Zkušební doba pro zaměstnance se má prodloužit a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Poslanecká sněmovna v pátek schválila ve třetím čtení takzvanou flexibilní novelu zákoníku práce. Poslancům ODS a TOP 09 se ale do vládní předlohy nepodařilo prosadit doplnění o výpověď bez udání důvodu. Novelu teď dostane k posouzení Senát.

Podle občanských demokratů je flexinovela nezbytným krokem k posílení konkurenceschopnosti pracovního trhu. Zaměstnavatelům i zaměstnancům umožňuje lépe se přizpůsobit dynamickým změnám v ekonomice a podporuje tvorbu nových pracovních míst.

„Chceme, aby Česká republika byla konkurenceschopná. K dosažení tohoto cíle je nezbytný moderní a pružný pracovní trh. Požadavek na větší variabilitu pracovněprávních vztahů dlouhodobě rezonuje jak mezi zaměstnavateli, tak mezi zaměstnanci. Inspirovali jsme se zeměmi, jako jsou Německo, Rakousko a Dánsko, kde podobné systémy úspěšně fungují,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nově zákoník práce umožní zaměstnancům, kteří čerpají rodičovskou dovolenou, vykonávat u téhož zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce stejný druh práce, jaký vykonávali před nástupem na „rodičovskou“. Zaručený návrat na stejnou pracovní pozici a stejné pracoviště mají mít i zaměstnanci, kteří se vracejí z rodičovské dovolené před dosažením druhého roku věku dítěte.

Mohlo by vás zajímat

Změny se týkají také pravidel pro podání výpovědi z pracovního poměru. Výpovědní doba má běžet už od chvíle doručení výpovědi druhé straně. Novinkou je také zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě výpovědi dané z důvodu, že zaměstnanec takzvaně porušil pracovní kázeň nebo nesplňuje zákonné předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon práce.

Změny také zahrnují možnost výraznějšího zkrácení denního odpočinku v případě řešení mimořádných událostí a havarijních stavů, a to až na šest hodin. Jedná se o situace, kdy je třeba jednat velmi rychle a ve veřejném zájmu – např. při obnovení dodávky elektrické energie. Odpočinek bude zaměstnanci nahrazen následující den.

V rámci změn dojde také k navýšení maximální délky zkušební doby a norma umožní i její prodloužení na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U řadových zaměstnanců bude moci trvat zkušební doba až čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců až osm měsíců.

Nezletilí mohou do práce

Mezi další novinky flexinovely patří možnost, aby mohli nezletilí ve věku od 14 let vykonávat lehké práce v době hlavních letních prázdnin, a to i bez ukončené povinné školní docházky. To má poskytnout mladým lidem více příležitostí k získání pracovních zkušeností a přivýdělku během letních měsíců.

Schválení flexinovely uvítala Hospodářská komora. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček uvedl, že byť to není úplná revoluce v narovnání vztahů mezi zaměstnavateli a nápravě nefunkčního pracovního trhu, určitou evoluci její znění přináší.

„Jestliže chce Česká republika držet krok s moderními ekonomikami, musí mít flexibilní pracovní trh, který umožní firmám lépe reagovat na měnící se podmínky. Pozitivně vnímáme i samotnou změnu přístupu – zatímco v minulosti se úpravy zákoníku práce soustředily téměř výhradně na ochranu zaměstnanců, tato novela konečně reflektuje i potřeby zaměstnavatelů,“ sdělil Zdeněk Zajíček.

Kladně se ke schválení novely zákoníku práce vyjádřil i Svaz průmyslu a obchodu České republiky. „Přináší klíčové změny v pracovněprávních vztazích a reaguje na potřeby moderního trhu práce,“ citoval na sociální sítí X svaz viceprezidenta Svazu automobilového průmyslu AutoSAP a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Bohdana Wojnara.

Podle Wojnara novela představuje komplexní úpravu zákoníku práce, která reaguje na aktuální výzvy pracovního trhu, včetně digitalizace, nedostatku kvalifikovaných pracovníků a nových pracovních trendů, čímž podle něj přispívá k lepší flexibilitě a stabilitě pracovního prostředí. „Česká ekonomika tyto pozitivní impulsy nezbytně potřebuje,“ konstatoval.