Firemní skupina Photon Energy, která má centrálu v Praze a akcie obchodované na české burze, hospodařila v období od ledna do září se ztrátou 7,4 milionu eur (185 milionů korun). K lepším výsledkům firmě nepomohl ani růst tržeb – meziročně o 7,9 procenta na 64,14 milionu eur. V poměrně podrobné zprávě o výsledcích na sebe tato firma mnohé prozradila; výběr pěti zajímavostí naleznete v následujících odstavcích.

Dosud neznámou informací je třeba chystaná expanze do Jihoafrické republice. Photon Energy zde má v počátečním stadiu příprav projekt koncentrované solární elektrárny o výkonu 250 megawattů, doplněné o úložiště energie s kapacitou 1,8 GWh. Celkem tak má firma v různém stadiu příprav projekty o výkonu 1024 MW, vedle Jihoafrické republiky se jedná hlavně o solární parky v Austrálii (250 MW), Polsku (290 MW) a Rumunsku (190 MW).

Navzdory dlouhodobému a postupnému růstu se skupina Photon Energy v říjnu zmenšila. Prodala totiž společnosti CleanPeak Energy dvě fotovoltaické elektrárny v Austrálii o výkonu 14,5 MW. I po zohlednění nově dokončených fotovoltaik Faget 3 (7,5 MW) a Sărulești (3,2 MW) v Rumunsku se tak výkon provozovaných elektráren v majetku Photon Energy snížil na 129,6 megawattu.

Vzhledem k omezování režimu provozní podpory fotovoltaiky a nízkým cenám na spotovém trhu v době, kdy je hodně slunečního svitu, se Photon Energy poohlíží po nových možnostech. Například v září uvedla v Maďarsku do provozu fotovoltaiku o výkonu 658 kW, která bude vyrobenou elektřinu na základě dlouhodobé smlouvy typu PPA dodávat výrobci autodílů Clarion Hungary Electronics. Jiného maďarského výrobce autodílů bude Photon Energy zásobovat elektřinou z 5megawattové fotovoltaiky, která má být spuštěna v prvním čtvrtletí příštího roku.

Mohlo by vás zajímat

Další novou aktivitou je vstup do oboru agregace elektřiny a flexibility. Od září má Photon Energy Trading PL příslušnou licenci od polského Energetického regulačního úřadu. Své služby jako agregátor začne nabízet od začátku prosince, a to na území všech hlavních distribučních sítí na polském území. Rozšíří tím své původní aktivity v oboru agregace odezvy na straně poptávky (DSR), které převzala díky akvizici firmy Lerta v roce 2022.

Photon Energy dále zopakoval záměr jít do mezinárodní arbitráže proti České republice, pokud poslanci schválí retroaktivní změnu podmínek státní podpory solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Photon Energy vlastní 11 takových elektráren o celkovém výkonu 15 MW. „V případě zastavení podpory v době záporných cen na trhu by investoři zaznamenali výrazné snížení plateb – a tedy i hodnoty jejich investic,“ uvedla společnost. Tyto vládní návrhy byly připojeny jako přílepek k aktuální novele energetického zákona, kterou mají poslanci schvalovat v nejbližších dnech ve třetím čtení.

Profil Photon Energy

Skupina Photon Energy od svého založení v roce 2008 postavila a uvedla do provozu solární elektrárny s celkovým výkonem přes 160 MW. Ve svém vlastním portfoliu má elektrárny s celkovým výkonem 129,6 MW, a to hlavně v Česku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku. Působí také v oboru flexibility na trhu s elektřinou a v oblasti vodárenství. Největšími akcionáři dodnes zůstávají původní zakladatelé firmy Michael Gartner (35,5 % akcií) a Georg Hotar (32,2 %).

Akcie společnosti Photon Energy se obchodují na varšavské, pražské a frankfurtské burze. V letošním roce se jim moc nedaří, od počátku roku do pondělí 18. listopadu hodnota akcií klesla o 36,6 procenta na 29 korun za kus. Dnes po otevření trhu hodnota akcií v reakci na zveřejněné výsledky spadla o 8,6 procenta na 26 korun za kus.

David Tramba