Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Sněžení komplikuje dopravu na celém území. Pozor na náledí na jihu, varují meteorologové

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Husté sněžení a silný vítr komplikují dopravní provoz v celé České republice. Dálnice na Drážďany byla ráno uzavřena v obou směrech. Nárazový vítr zastavil i lanovku na Sněžku.

Jak to vypadá se sjízdností silnic v jednotlivých krajích přináší následující přehled.

Ústecký kraj

Husté sněžení a silný vítr ráno komplikovaly provoz na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Silnice byla uzavřená na 82. kilometru v obou směrech. Na dalších místech D8 dopravu blokovaly uvízlé kamiony nebo nehody.

Sníh leží také na silnici I/7 ve stoupání z Chomutova k hranicím s Německem. Rozbředlý sníh pokrývá také cesty v Krušných horách.

V kraji bude podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dnes na většině území sněžit, večer ojediněle i déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Jablonecku leží na komunikacích zledovatělá vrstva sněhu.

Silničáři vyjeli s posypem nejen do hor, ale i do nižších poloh, například na trasu ve směru z Nového Boru na Děčín.

V části Krkonoš na území Libereckého kraje jsou silnice druhé a třetí třídy zledovatělé, leží na nich vrstva sněhu. Obdobná situace je v okrese Jablonec nad Nisou.

Podle meteorologů bude  na většině území kraje sněžit a foukat mírný vítr.

Královehradecký kraj

Řidiči by měli být zvláště opatrní v nejvyšších partiích Orlických hor, na horské silnici na Pomezní Boudy v Krkonoších a pak také na Jičínsku v oblasti Nové Paky.

Hlavní silniční tahy jsou sjízdné bez omezení.

V Krkonoších by dnes mělo být většinou zataženo, od západu pak na většině území sněžení.

Moravskoslezský kraj

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou většinou sjízdné bez omezení.

V Jeseníkách na Bruntálsku jsou ale vozovky vymrzlé a řidiči by tam měli jezdit se zvýšenou opatrností. Místy se může vyskytovat námraza.

Podle předpovědi meteorologů večer přijde od západu občasné sněžení, v nižších polohách i déšť se sněhem. Na horách se můžou místy tvořit sněhové jazyky.

Pardubický kraj

Většina silnic nižších tříd ve vyšších polohách Pardubického kraje byla ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Pro jižní část Pardubického kraje dnes platí výstraha před ledovkou.

„Při mrznoucích srážkách se bude večer zejména na Českomoravské vrchovině místy vytvářet ledovka,“ uvádí meteorologové z ČHMÚ.

Na hlavní silnici číslo 11 v úseku Jablonné nad Orlicí – Červená Voda zůstávala v platnosti výstraha nařizující řidičům použit sněhové řetězy.

Meteorologové na dnešek v kraji předpovídají od západu na většině území občasné sněžení, odpoledne v polohách pod 800 metrů srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle se mohou vyskytnout srážky mrznoucí.

Na horách bude vát silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Místy se mohou tvořit také sněhové jazyky.

Středočeský kraj

I ve středních Čechách by měli být řidiči opatrní. Na některých silnicích je může překvapit sněhová vrstva nebo snížená viditelnost kvůli srážkám.

Sněžení či sněhové přeháňky byly ráno hlášeny i některých hlavních tazích včetně dálnic, například na Pražském okruhu nebo na dálnici D5 ležely zbytky sněhu.

Krajští silničáři v noci vyjížděli hlavně na Kutnohorsku. „Středisko v Kutné Hoře mělo v noci na dnešek 40 výjezdů a středisko v Benešově 11“, informovala mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

Lanovka na Sněžku nejezdí

Silný vítr zasáhl i lanovku na Sněžku, jezdí pouze dolní úsek na Růžovou horu. Lanovka může být v provozu pouze do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu.

Kabinová lanovka může být v provozu pouze do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější svého druhu. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Extrémní je i samotná Sněžka, charakteristická svým jehlancovitým tvarem. Navzdory nevelké nadmořské výšce zde panuje klima arktické a velehorské.

Jana Bartošová s přispěním ČTK

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter