Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka dnes po vynesení rozsudku v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020 znovu odmítl, že by společnost havárii způsobila. Novinářům řekl, že pro to neexistuje žádný důkaz. Vsetínský okresní soud, který se kauzou zabývá, podnik za viníka otravy označil, firmě však neuložil žádný trest. Havelku, který byl v případu taktéž obžalovaný, obžaloby zprostil. Verdikt soudu, že havárii způsobila Energoaqua, Havelku zaskočil.

„Nevím, jak to mám komentovat. To jsem byl docela překvapen, když to řeknu. Protože celou dobu tvrdím, že nevím, jak by to udělala. Já to říkám pořád stejně. Nedostal jsem jediný důkaz, že by to udělali. A jestliže paní soudkyně má nějaké důkazy, které k tomu svědčí, tak já je neznám, a nebo jsem je špatně pochopil,“ řekl ředitel podniku.

Podle soudu se nepodařilo zjistit, co přesně se ve firmě před otravou stalo. Z rozsudku vyplývá, že právnická osoba není v tomto případě objektivně trestně odpovědná. Firma Energoaqua se však podle rozsudku při havárii mohla dopustit přestupku, věc proto soud postoupil České inspekci životního prostředí (ČIŽP).

„Jestli jsem to správně pochopil, tak Energoaqua to údajně udělala, ale není to trestným činem, je to přestupek. To znamená, že se to mělo vrátit k ČIŽP, který by měl udělit pokutu, kterou měl řešit už na začátku,“ uvedl Havelka.

Mohlo by vás zajímat

Zprošťující rozsudek ve vztahu ke své osobě naopak uvítal.

„Mně se bude chvilku, aspoň doufám, dobře spát. Co jiného k tomu říct, když dva roky vás někdo nahání a potom rok chodíte k soudu,“ uvedl Havelka. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami mu hrozilo až pět let vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest.

Firma spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem. Zástupci firmy to odmítli. Uvedli, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od této vyústi, je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Za pravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři.

Následky loňské ekologické katastrofy na Bečvě. Foto: Český rybářský svaz

Rybář je v rozpacích

Rybář Stanislav Pernický je z dnešního rozsudku v kauze otravy řeky Bečvy na rozpacích. Považuje za nemožné, aby ryby začaly hynout až 3,5 kilometru od výusti společnosti Energoaqua, která podle soudu havárii z 20. září 2020 způsobila.

Obnova řeky po otravě potrvá deset až 15 let, řekl dnes novinářům po vynesení rozsudku Pernický. Je předsedou místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, který po otravě spolu s kolegy odklízel mrtvé ryby z řeky. Uhynulo jich přes 39 tun.

Zástupce rybářů se pozastavil nad odůvodněním rozsudku.

„Je tam celá řada nepřesností a já jsem z toho na rozpacích, přiznávám upřímně. Myslel jsem, že zvítězí na plné čáře spravedlnost a že se pravda ukáže, ale nejsem o tom přesvědčen,“ řekl Pernický.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí-Juřince ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem. Zástupci firmy to odmítli a Pernický s nimi souhlasí.

„Logicky podle mě není možné, aby chemikálie vnikly do řeky na Juřince a ryby 3,5 kilometru žily a pak spáchaly harakiri. To prostě rybáři všichni odmítají, tady toto tvrzení,“ řekl Pernický.

Blíže místu výskytu prvních uhynulých ryb má například valašskomeziříčská chemička Deza z holdingu Agrofert. Soud ji však jako možného původce havárie vyloučil, opírá se při tom o znalecké posudky.

„Já jsem nikdy neřekl, že jsem protivníkem Dezy. Já jsem ve své závěrečné řeči řekl, že jsem pro to, aby všichni u soudu mluvili pravdu, aby zvítězila spravedlnost, padni komu padni,“ uvedl Pernický.

Život do Bečvy se po ekologické havárii podle rybářů vrací pomalu.

„My tam vysazujeme ryby, ale to jsou ryby roční, dvouleté, případně váčkový plůdek. Při posledním průzkumu plůdkového společenství, úsek 12 kilometrů, který obhospodařuje Místní organizace (Českého rybářského svazu) Hustopeče nad Bečvou, a k tomu přidám i Hranice, je tedy ta situace fatální. Těch ryb tam, ani těch malých, není moc. Plůdek byl nacházen ojediněle. Takže to, co jsem řekl před třemi lety, že obnova života v řece Bečvě potrvá deset, možná 15 let, platí,“ doplnil Pernický.

Podle státního zástupce způsobila Energoaqua znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.