Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Sníh a mráz už druhý den paralyzují dopravu v zemi, Německo už otevřelo tunel na Drážďany

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Německo po osmé hodině otevřelo tunel ve směru na Drážďany, který země uzavřela v pondělí odpoledne kvůli nepříznivému počasí. Delší dobu tak byl zavřený jediný dálniční hraniční přechod do Německa na D8. Problémy se týkaly i tunelů Libouchec a Panenská na dálnici D8, kde se tvořily kolony od 68. kilometru ve dvou pruzích. Policie to dnes ráno uvedla na svém webu s tím, že se s uzavírkou počítá do 11 hodin. Osobní dopravu policisté odkláněli na 80. kilometru přes exit Knínice.

Po zhruba 16 hodinách jsou opět průjezdné tunely Libouchec a Panenská na dálnici D8. Zavřené byly kvůli uzavření německého tunelu ve směru na Drážďany. Německo ho zavřelo kvůli nepříznivému počasí. Kolony, které se tvořily od 68 kilometru dálnice D8 se pomalu rozjíždí. Oznámila to regionální mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

„„Jsme na místě, ale zatím jsme nezaznamenali žádný problém, že by se to zablokovalo,“ uvedla mluvčí.

Informace policie o D8: Foto Twitter policie

Podle webových kamer Ředitelství silnic a dálnic dosahuje řada kamionů až po Koštov na Ústecku. Pomalu jedoucí kamiony jsou v obou jízdních pruzích.

Obdobná situace, kdy se tvořily mnohakilometrové kolony kvůli zavřeným tunelům, nastala loni v dubnu. Tunely Libouchec a Panenská byly zavřené z rozhodnutí ministerstva dopravy. Uzávěra tehdy trvala dva dny.

Policie ráno uzavřela ve spojitosti s kolonami na dálnici D8 silnice z Knínic do Nakléřova a na Telnici na Ústecku kvůli autům, která tam dostávají smyk. Řidiči si chtěli přes komunikace zkrátit cestu, řekl dnes ráno dispečer ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Dnes v 8:40 uvedl, že uzavírka stále platí.

V kraji je podle dispečera na silnicích rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Námraza na jihu

V Jihomoravském kraji, kde teplota klesla až k minus devíti stupňům Celsia hrozí dnes ráno na silnicích námraza. Na Blanensku sněží a na Znojemsku mrholí, sníh je také ve vyšších polohách v kraji. Vyplývá to z webu silničářů. Na autobusových linkách dopravců mohou být zpoždění, zatím až 20 minut, uvedly stránky Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Z důvodu námrazy je zastavený provoz vlaků na lince v úseku Znojmo-Retz.

V kraji se teploty pohybují od minus devíti do minus tří stupňů Celsia. Silnice jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Blanensku sněží a je tam snížená dohlednost vlivem srážek. Na silnicích se leží rozbředlý sníh.

Na Znojemsku mrholí a rozbředlý sníh na komunikacích leží také. Na některých silnicích hrozí námraza na vozovce. Nejvíce zasažené je Znojemsko a Ivančice, ale také dálnice ve směru na Brno kvůli hustému provozu. Zpoždění je až 30 minut. Kvůli námraze stojí provoz vlaků v úseku Znojmo a Retz v Rakousku, náhradní autobusová doprava jezdí přes Šatov. U Ostrovačic na Brněnsku zkomplikovala provoz hromadná nehoda okolo 6:30, obešla se ale bez zranění.

S ohledem na počasí vyjelo o půl třetí ráno do terénu v Brně všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací. Podle provozního ředitele Jana Klištince spotřebovaly vozy 95 tun posypového materiálu. „Veškeré komunikace v naší správě jsou po chemickém ošetření mokré a sjízdné,“ dodal Klištinec.

Silnice v Karlovarském kraji mohou i dnes klouzat. V noci na dnešek napadly na promrzlé silnice asi dva centimetry sněhu. Silnice jsou tak sjízdné s opatrností, upozorňují silničáři. Mrznout i během dne.

Ráno se teploty v Karlovarském kraji pohybovaly mezi minus osmi až minus 13 stupni Celsia. Hlavní tahy jsou sice po chemickém ošetření mokré, ale kvůli mrazu mohou lokálně namrzat.

Podle vedoucího zimní údržby krajských silničářů Josefa Bulky je proti noci na pondělí situace lepší. „Jezdíme a snažíme se sníh odstraňovat. Solit v těchto mrazech už moc účinné není. Zatím ale žádné problémy nemáme, jen občas někde uvízne v kopci kamion,“ popsal Bulka.

Přes den by měly teploty stoupnou jen na minus osm až minus pět stupňů Celsia a meteorologové čekají ještě občasné sněhové přeháňky.

„Frišno“ na severu

V Libereckém kraji napadlo do rána pět až deset centimetrů sněhu, silně mrzne, teploměry klesají až k minus 12 stupňům Celsia. I na hlavních tazích je vrstva sněhu, při tak nízkých teplotách totiž sůl, přestože ji zkrápějí solankou, působí jen velmi pomalu. Problémy mohou mít kamiony ve stoupáních. Ráno jeden mířící do průmyslové zóny uvízl na nájezdu ze silnice I/35 směrem do ulice České Mládeže.

Sněhu napadlo víc, než meteorologové předpovídali, silničáři se přesto rozhodli nechat i pro nákladní dopravu otevřenou silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. „Uzavřeli bychom ji jen v případě, že by tam nějaký kamion uvízl,“ řekl Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. Aktuálně ale podle něj přestalo sněžit a tak silničáři pracují na tom, aby silnici vyčistili.

Kvůli sněhu je ale stále pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky, a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa pro nákladní dopravu vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky. Pozor by si měli dát motoristé i na silnicích nižších tříd, které se neudržují chemicky. Leží tam silná vrstva ujetého sněhu. Silničáři doporučují vyjíždět s plnou nádrží a do hor raději přibalit lopatu a sněhové řetězy.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus sedmi do minus 12 stupňů. Podle meteorologů bude i přes den sněžit, zejména na horách. Teploty přes den by měly vystoupat maximálně k minus pěti stupňům, na horách bude nejvýš minus sedm.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné, ale řidiči musí dbát na zvýšenou opatrnost. Na vozovkách je většinou rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Některé silnice I. třídy jsou holé a vymrzlé, na dálnicích je místy námraza. Na některých silnicích nižších tříd ve vyšších polohách je zajetá sněhová vrstva krytá posypem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude oblačno až zataženo a dopoledne bude na většině území sněžit. Odpoledne budou sněhové přeháňky místy a později večer budou ustávat. Teploty budou pod nulou.

Zpožděná MHD v Praze

Sníh druhý den komplikuje dopravu v Praze. Lidé musí počítat se zpožděním autobusů i tramvají. Problémy jsou kvůli poruchám výhybek opět na železnici, tentokrát jich ale není tolik jako v pondělí. Řidiči by měli být opatrní, na silnicích leží vrstva sněhu nebo jeho zbytky po chemickém ošetření. Stalo se i několik nehod, obešly se bez vážnějších následků. Podle meteorologů by dnes v metropoli mělo sněžit už jen ojediněle, bude ale mrznout.

V Praze vyjela tramvaj s pluhem. Foto: Facebook Nuselská parta

Na dnešní problémy upozornil na svém twitteru Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Některé autobusové spoje kvůli počasí nejezdí po svých obvyklých trasách. Pražský dopravní podnik pak na webu uvádí, že zpoždění mohou mít desítky autobusových i tramvajových linek.

Vlaky z Masarykova nádraží do Podbaby jezdí kvůli poruše výhybek odklonem mimo Holešovice, týká se to mnoha souprav včetně několika spěšných. Problémy jsou i v okolí Prahy, nevyjely například spoje mezi Prahou a Českým Brodem nebo Kutnou Horou. Stejné je to rovněž na trati mezi pražským hlavním nádražím a Řevnicemi.

Policie ráno zaznamenala několik nehod. Na křižovatce ulic Budilovská a Libušská se srazil autobus s nákladním autem. Nehoda je sice bez zranění, ale blokuje provoz. Dvě havárie jsou také na Pražském okruhu, kde osobní auta narazila do svodidel.

V Praze bude dnes oblačno až zataženo, ojediněle se vyskytne sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty budou minus čtyři až minus šest stupňů Celsia.

(čtk, red)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter