O tom, kdo a jak uhradí rybářům náklady za likvidaci uhynulých ryb po zářijové havárii na Bečvě, se v uplynulém týdnu diskutovalo na sněmovním výboru pro životní prostředí. Podle jednoho z hostů, zastupitele Olomouckého kraje Martina Šmídy (Piráti) je nejasné, zda může kraj vyplatit náhradu rybářům ze speciálního účtu pro sanace. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se videokonference také zúčastnil, uvedl, že měl za to, že s pomocí nebude problém. Diskuse ovšem žádné řešení nepřinesla.
Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Dosud neukončené vyšetřování kritizují opozice, ekologové i rybáři. Kritice čelí i Česká inspekce životního prostředí a ministr Richard Brabec Brabec (hnutí ANO). Ten opakovaně říká, že šetření je v kompetenci policie.
„Jedna z podmínek je, že musí být vydáno rozhodnutí vodoprávním úřadem, nebo tím, kdo řídí celou tu havárii” uvedl v úvodu Pirát Martin Šmída s tím, že ale chybí doložení zadání úkonu rybářům. Podle něj tak není splněna zákonná podmínka. „A já teď nevím, jestli se vydat na tenký led a i přesto to nějakým způsobem zkoušet uhradit,” dodal radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odpověděl, že po havárii dostal jak z Olomouckého, tak ze Zlínského kraje přislíbeno, že pomohou rybářům minimálně v úhradě likvidace ryb v kafilérii. Ministr poznamenal, že je překvapen, pokud v tom kraje vidí problém.
Další host, náměstek legislativního odboru ministerstva Libor Dvořák nicméně řekl, že vodní zákon dovoluje čerpat z účtu na sanace za dvou podmínek. Zaprvé, že viník není znám. To případ Bečvy splňuje. Druhou podmínkou ale je, že hrozí závažné ohrožení nebo znečištění podzemních či povrchových vod. „Pak nastoupí to, že sanační opatření zajistí krajský úřad, vede řízení, ve kterém vydá rozhodnutí o uložení povinnosti a na to může čerpat z toho účtu, který je ročně dotován do 10 milionů,” dodal Dvořák.
Rozhodování však podle něj není v gesci ministerstva, ale krajského úřadu, který vystupuje jako vodoprávní úřad. „On tedy musí posoudit, jestli nastalo splnění těch podmínek,” konstatoval Dvořák.
Další host sněmovní diskuse, Stanislav Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, poznamenal, že ryby jsou financovány z peněz daňových poplatníků, za rybářské povolenky. „My jsme si zaplatili ryby, které jsme vysadili a teď je zaplatíme podruhé, když jsme je likvidovali jako kadavéry v kafilérii. To není normální,” řekl Pernický.
Podle Brabce i jeho náměstkyně Bereniky Peštové resort navrhl úpravu zákona, která za splnění zákonných podmínek, postiženým obcím zajistí „bezodkladné” čerpání peněz z účtu. Peštová uvedla, že účet na sanace bývá, na rozdíl od účtu na opravy vodárenské infrastruktury, méně využíván. Částky na obou účtech by se také měly zvýšit z 10 na 20 milionů korun. Rozhodnutí o úhradě nákladů na kafilérii však na výboru nezaznělo.
(čtk)