Rostoucí zájem o fotovoltaické elektrárny vytváří prostředí, ve kterém se daří novým firmám. Příkladem může být česká společnost Greenbuddies, specializující se na výstavbu středních a velkých fotovoltaických elektráren. Po necelých sedmi letech od vzniku dosáhla významného milníku v podobě 1000 MW nainstalovaného výkonu.
Oficiální vznik společnosti Greenbuddies se datuje do února roku 2017, kdy ji založili Aleš Spáčil a Ondřej Vodsloň. V prvním roce dosáhla firma obratu ve výši tří milionů korun, v letošním roce Greenbuddies odhadují celkový obrat na 850 milionů korun. V příštím roce nejspíš tržby výrazně překročí hranici jedné miliardy. „Naše původní ambice nepřesahovaly meze živnostenského podnikání. O to více si dosažených výsledků ceníme,“ říká Aleš Spáčil.
Firma Greenbuddies staví solární elektrárny již v sedmnácti zemích Evropské unie, a to na pozemních, střešních i vodních plochách. Počet pracovníků dosáhl čísla 450. Více než polovinu z výše uvedeného výkonu instalovala v Nizozemsku a Německu. V poslední době se Greenbuddies více zaměřují na český trh, kde se podíleli na dodávce velkých instalaci pro mladoboleslavskou Škodovku a Kongresové centrum.
Na českém trhu začali Greenbuddies působit koncem roku 2021 ve chvíli, kdy se situace na domácím trhu s obnovitelnými zdroji energie začala měnit k lepšímu. V příštím roce má firma realizovat například rozsáhlou pozemní instalaci o výkonu bezmála osmi megawattů ve středočeské obci Ovčáry na Kolínsku, kde tak využijí ladem ležící pozemek v průmyslové zóně.
Mohlo by vás zajímat
Mezi nejvýznamnější zahraniční projekty firmy Greenbuddies patří střešní solární elektrárna ve švédské Balstě, kde na střechách logistického areálu vyrostla obří fotovoltaika velká přibližně jako jedenáct fotbalových hřišť o rozloze 80 tisíc metrů čtverečních a výkonu devět megawattů. Jedná se o největší střešní solární park v severských zemích. V rakouském Lutzmansburgu pak instalovali největší rakouský carport neboli solární přístřešek se 454 parkovacími místy, kdy součástí dodávky bylo i deset nabíječek.
Greenbuddies mají také bohaté zkušenosti s různorodými typy lokalit. V Nizozemsku si museli poradit s bahnitým podkladem, ve Francii čelili strmým alpským svahům a v Česku momentálně připravují projekt, který počítá se vznikem solární elektrárny na sanované skládce. V severním Německu také v současné době instalují fotovoltaické panely o výkonu 1,6 MW na vodě v zatopené těžební jámě.
Zájem o stavbu fotovoltaických elektráren letos v Česku výrazně ožil. Podle údajů Solární asociace jen od začátku roku do konce června bylo k síti připojeno celkem 45 197 nových solárních elektráren, jejichž celkový výkon dosahuje v součtu 487 MW. Odhady za celý letošní rok se pohybují okolo 1200 MW nového výkonu ve fotovoltaice. Svižný růst výkonu solárních elektráren hlásí i další země EU.
(dtr)