Okresní soud v Bratislavě odkládá případ vraždy vlivného slovenského právníka Ernesta Valka na rok 2023. Nemá čas. Obžalovaný Jozef Radič může být propuštěn na svobodu. Ministr přijme opatření. Vyšetřovatelům trvalo sedm let, než vyřešili vraždu významného právníka a bývalého předsedy ústavního soudu Ernesta Valka. Na problém upozornil slovenský zpravodajský server SME.
Z aktuálního vyjádření soudce Pavla Tomíka pro SME vyplývá, že na kauzu vraždy vlivného právníka Ernesta Valka nebude mít čas ani příští rok. Důvodem je přetíženost soudu – málo lidí a mnoho jiných věcí, které jsou údajně naléhavější.
Ernest Valko byl zastřelen v listopadu 2010 u vchodu do své vily v Limbachu nedaleko Bratislavy. Přestože policie nakonec údajného pachatele vypátrala, soud se případem zabýval až po roce a půl.
Redakce SME zjišťovala, co to znamená pro jednotlivé aktéry případu, zejména pro obviněného bývalého lupiče Jozefa Radiče. Ten si odpykává trest v jiném případu, ale podle infoirmací novinářů může být propuštěn na svobodu.
Není to první problém s průtahy začátku hlavního líčení v případu vraždy právníka Ernesta Valka, z níž je obžalován Jozef Radič. Situaci zkomplikovala nejprve skutečnost, že v květnu, po podání obžaloby prokurátorem slovenské generální prokuratury Jozefem Kanderou, byl případ přidělen soudci Rolandu Keményovi. Ten byl však dlouhodobě neschopen.
Následně bylo více než 200 trestních věcí, v nichž byl zákonným soudcem, přerozděleno mezi ostatní soudce OS Bratislava I. Případ se nakonec dostal do rukou soudci Pavlu Tomíkovi.
„Tato věc byla před více než měsícem přidělena novému zákonnému soudci. Vzhledem k vytíženosti soudního oddělení bude termín ve věci obžalovaného Jozefa Radiče nařízen nejdříve v roce 2021,“ řekl vloni v srpnu TASR vyšší soudní úředník Krajského soudu v Bratislavě Zoltán Valentovič, který tak zprostředkoval reakci nového zákonného soudce OS Bratislava I Pavla Tomíka.
Loupež, ne mafie
Státní zástupce Jozef Kandera podal 25. května loňského roku obžalobu na obviněného Jozefa Radiče pro zvlášť závažný zločin vraždy, zločin nedovoleného ozbrojování a obchodování se zbraněmi, zločin nedovoleného ozbrojování a obchodování se zbraněmi a zločin porušování domovní svobody ve spolupachatelství.
V listopadu 2010 se měl obviněný společně s dalším spolupachatelem, již pravomocně odsouzeným Jaroslavem Klinkem, vloupat do domu poškozeného Valka, aby se zmocnili finanční hotovosti, a jedním výstřelem z pistole ho usmrtit.
Klinka si odpykává souhrnný osmiletý trest odnětí svobody v ústavu se střední ostrahou. Trest si odpykává na základě dohody o přiznání viny uzavřené se státním zástupcem Kanderou. Dohoda byla schválena OS Pezinok dne 31. ledna 2020. Klinka označil za střelce Jozefa Radiče, který však vinu popírá.
Valko byl zavražděn ve svém domě v Limbachu 8. listopadu 2010. Policie ukončila vyšetřování vraždy s návrhem na obžalobu dvou pachatelů, jejichž motivem bylo podle policie vykradení Valkova domu. Po Valkově návratu se měli vloupat do domu a Jozef Radić měl právníka střelit do hrudi a způsobit mu smrtelná zranění. Následně Jozef Radić sebral Valkovi pistoli, kterou měl právník v legální držbě. Protože u Valka peníze nenašli, z místa činu utekli a pistoli hodili do Kučišdorfské přehrady v okrese Pezinok.
Vražda předního slovenského právníka a bývalého předsedy Ústavního soudu ČSFR Ernesta Valka šokovala celé Slovensko. Sedmapadesátiletý právník Ernest Valko patřil k předním osobnostem slovenského práva a politiky. V soudních sporech zastupoval řadu významných podniků i politiků včetně současného ministra financí Ivana Mikloše. Měl blízko k středopravé vládní koalici.
Zároveň však v minulosti strávil i několik dnů v policejní cele kvůli obvinění z vydírání při skupování pozemků. Stíhání však bylo po necelých dvou letech zastaveno.
Z chemika prominentním právníkem
Dříve, než se Ernest Valko vydal po stopách svého otce právníka, věnoval se exaktním vědám. Koncem šedesátých let minulého století začal studovat chemii na vysoké škole. Záhy však studium přerušil kvůli zdravotním reakcím na některé sloučeniny.
Začátkem sedmdesátých let proto přešel na Karlovu univerzitu, kde studoval práva, která zakončil v roce 1979 rigorózní zkouškou. Až do sametové revoluce se živil jako podnikový právník, napsal slovenský server Aktuálne.sk.
Po roce 1989 vstoupil do právnické poradny, kterou vytvořila Veřejnost proti násilí. A o rok později se stal poslancem Federálního shromáždění. Od června 1990 působil jako místopředseda ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění.
Posléze se stal předsedou Ústavního soudu ČSFR, v této funkci vytrval do konce roku 1992.
Následujícího roku se vrátil k advokacii, ale politiku vlastně nikdy neopustil. Stal se poradcem Slovenské demokratické koalice. Tu také zastupoval před Nejvyšším soudem proti Mečiarově HZDS, která se snažila zrušit její registraci před tehdejšími volbami do parlamentu. HZDS tehdy prohrála jak soud, tak i volby.
Spolutvůrce slovenské Ústavy
Ernest Valko rovněž stál u zrodu řady základních dokumentů včetně Obchodního zákoníku a Listiny práv a svobod. Spolupracoval také na prvním návrhu slovenské Ústavy v novém režimu. Tato verze se ale kvůli rozpadu federace nestačila uplatnit, připomněl Aktualne.sk.
Prominentní právník Valko se věnoval i obchodnímu právu. Zviditelnil se třeba při zastupování státního Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) proti české Union bance ve sporu o pravost směnek bývalého ředitele SPP Jána Duckého.
Jan Hrbáček