Sněmovna schválila 800 milionů České poště na úhradu ztrát

Česká pošta by měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Počítá s tím novela poštovního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Musí to schválit ještě Senát a podepsat prezident. Z uvedené částky má pošta dostat 500 milionů ještě letos a zbylých 300 milionů v příštím roce. Česká pošta podle dřívějšího vyjádření svého generálního ředitele Romana Knapa dostane pouze ty peníze, které si zaslouží za služby, které pro stát odvádí.

„Je to velmi dobrá zpráva pro Českou poštu, že stát bude konečně České poště hradit náklady, které poště ukládá poštovní licence a dosud nebyly České poště plně hrazeny,“ komentoval schválení návrhu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Umožní to podle něj také spustit dlouhodobě plánované změny v tomto státním podniku.

Evropská komise už uvedenou částku schválila, je podle ní v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise už dříve schválila také úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun a pošta je už dostala.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu.

Sněmovna schválila Hamáčkův návrh na zvýšení zákonného limitu kompenzace čistých nákladů České pošty ze současné půlmiliardy korun na trojnásobek. Hamáček svůj návrh už dříve zdůvodnil tím, že platná výše limitu neumožňuje plnou kompenzaci nákladů, které jsou v letech 2018 až 2022 odhadovány na tři miliardy korun ročně. Důvodem je podle Hamáčka snižující se počet listovních zásilek, provoz 3200 poboček a denní výběr 21.500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd pošťáků.„Pokud chce stát pro občany kvalitní poštovní služby, musí je adekvátně zaplatit. Díky tomu bude podnik finančně stabilizován a umožní zlepšit podmínky pro zaměstnance České pošty,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

-čtk-, -chl-