INZERCE

Střešní solární panely. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Solární panely na střeše bytového domu? Dnes problém, do dvou let realita

Komunitní energetické projekty zřejmě nebudou muset čekat několik let na přijetí nového energetického zákona. Energetický regulační úřad je totiž plánuje podpořit změnou vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Díky tomu by se sdílení elektřiny například ze solární elektrárny v bytových domech mohlo stát realitou již od přespříštího roku.

Chystaná změna vyhlášky, o níž jako první informovala právní kancelář Frank Bold, by měla umožnit existenci komunit v bytových domech jako samostatných subjektů zúčtování. Díky tomuto uspořádání by zákazníci v jednotlivých bytech mohli uspořit na ceně společně vyrobené elektřiny, kterou by si mezi sebe rozdělili dle předem domluveného klíče. Otevírá se tím cesta například k instalaci solárních panelů na bytových domech, což je dnes těžko řešitelný problém.

Změnu vyhlášky, jejíž finální znění je zatím předmětem diskuzí, by měl ERÚ schválit během příštího roku 2022, a to s účinností od ledna 2023. „Chystanou změnu vítáme, protože posilování energetické soběstačnosti domácností je jedním z řešení současné cenové krize v energetice,” komentuje právnička Frank Bold Laura Otýpková a dodává, že změna je v souladu s trendem rozvoje decentralizované energetiky.

Na projekty komunitní energetiky bude možné od roku 2022 čerpat investiční dotace v rámci Modernizačního fondu. Dotaci pro instalaci výroben v bytovém sektoru a neinvestiční podporu pro energetický management bude možné získat také díky programu Nová zelená úsporám.

Změnu pravidel představili zástupci Energetického regulačního úřadu na odborné konferenci s názvem Rozvoj lokální energetiky a postavení provozovatelů LDS v měnícím se prostředí, kterou pořádala Česká asociace provozovatelů lokálních distribučních soustav (LDS).

Tomáš Rovný