Jedna z firem české skupiny Solek, která se zaměřuje na stavbu solárních elektráren v zahraničí, podala sama na sebe insolvenční návrh. Solek byznysmena Zdeňka Sobotky si dlouho udržoval image úspěšné české společnosti, současně však zápasil s vysokou zadlužeností přesahující 6 miliard korun. V insolvenčním návrhu se objevuje řada dalších zajímavých informací o příčinách potíží skupiny Solek.
Městský soud v Praze v pátek oznámil zahájení insolvenčního řízení s firmou Solek Czech Services, která chce své potíže řešit formou reorganizace. Solek v návrhu uvedl, nezvládl posun od developerské firmy, která staví fotovoltaické elektrárny „na klíč“ pro různé investory, k výstavbě elektráren do vlastního portfolia s cílem je dlouhodobě provozovat. „Zvolená strategie postupně vedla ke ztrátě likvidity, a to zejména v důsledku výpadku příjmů z prodeje projektů a současně nárůstu nákladů spojených s výstavbou, provozem a údržbou fotovoltaických elektráren,“ uvádí vedení firmy v insolvenčním návrhu.
Solek podniká hlavně v Chile a po řadu let si tamní podnikatelské prostředí chválil. Až loni nastal obrat k horšímu. Hlavním důvodem bylo snížení výkupních cen elektřiny z fotovoltaiky, a to až o 30 procent. Banky přestaly další výstavbu solárních elektráren financovat a podnikání Soleku na chilském trhu se tím fakticky zhroutilo. Přitom ještě v létě roku 2023 zde Solek chystal další expanzi zahrnující výstavbu 96megawattového solárního parku Leyda.

Na konci loňského roku se majitel Soleku Zdeněk Sobotka pokusil problém vyřešit s pomocí investora, který by Solek finančně v těžké době podpořil. Takový postup by musel schválit největší zahraniční věřitel Soleku, který však příslušný souhlas nevydal. Solek se tak dostal do platební neschopnosti, kterou chce řešit s pomocí reorganizace dluhu. Celkovou výši závazků vůči věřitelům firma vyčíslila na 6,05 miliardy korun.
Solek dále uvádí, že z reorganizací podniku souhlasí jeden z největších věřitelů, kterým je firma Konvertial SPV ze skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada. Té Solek dluží přes 817 milionů korun. Pokud soud reorganizaci schválí, insolvenčním správcem se má stát firma Hart&Partners. Znalecký posudek a ocenění majetkové podstaty dlužníka má zajistit firma Equity Solutions Appraisals.
Mohlo by vás zajímat
Špatná finanční situace holdingu Solek byla zřejmá už z výroční zprávy za rok 2023. Solek zde informoval o ztrátě ve výši 1,06 miliardy korun, vlastní kapitál klesl do záporných hodnost (-291 milionů korun). Celkové zadlužení včetně závazků z obchodního styku už ke konci roku 2023 dosahovalo 9,4 miliardy korun.
Letos v polovině března Solek oznámil držitelům dluhopisů, že jim není schopen vyplatit úrokový výnos. Jeho kolaps bude mít dopad i na širší okruh českých investorů, kteří se nechali zlákat k investování peněz do některé z emisí dluhopisů holdingu Solek.