Sněmovna nedokončila ani na třetí pokus závěrečné schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro Ukrajince, kteří do Česka uprchli před ruskou vojenskou agresí. Zhruba polovinu času určeného pro dnešek k projednání novely takzvaného lex Ukrajina vyplnilo vystoupení Radka Kotena (SPD), jenž rozebíral pozměňovací návrh bezpečnostního výboru o zpřísnění podmínek nabývání dvojího občanství pro občany Ruské federace.
Dolní komora by se mohla k předloze vrátit za týden. Předpokládá také zavedení zvláštního dlouhodobého pobytu pro ty z Ukrajinců, kteří by se rozhodli v Česku zůstat.
Opozice zpochybňuje zejména dvojici koaličních poslaneckých úprav v novele. První z nich se týká uzákonění nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc, druhá pak jiného způsobu posuzování zdravotního postižení ukrajinských běženců, než nyní platí pro české občany. K hlasování o novele lex Ukrajina se poslanci nedostali ve druhé polovině listopadu ani minulý týden.
Po Kotenovi obsadil řečniště ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který s poukazem na právní rozbor svých legislativců nesouhlasil s názory, že by některé poslanecké úpravy mohly být takzvaným přílepkem. Návrhy se podle něho týkají toho, že Rusko vyvolalo agresivní válku proti Ukrajině a tato válka pokračuje. Rakušan hájil zejména uzákonění nového trestného činu. „V téhle chvíli jsou potenciální zásahy cizí moci na našem území obzvlášť nebezpečné a obzvlášť aktuální,“ zdůraznil ministr. Nový trestný čin i zpřísnění udělování českého občanství Rusům podle něho posilují odolnost Česka.
Mohlo by vás zajímat
Koten pokračoval v obsáhlém hodnocení navrhovaných změn, které zahájil v pátek. Znovu označil za diskriminační to, že ruští žadatelé o české občanství by se až na výjimky museli vzdát ruského občanství a doložit to. Některé požadavky podle Kotena nelze překonat bez návštěvy Ruska nebo dokonce vůbec. Zpřísnění nabývání českého občanství Rusy by mělo podle předkladatelů přispět k omezení ruského vlivu v Česku.
V závěru dnešního jednacího dne bylo do debaty o novele lex Ukrajina přihlášena ještě devět poslanců. Rakušan navrhl už minulý týden posun účinnosti předlohy z původně předpokládaného 1. ledna na den následující po jejím vyhlášení ve sbírce, aby stát mohl co nejdříve spustit on-line registrace k prodloužení dočasné ochrany. Posun termínu tyto registrace podle něho ohrožuje. V Česku zatím dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny platí do března příštího roku. Na dalším ročním prodloužení se EU dohodla v červnu.
Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Zvláštní dlouhodobý pobyt by mohli využít ti ukrajinští uprchlíci, kteří v Česku pobývají déle než dva roky. Kromě platného cestovního dokladu, bezúhonnosti a zajištěného bydlení by k základním podmínkám patřila rovněž ekonomická soběstačnost a nezávislost na dávkovém systému.