INZERCE

Jedna z mnoha střešních fotovoltaických elektráren, které ČEZ nainstaloval v roce 2022. Foto: ČEZ

Solární boom nabírá na síle. ČEZ loni lidem nainstaloval panely o výkonu 27 MW, celý trh rostl o 240 MW

Jedním prodejních hitů minulého roku jsou solární panely a velkokapacitní baterie. ČEZ Prodej, dceřiný podnik ČEZ zaměřený na dodávky energií maloodběratelům, loni nainstaloval 4102 střešních fotovoltaických elektráren, což představuje výrazný růst oproti 1514 instalacím v roce 2021. Celkový výkon loni dokončených domácích solárních elektráren dosáhl 27,2 MW, což je meziročně zhruba čtyřnásobný nárůst.

Zájem o pořízení fotovoltaiky v posledním roce táhnou hlavně skokově rostoucí náklady na nákup elektřiny ze sítě, mnohé láká také dosažení energetické soběstačnosti. Většinu fotovoltaik si totiž zákazníci objednávají společně s bateriovými systémy. Těch loni ČEZ Prodej nainstaloval 3477 kusů, tedy téměř čtyřnásobné množství oproti roku 2021. Boom fotovoltaiky urychluje také fakt, že vlastníci malých zdrojů do 10 kW výkonu nepotřebují mít licenci k výrobě elektrické energie od Energetického regulačního úřadu.

„Během současné energetické krize je naším úkolem umožnit co největšímu počtu zákazníků pořídit si vlastní fotovoltaiku. Každá megawatthodina, kterou si zákazník pro sebe vyrobí, mu pomůže šetřit finance a také posílí naši energetickou nezávislost. Jsme velmi rád, že se nám to daří. Za poslední dva roky jsme počet instalací dokonce zešestinásobili. Abychom takový nápor zvládli, digitalizujeme a zefektivňujeme v co největší míře naše služby. V tom budeme pokračovat i letos,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Přes 85 procent fotovoltaik instaluje ČEZ Prodej společně s bateriovými systémy. Ty domácnostem pomáhají naplno využít potenciál energie ze slunce v době, kdy se spotřeba nekryje s výrobou elektřiny. V nabídce převažují produkty od českého výrobce OIG Power, hlavně bateriové systémy s úložnou kapacitou 4,8 kWh nebo 10 kWh.

Přibylo 300 MW, ale připojeno je jen 240

Neroste pouze ČEZ, ale fotovoltaický trh jako celek. Podle prvních odhadů připojili loni energetici k rozvodné síti nové solární zdroje o výkonu přes 240 megawattů. Jedná se o odhad Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) založený na datech tří provozovatelů rozvodných sítí. Jde o téměř čtyřnásobek výkonu 62 MW připojeného v roce 2021.

V roce 2023 Cech akumulace a fotovoltaiky očekává zkrácení čekacích lhůt u zákazníků díky vstupu nových dodavatelů na trh. Právě čekací lhůty jsou dnes největším strašákem, který umí vyděsit zájemce o fotovoltaiku i dodavatelské firmy. CAFT uvádí, že celkem bylo v roce 2022 u zákazníků postaveno přes 300 megawattů výkonu nových fotovoltaik, ale přes 60 MW zatím není připojeno k síti – hlavně kvůli čekání na chybějící komponenty.

„V roce 2023 očekáváme velký nárůst zájmu o fotovoltaiku ze strany bytových domů, kterým se letos zásadně zjednodušily podmínky. Očekáváme také vznik prvních desítek megawattů ve velkých instalací budovaných na volné ploše. Odhaduji, že celkem by v roce 2023 mohlo být postaveno kolem 750 MW nového výkonu,” uvedl předseda CAFT Aleš Hradecký.

Podrobnější údaje o vývoji oboru fotovoltaiky včetně statistiky za loňský rok oznámí v úterý 10. ledna na tiskové konferenci zástupci Solární asociace.

dtr