránilo.
Další postup bude zřejmě zahrnovat prodej hutí do rukou nového vlastníka. Tím současným je britsko-indický byznysmen Sandžív Gupta, respektive jeho firemní skupina GFG Alliance. Ten se v polovině roku 2019 zavázal po převzetí ostravské huti z rukou předcházejícího vlastníka, skupiny ArcelorMittal, že v Liberty Ostrava provede zásadní modernizaci a ekologizaci. To už nestihla.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) před týdnem řekl, že ví o dvou vážných zájemcích o kolabující hutní podnik, jejich jména však neuvedl. Také další ekonomičtí ministři se v minulých dnech a týdnech vyslovili pro rychlý prodej ostravských hutí do rukou nového investora, který bude schopen obnovit výrobu a zajistit další budoucnost podniku. Nový vlastník bude muset pravděpodobně koupit také energetickou firmu TAMEH Czech, bez níž není huť životaschopná.
(ede)