Rakouská investiční společnost Enery Development dokončila převzetí portfolia fotovoltaických elektráren v České republice, které dosud vlastnila čínská CEE Equity Partners, potažmo China-CEE Fund. Převod se týká hlavně skupiny Energy 21, která zahrnuje 31 fotovoltaik o celkovém výkonu 61,3 megawattu. Ta jen za loňský rok vykázala zisk 365 milionů korun.
K dokončení transakce došlo krátce poté, co změnu vlastníka schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Máme radost, že jsme dokázali zvládnout tuto transakci během období regulatorní nejistoty na trhu obnovitelných zdrojů v Česku. Rádi bychom poděkovali CEE Equity Partners za jejich důvěru a profesionální práci a týmu Energy 11 za konstruktivní přístup během transakce,“ uvedli k akvizici ředitelé Energy Development Richard König a Lukas Nemec.
Solární parky vydělávající 1 milion denně
Spolu s převodem vlastnictví zveřejnila skupina Energy 21 také své konsolidované finanční výsledky za loňský rok. Tržby stagnovaly na hodnotě 850 milionů korun, čistý zisk klesl z předloňských 388 milionů na 365 milionů korun. Loňský objem vyrobené elektřiny ze solární energie dosáhl 62,6 milionu kWh.
Celé skupině se loni podařilo snížit objem bankovních úvěrů z 2,28 miliardy na 1,83 miliardy korun. Celý zmíněný úvěr skupině poskytla ČSOB, úročen je o 2,45 procentního bodu nad mezibankovní úrokovou sazbu PRIBOR. Energy 21 za splacení ručí dceřinými firmami, jež solární elektrárny přímo vlastní. Celý úvěr má být bance splacen do prosince 2025.
Zajímavostí může být, že se skupina Energy 21 na přelomu minulého a letošního roku zmenšila o dceřinou firmu Solar 6. Ta vlastní čtyřmegawattovou elektrárnu u moravského Kojetína. Po rozhodnutí Krajského soudu v Brně z března 2019 přišla tato elektrárna o licenci a tudíž i o výhodnou výkupní cenu energie. Následně byla odstavena z provozu. Od loňského července opět elektřinu vyrábí, ale zatím bez nároku na provozní dotace. Solar 6 zůstává v majetku čínského fondu.
Už u nás mají 92 megawattů
Dlužno dodat, že spolu s Energy 21 koupili Rakušané od čínského fondu také solární elektrárny FVE Tuchlovice, PV Čekanice, PV Rosice a Hefra solarpark development. Celkem se tak převod týkal 36 elektráren o celkovém výkonu 71 megawattů.
Enery navíc v únoru loňského roku koupil celé portfolio elektráren v majetku investiční skupiny Green Horizon Renewables, kontrolované bývalým spoluvlastníkem Škody Transportation Tomášem Krskem. Díky této loňské transakci Enery získalo solární elektrárny o výkonu 21 megawattů na českém území a další čtyři megawatty na Slovensku. Celkem tak vlastní v Česku fotovoltaické zdroje o výkonu 92 megawattů, více má pouze Skupina ČEZ.
Mohlo by vás zajímat
Rakouský Enery Development působí na trhu poměrně krátce, ale má v oboru zelené energetiky velké plány. Vedle akvizic v Česku koupil bulharský fotovoltaický park o výkonu 60 megawattů, dalších 500 megawattů má ve fázi přípravy výstavby či odkupu. Firmu Enery Development založili a vedou podnikatelé Richard König a Lukas Nemec.
Podle zdrojů z českých solárních kruhů mají König a Nemec pověst „střelců“, kteří se nebojí podnikat s vysokým zadlužením a minimem vlastních peněz. Využívají současné vlny zájmu investičních fondů, pojišťoven i bohatých jedinců o investování do zelené energetiky. Příkladem může být The Three Seas Initiative Investment Fund, který skupinu Enery před pár týdny podpořil svou investicí.
David Tramba