Pátek, 16. dubna, 2021

Snazší dobíjení elektromobilů. Evropská unie zavádí jednotné štítky pro elektrická vozidla a dobíjecí stanice

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jednotnými štítky musí být nyní označena všechna nově vyrobená elektrická auta a dobíjecí stanice. Spotřebitelům mají pomoci s lepším pochopením jejich značení a tím i s dobíjením. Nové štítky se tak objeví třeba u elektrických mopedů či motocyklů, osobních a užitkových vozidel i autobusů.

Evropská unie přijala požadavky na označení nově vyrobených elektrických vozidel a dobíjecích stanic proto, aby pomohla spotřebitelům lépe pochopit jejich značení a z toho plynoucí důsledky pro dobíjení. Napříč Evropou tak od 20. března platí nové a jednotné štítky, které pomohou identifikovat kompatibilní možnosti dobíjení elektrických silničních vozidel.

Výběr vhodné varianty nabíjení

Evropská směrnice upravuje zavádění infrastruktury pro alternativní paliva v celé Evropské unii. Řeší také budoucí potřeby Evropy z hlediska zajištění širšího přístupu k „alternativním palivům“ a stanoví i požadavek označení nových vozidel a všech čerpacích a dobíjecích stanic tak, aby si řidiči mohli snáze vybrat variantu čerpání či dobíjení vhodnou pro jejich vůz.

Elektromobil. Foto: Pixabay

Jednotné štítky budou umístěné u nově vyrobených vozidel, v blízkosti místa pro dobíjení a na každém dobíjecím konektoru. Dále na samostatných dobíjecích kabelech, v návodu k obsluze vozidla nebo v elektronické příručce, stejně jako na dobíjecích stanicích v blízkosti zásuvky nebo v místě uložení kabelu pro připojení vozidla a pro informační účely i v prostorách prodejců aut.

V praxi to bude fungovat tak, že řidič zvolí štítek na dobíjecí stanici, který odpovídá štítku na jeho vozidle.

U starších elektromobilů štítky nehledejte

Umísťování štítků se týká pouze nových vozidel, která byla poprvé uvedena na trh či zaregistrována od 20. března 2021. U starších vozidel se umísťování štítků nedoporučuje.

Štítky musí být v průměru nejméně 30 milimetrů široké a ohraničené vnější čárou o tloušťce minimálně 3,2 bodu. Tvar štítku pro všechna elektrická rozhraní je pravidelný horizontální šestiúhelník.

Štítky se objeví na vozidlech dobíjených elektřinou, tedy na bateriových elektrických vozech a plug-in hybridech. Konkrétně půjde o mopedy, motocykly, tříkolky a čtyřkolky, osobní vozidla, lehká užitková vozidla, těžká užitková vozidla, autobusy a autokary.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter