Poměr a rychlost budování obranných schopností české armády v nedávno vládou schválené Koncepci výstavby Armády České republiky 2035 (KVAČR 2035) je schopností versus existencemi a vývojem hrozeb realisticky nastaven, říká předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory a místopředseda dozorčí rady Colt CZ Group Lubomír Kovařík. Podle Kovaříka musíme česká armáda snížit závislost na zahraničních dodavatelích a český obranný průmysl musí získávat nové know-how. Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory České republiky sdružuje české strategické firmy zaměřující se na obranný a bezpečnostní průmysl a dále také experty na danou problematiku. Hlavním posláním sekce je vytvářet co nejvhodnější podmínky pro rozvoj obranného průmyslu a jeho podporu doma i v zahraničí.
Kabinet Petra Fialy před nedávnem projednal zásadní dokument, který rozhodne o tom, jakým směrem se bude česká armáda ubírat v následující více než dekádě. Pod tíhou války na Ukrajině, aktuálních i budoucích hrozeb, se vláda zabývala Koncepcí výstavby Armády České republiky 2035 (KVAČR 2035). Vykročila podle vás česká armáda správným směrem k posílení zapojení českého obranného průmyslu?
Zcela jistě ano. KVAČR je nutné vnímat jako nedílnou součást českých, aliančních a unijních strategických dokumentů.
Nová Bezpečnostní strategie České republiky a Obranná strategie České republiky klade poprvé v historii samostatné České republiky adekvátní a potřebný důraz na roli a význam domácího obranného průmyslu.
Navíc, role obranného průmyslu je zdůrazněna také ve Strategickém kompasu EU a ve Strategické koncepci NATO.
Jsou v koncepci podle vás zahrnuty všechny hrozby a obranné trendy?
Vše je zahrnuto. Navíc dokument klíčově klade důraz na flexibilitu a adaptabilitu ohledně dalšího vývoje bezpečnostního prostředí.
Zásadním novým prvkem je důraz na inovační schopnosti, což je velmi důležité, a v minulosti tomu tak nebylo.
Mohlo by vás zajímat
Odpovídá koncepce stávajícím trendům v obraně států NATO? Pokud, ne, co v ní chybí?
Koncepce je plně v souladu se strategickými dokumenty a rozhodnutími v NATO.
To platí i z pohledu technologických trendů a průmyslových schopností.
Je podle vás koncepce reálná k možnostem vývoje bezpečnostní situace do roku 2035?
Koncepce správně vytyčuje priority a cíle vzhledem k desetiletému oknu, které má ČR i NATO a Evropské unii k dispozici tváří v tvář budování vojenských schopnosti v Rusku a Číně, i ve spojení se zhoršujícím se bezpečnostním prostředím.
Poměr a rychlost budování schopností versus existence a vývoj hrozeb je realisticky nastaven.
Počítá podle vás koncepce s širším zapojením českého obranného průmyslu do vyzbrojování české armády?
Jak již bylo řečeno, KVAČR je nedílnou součástí souboru českých strategických dokumentů a v tomto souboru je zapojení českého obranného průmyslu definováno zcela správně a zároveň důrazně.
Rozvoj domácího obranného průmyslu je jedním z klíčových principů a priorit.
Máte informace o dalších možných spolupracích na výrobě zbraní, jako například u pásových bojových vozidel pěchoty či F-35?
Ministerstvo obrany průmyslovou spolupráci a maximální zapojení českého obranného průmyslu na vyzbrojovacích projektech jasně deklaruje i prakticky a metodicky naplňuje a dále rozvíjí.
O záměrech jsme informováni a zároveň vedeme dialog o rozvoji schopností českého obranného průmyslu, abychom do budoucna snižovali závislosti na zahraničních dodavatelích, a zároveň aby český obranný průmysl získával nové know-how.
V tomto smyslu se rozvíjí i začleňování obranného průmyslu v soukromých rukách do bezpečnostního a obranného systému státu.
Tady je ještě velký kus cesty před námi, ale očekáváme, že v návaznosti na schválení KVAČR se tento proces zintenzivní a urychlí. O tomto plánu vedeme dialog s ministerstvem obrany, Správou státních hmotných rezerv a dalšími relevantními státními aktéry.
Dlouholetý ředitel České zbrojovky
Lubomír Kovařík vystudoval Vysokou vojenskou leteckou školu a absolvoval program MBA na Sheffield University. V armádě začínal jako pilot a postupně dosáhl v letectvu hodnosti poručíka. Jeho vojenská kariéra skončila v polovině 90. let, kdy roku 1995 zahájil kariéru civilní jako manažer ve společnosti Aulis.
Rok nato nastoupil do společnosti Škoda Praha jako výrobní ředitel, kde se postupně vypracoval na pozici generálního ředitele. Později pracoval pro společnosti Eltodo EG a Mavel.
V letech 2006 až 2017 pak působil jako generální ředitel České zbrojovky, a.s., od roku 2018 do července 2021 byl prezidentem a předsedou představenstva skupiny Colt CZ.
Jan Hrbáček