Skupina Solar Global obnovuje po více než desetileté přestávce výstavbu velkých pozemních fotovoltaických elektráren. První dva solární parky s výkonem 977 kilowattů a 990 kilowattů vyrostou u obce Ochoz na Prostějovsku. Jedná se o investici za 38 milionů korun, z toho 35 procent uhradí stát z Modernizačního fondu.

Investor počítá s výstavbou na nezemědělských pozemcích na Prostějovsku. V lokalitě Ochoz se již jedna velká fotovoltaika s výkonem 3,5 megawattu nachází; Solar Global ji postavil v době solárního boomu před dvanácti lety. Společnost počítá, že plochu solární elektrárny využije pro chov ovcí, které se tak efektivně a ekologicky postarají o údržbu pozemku.

„Po 12 letech se vracíme do Česka s možností vybudovat větší solární park. Těší nás, že naším úsilím podpořeným Modernizačním fondem pomůžeme chránit životní prostředí i posílit českou energetickou nezávislost. Postupně zvyšující se množství levné solární elektřiny navíc pomůže k dostupným účtům za energie pro domácí spotřebitele,” uvádí k restartu velké fotovoltaiky v Česku předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Jde přitom o první projekt z celkem devíti úspěšně vysoutěžených podpor na fotovoltaiku z Modernizačního fondu. Plány Solar Global počítají s realizací celkem až 31 megawattů, které mají vyrůst ve Zlínském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. K solárním elektrárnám chce přidat také bateriová úložiště s úložnou kapacitou 11 megawatthodin. Na třech lokalitách pak počítá Solar Global i s výrobou zeleného vodíku.

Neomezují se jen na Česko

Solar Global je aktivní také na dalších evropských trzích. Projekty v řádu desítek megawattů připravuje ve Španělsku, Německu, Polsku a Rumunsku. Nejblíže dokončený projekt je Geaca ve středním Rumunsku s výkonem 3,5 megawattů. Stavba solárního parku začala v září a předpokládaný termín dokončení je do konce letošního roku.

„Na zahraničních projektech těžíme z výhody dobře nastaveného systému přípravy a schvalování nových projektů. Vše běží pružně s cílem zajistit pro danou zemi dostatek levné energie nezávislé na Rusku. Potěšilo by nás, pokud by takový přístup měla i Česká republika. Pomohlo by například zařazení projektů obnovitelných zdrojů mezi zdroje budované ve veřejném zájmu,“ dodává šéf a vlastník skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Mohlo by vás zajímat

Solar Global patřil mezi aktivní účastníky solárního boomu let 2009 a 2010. V té době stihl postavit 26 velkých solárních projektů, z toho polovinu prodal a druhou polovinu dodnes vlastní a spravuje. Později Skopalova firemní skupina přikoupila další solární parky. V roce 2017 postavila první bateriové úložiště energie u obce Prakšice ve Zlínském kraji.

dtr