Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí v tichosti přepsala návrh Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu. Upravené dokumenty obsahují nižší cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu k roku 2030 i k roku 2050. Uvedly to ve společné tiskové zprávě ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku a Calla, které to považují za krok špatným směrem.
Návrh Politiky ochrany klimatu (POK), původně zařazený (a neschválený) na jednání vlády v polovině července, obsahoval záměr snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 59 procent oproti roku 1990. V upraveném dokumentu, který lze najít ve vládní legislativní databázi eKlep, je uveden cíl 55 procent. Přitom potenciál snížení emisí v České republice do roku 2030 podle ekologických organizací dosahuje až 68 procent.
K roku 2050 měla vláda původně stanovit cíl dosažení klimatické neutrality – tedy vypouštění jen takového množství emisí, které se bude dařit zachytávat a ukládat. Nově dokument uvádí vágní formulaci: „Cílem do roku 2050 je směřovat k dosažení klimatické neutrality.“ Ministerstva tyto změny v dokumentech uskutečnila bez udání důvodů a bez širší diskuze, stěžují si ekologové.
Proškrtat na minimum dle pravidel EU
„Od nových klimatických a energetických strategií oprávněně očekáváme, že zajistí dekarbonizaci českého hospodářství, sníží naši energetickou závislost na dovážených palivech, posílí energetickou bezpečnost a nepovedou k energetické chudobě. Namísto toho vidíme snižování cílů pro emise skleníkových plynů, nízké ambice v obnovitelných zdrojích a naopak plány na rozvoj drahých jaderných reaktorů v míře, která překonává i komunistickou Štrougalovu vládu,“ uvedl k postupu vlády energetický konzultant Edvard Sequens z organizace Calla – Sdružení pro záchranu prostředí.
Za rychlé schválení Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu v původně navržené podobě se v tomto týdnu vyslovil také široký okruh firemních a jiných sdružení, které zahrnuje Alianci pro bezemisní budoucnost, Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, COGEN Czech, CZ Biom, Elektromobilní platformu, Solární asociaci, Svaz moderní energetiky a Unii zaměstnavatelských svazů ČR. „Pokud se Česko v dekarbonizaci opozdí, může to v budoucnu znamenat drahou energii pro tuzemské spotřebitele i ohrožení pracovních míst,“ uvedlo zmíněné sdružení ve společné výzvě.
Mohlo by vás zajímat
Vše tak směřuje k mírnému proškrtání klimatických ambicí, na které Ekonomický deník upozornil již na konci července. Úpravy se týkají hlavně Politiky ochrany klimatu v České republice (POK), který vypracovalo ministerstvo životního prostředí vedené Petrem Hladíkem. Kritikům z jiných ministerstev i části odborníků vadí, že návrh POK počítal s vyšší redukcí emisí skleníkových plynů, než jakou požaduje Evropská unie.
Požadavek EU zní: snižte emise oxidu uhličitého o 55 procent do roku 2030 – oproti výchozímu stavu roku 1990. Jenže návrh POK uvádí snížení o 62 procent. Velcí emitenti v energetice, průmyslu a letecké dopravě mají emise snížit o 62 procent, návrh POK zmiňuje pokles o 68 procent. Podobná situace nastala u menších zdrojů emisí oxidu uhličitého, kde by snížení dosáhlo 31 procent oproti požadované redukci o 26 procent. Po úpravě cíle klesnou na nutné minimum požadované evropskou legislativou.
Odložené rozhodnutí
Ministři koaliční vlády premiéra Petra Fialy měli projednat čtyři zásadní strategické dokumenty, které určí budoucí podobu českého energetického sektoru, ve středu 17. července. Ze čtyř zmíněných dokumentů však schválili pouze jeden – Vodíkovou strategii. Vedle toho zveřejnili jméno vítěze soutěže na stavbu nových bloků v Dukovanech, což do poslední chvíle tajili.
Přednost tak dostalo rozhodnutí o výběru dodavatele nových jaderných bloků. Současně se zdá, že ministry nepříjemně překvapila negativní odezva, kdy opoziční politici, některá média i část expertů začala vládní plány v energetice označovat za „český Green Deal“ a podrobila je ostré kritice. „Slibuji, že se na všechny dokumenty na vládě ještě jednou podíváme, jestli nám něco neuteklo. A pokud ano, tak to opravíme,“ řekl premiér Fiala.
Vláda se má ke schvalování Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu vrátit během září.
(dtr)