V prvním pololetí letošního roku zaznamenali energetici dlouho nevídaný přírůstek počtu a výkonu solárních elektráren. Největší rozvodná soustava ČEZ Distribuce připojila k síti 27 628 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 298 MW. V jižní části republiky působící EG.D hlásí připojení 16,5 tisíce nových fotovoltaik. V obou případech je přírůstek vyšší než ve stejném období loňského roku.

Dokonce už byl překonán výsledek za celý loňský rok. V minulém roce bylo podle údajů Solární asociace připojeno k síti celkem 33 760 solárních elektráren o celkovém výkonu 288,8 megawattu. Stále platí, že růst oboru táhnou hlavně majitelé rodinných domů. Například v síti ČEZ Distribuce se zhruba 95 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW výkonu.

ČEZ Distribuce očekává, že se v letošním roce začnou k distribuční soustavě postupně připojovat kromě malých zdrojů i první velké fotovoltaické výrobny. Podle předběžných odhadů by to mělo být cca 4000 větších solárních parků s instalovaným výkonem 850 MW. Do této kategorie patří jak velké fotovoltaiky s dodávkou vyrobené elektřiny do sítě, tak hlavně rychle přibývající solární panely na střechách průmyslových a logistických hal nebo nákupních center.

Rekordní instalace má 7 megawattů

Zatím největším solárním parkem, který vyrostl v pomyslné druhé vlně solárního boomu, je elektrárna firmy Miavo u Orlové na Karvinsku. Podle informací o vydaných licencích na webu Energetického regulačního úřadu má výkon 7 MW. Stát její vznik podpořil investiční dotací ve výši 42 milionů korun z Modernizačního fondu. Druhé místo drží Solarpark Lipnice náležící do skupiny SUAS Group o výkonu 2,7 MW.

Zatímco velké solární projekty na zemi stát podporuje z Modernizačního fondu, projekty průmyslových firem čerpají podporu z Národního plánu obnovy. Vzhledem k vysokému zájmu průmyslníků nedávno vláda rozhodla o zvýšení objemu peněz na investiční dotace z 5 na 9 miliard korun. Takový zdroj v nedávné době spustily do provozu třeba firmy Ostroj, Pražská strojírna, TRCZ či Pejskar.

Mohlo by vás zajímat

Slavnostní zahájení fotovoltaiky v areálu Pražské strojírny se odehrálo tento čtvrtek. V opravárenském areálu v Praze-Vinoři se nachází celkem 2200 solárních panelů s celkovým výkonem 996 kW. „Podle plánu bychom měli pokrýt celkovou spotřebu výroby i administrativních budovách a ještě 35 procent prodat. Nadále ale budeme odebírat proud ze sítě, zejména ve špičkách a během zimy,“ uvedl Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny.

Dodavatelem zmíněné fotovoltaiky byla Pražská plynárenská, respektive její dceřiná firma Prometheus. Podle informací Ekonomického deníku se jedná o třetí největší solární instalaci na území hlavního města Prahy.

Nový impuls: sdílení elektřiny

Málo využitý zatím zůstává potenciál střech bytových domů, ale i tady se věci dávají do pohybu. ČEZ Distribuce od začátku přijala na tři desítky žádostí na zajištění sdílení elektřiny v bytových domech. Z toho už jsou dvě třetiny kladně vyřízeny. ty zbývající energetici zpracovávají. Jedná se zatím o menší skupiny, kdy je účastníkem sdílení skupina do šesti účastníků.

Vyhláška Energetického regulačního úřadu umožnila sdílení elektřiny z fotovoltaiky v rámci jednoho bytového domu (respektive „jednoho vchodu“). Větší rozmach sdílení elektrické energie lze očekávat až po schválení novely energetického zákona, známé jako Lex OZE II. Ta je po dlouhých průtazích a sporech konečně hotová a na konci června ji schválila vláda. Nyní se čeká na to, kdy a v jaké podobě projde oběma komorami parlamentu.

David Tramba