Advokátní úschovy se budou řídit dle nových pravidel. Poslanecká sněmovna to dnes schválila v rámci novely zákona o advokacii. Má přinést snížení rizika zpronevěry svěřených peněz a vytvořit zvláštní garanční fond, ze kterého by se hradily náhrady poškozeným klientům. Kromě toho má novela také zvýšit ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem. Zákon nyní projedná Senát.

„Schválený zákon o advokacii mimo jiné zvyšuje ochranu důvěrnosti komunikace mezi  advokátem a klientem a řeší problematiku advokátních úschov tak, aby se minimalizovala možnost jejich zneužívání či zpronevěřování, jako se to bohužel v minulosti několikrát stalo,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Konkrétně novela zpřísňuje pravidla pro advokátní úschovy tím, že zavádí zákaz hotovostních vkladů a výběrů pro advokáta na úschovním účtu a zakotvuje v zákoně elektronickou knihu úschov spravovanou Českou advokátní komorou, která má umožnit lepší kontrolu nad správou úschov.

„Schválená právní úprava reaguje na případy z minulosti, kdy došlo ke zpronevěře klientských prostředků v advokátních úschovách. Díky nově zavedeným opatřením bude možné problém odhalit a řešit ihned,“ uvedl Blažek.

Mohlo by vás zajímat

Každý účet pro úschovu by podle novely musela banka označit jako „účet advokátní úschovy“. Advokát by na takový účet nesměl hotovost vkládat a ani ji vybírat, možnosti nakládání s penězi by měl omezené. Banka by musela klientům advokátů oznamovat pohyby na účtech, a to před samotným převodem. Klient by tak mohl podle zdůvodnění zabránit vyplacení peněz z úschovy, pokud by odporovalo smlouvě o úschově. Advokátní komora by získala k úschovám širší kontrolní pravomoc, a to i díky prolomení bankovního tajemství. Získala by totiž oprávnění získávat od bank informace o úschovních účtech pro aktivní kontrolu úschov.

Novela také vytváří garanční fond pod správou advokátní komory, ze kterého se mají poškozeným lidem vyplácet kompenzace. Vzniknout by měl v roce 2026, přičemž náhrada má činit až 2,5 milionu korun na jednu úschovu či až 5 milionů korun v případě kupní ceny z prodeje nemovistosti k bydlení. Komora by se v takovém případě stala věřitelem advokáta, který škodu způsobil.

Ochrana před vinklařením

Novela dále zpřesňuje a rozšiřuje ochranu před takzvaným vinklařením, tedy nabízením, zprostředkováním a poskytováním právních služeb lidmi, kteří k tomu nejsou ze zákona oprávněni. Dále upravuje například eLegalizaci, tedy postup advokáta v souvislosti s úředním ověřováním elektronického podpisu klienta. Advokátovi zajišťuje přístup k některým nezbytným údajům klientů z vybraných informačních systémů veřejné správy.

Kromě toho také umožňuje výkon právní praxe advokátního koncipienta na zkrácený úvazek. „Návrh přináší změny, které mají potenciál výrazně pozitivně ovlivnit nejen práci advokátů, ale také jejich kvalitu života. Možnost vykonávat praxi advokátního koncipienta v rámci zkráceného úvazku bude zejména pro rodiče malých dětí dobrou možností, jak při péči pokračovat v praxi a zůstat na pracovním trhu,“ řekl Blažek.

Advokátní komora novelu chválí. „Na novelu zákona o advokacii advokátní stav dlouho čeká. Je pro nás skutečně mimořádně důležitá, zejména proto, že vedle některých spíše technických změn řeší hned několik zásadních otázek. Například zakotvení vyšší ochrany důvěrnosti vztahu klienta a advokáta tak, aby bylo postaveno najisto, že předmětem ochrany jsou všechny informace, které si mezi sebou klient s advokátem vymění v souvislosti s poskytováním právní služby,“ uvedl Robert Němec, předseda ČAK.

Sněmovna doplnila novelu o ustanovení, podle kterého se komora nebude zabývat kárnými podněty vůči advokátům kvůli jejich politickému působení nebo vyjadřování. Na návrh předsedy ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) zařadila advokátní koncipienty do okruhu osob, které se při vstupu do soudní budovy nemusejí podrobit bezpečnostní kontrole. Nyní se bude předlohou zabývat Senát.