INZERCE

Zdeněk Sobotka, zakladatel a ředitel Solek Holdingu. Foto: tisková zpráva firmy Solek

Sobotkův Solek se dohodl s korporací BlackRock. Postaví pro ni 28 fotovoltaik v Chile

Energetická skupina Solek českého byznysmena Zdeňka Sobotky uzavřela prostřednictvím své chilské dceřiné společnosti Solek Latam Holding rámcovou smlouvu s fondem Global Renewable Power Fund III, který náleží do americké investiční korporace BlackRock. Dohoda umožňuje skupině Solek postavit až 28 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 200 megawattů.

Součástí transakce je i dohoda, že Solek bude u těchto projektů dohlížet na následnou údržbu a servis. „V BlackRocku jako předním světovém investorovi do obnovitelných zdrojů získáváme stabilního a renomovaného partnera, který bude tvořit dlouhodobý odbyt pro naše služby. Jde o významný strategický krok k navázání spolupráce s předními infrastrukturními investory, kteří jsou klíčoví pro další růst skupiny Solek, a to nejen v Chile, ale i dalších zemích,“ komentoval dohodu Zdeněk Sobotka, zakladatel a generální ředitel energetické skupiny Solek.

V přípravné fázi výstavby jsou již projekty solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 34,5 MW. Patří mezi ně elektrárna Colchagua (2,99 MW), která se nachází jižně od hlavního města Santiaga, a další elektrárny, jako jsou Nancagua (7,26 MW), El Palqui (2,99 MW), Valparaiso (10,6 MW) a Itihue (10,6 MW), které budou situovány oblastech s velmi dobrým slunečním osvitem.

Solární elektrárna Santa Laura, kterou Solek postavil poblíž Santiaga. Zdroj: Solek Holding

Všechny projekty budou vybudovány a připojeny do sítě v rámci chilského programu na podporu obnovitelných zdrojů PMGD/PMG, který je jedním z pilířů strategie země, jež se má do roku 2050 stát uhlíkově neutrální.

Energetická skupina Solek Holding se zabývá projektováním, výstavbou a provozováním solárních elektráren od roku 2010. Jen okrajově tak stihla solární boom v Česku a na Slovensku. Po nepříliš úspěšném působení v Rumunsku se Zdeněk Sobotka zaměřil na jihoamerické Chile. Tedy zemi, jejíž severní polovina má ideální podmínky pro využití energie slunce. Mezi další výhody Chile patří stabilní a férové podnikatelské prostředí.

Celkový konsolidovaný zisk skupiny Solek Holding SE za loňský rok dosáhl 69 milionů korun; o rok dříve byla firma ztrátová. Výnosy meziročně narostly z 245 na 648 milionů korun. Solek totiž loni prodal většinu postavených elektráren v Chile finančním investorům, jmenovitě se jedná o kanadský CarbonFree Technology, francouzský Reden Solar, chilský Rockville Capital Group či americkou Arroyo Energy Group.

Druhým klíčovým působištěm Sobotkova holdingu se nejspíš stane Kypr. Prvním projektem je solární elektrárna Athienou, kterou Solek začal stavět letos v červenci. Firemní plány počítají na Kypru s výstavbou elektráren o výkonu až 150 MW, což představuje investici za zhruba dvě miliardy korun. Mezi nové trhy by výhledově mohlo patřit také Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam již společnost umístila svůj tým.

(ede)