Společnost Sokolovská uhelná postupně omezuje nerentabilní těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Podle dnešního oznámení pro média loni tento významný zaměstnavatel v Karlovarském kraji vytěžil zhruba 2,2 milionu tun hnědého uhlí, což bylo o jednu třetinu méně než v roce 2023. Řízený útlum těžby bude pokračovat i během letošního roku.
Celá firemní skupina Sokolovské uhelné a SUAS GROUP loni vyrobila 1,057 TWh elektrické energie. Také zde nastal zhruba třetinový pokles oproti roku 2023. Dceřina společnost SUAS Teplárenská dodala smluvním odběratelům celkem cca 1,9 milionu GJ tepla vyrobeného v Elektrárně Tisová a v elektrárenském komplexu ve Vřesové.
Finanční výsledky za loňský rok zatím Sokolovská uhelná nezveřejnila. Podle odhadu zveřejněného v prosinci vykázala Sokolovská uhelná za rok 2024 ztrátu přes 1 miliardu korun. Skupina SUAS Group zůstává zisková, kladný hospodářský výsledek je více než čtvrt miliardy korun. Konsolidovaný čistý zisk Sokolovské uhelné se v roce 2023 meziročně snížil o 61 procent na 885 milionů korun, tržby klesly o 12 procent na 10,96 miliardy korun.
Další pokles těžby a výroby elektřiny nastane v letošním roce. „Už loni jsme zahájili provozní opatření v rámci Těžebního úseku. Na konci roku se útlumová opatření dotkla těžby uhlí, abychom reagovali na snížené potřeby externího a interního odbytu uhlí. Část zaměstnanců jsme směrovali do jiných provozů, nebo jim naše personální oddělení poskytlo maximální součinnost při odchodu z firmy a hledání nového uplatnění,“ uvedl Martin Čermák, člen představenstva Sokolovské uhelné.
Mohlo by vás zajímat
V nadcházejícím období bude společnost hledat cestu, jak náročnou situaci ekonomicky vybalancovat. „Útlumu těžby se nedá zabránit a je nereálné vrátit se zpět k původnímu objemu těžby a stejnému fungování firmy jako v minulosti. Musíme se přizpůsobit situaci a využít čas, který ještě máme, ke stabilizaci a racionálnímu trendu v nákladové oblasti,“ zdůraznil Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné.
Útlum se týká původní Sokolovské uhelné, perspektivní oblasti podnikání postupné přebírá skupina SUAS GROUP. „SUAS GROUP by měla v horizontu dvou let převzít výnosovou roli z externích zdrojů a některým dceřinkám se to už v současnosti dobře daří, ať jde o SUAS Lab, SUAS Transportation nebo o oblast stavebnictví. K tomuto cíli vede mimo jiné i racionalizace struktury firem, redukce počtu společností, které pak budou schopny uspět na externím trhu i bez podpory mateřské Sokolovské uhelné,“ zdůraznil předseda představenstva SUAS GROUP David Najvar.
Hlavním akcionářem Sokolovské uhelné zůstává Svěřenský fond Františka Štěpánka vedený správcem Pavlem Tomkem. Beneficientem fondu jsou bývalá manželka a děti zemřelého Františka Štěpánka. Fond vlastní 69,48 procenta akcií, dalších 20,78 procenta drží přímo Sokolovská uhelná. Zbývajících 9,74 procenta akcií předloni odkoupil podnik Carbounion Bohemia byznysmena Petra Pauknera.