Společnost Lorenc Logistic se společně s firmou Expres Van účastnila kartelové dohody týkající se veřejných zakázek Správy železnic s názvem Přeprava obchodních balíků 2014–2016 a Přeprava obchodních balíků 2016–2018, jejímž cílem bylo, aby zakázku získala společnost Expres Van. Za účast v kartelové dohodě předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna v rámci řízení o rozkladu podaném společností Lorenc Logistic navýšil původně uloženou pokutu za účast v kartelové dohodě na 2 413 000 korun.
Společnost Lorenc Logisctic přistoupila v rámci prvostupňového řízení na narovnání s úřadem, za což dostala o 20 procent nižší pokutu ve výši 2 100 000 korun. Zároveň jí ani nebyl uložen zákaz plnění veřejných zakázek.
Firma však následně podala proti výši pokuty rozklad, v němž argumentovala například tím, že jednání nemělo žádný dopad na soutěž, daňového poplatníka či zadavatele, že z jednání neměl prospěch a že pokuta je likvidační a nespravedlivá při porovnání s pokutou pro společnost Expres Van.
Bid rigging
Předseda ÚOHS rozkladu nevyhověl a zdůraznil, že odmítá snahu o bagatelizaci předmětného protisoutěžního jednání. V případě zakázaných dohod typu „bid rigging“ není primárně postihován výsledek/dopad jednání ve shodě, ale samotné jednání jako takové – zakázaná cílová dohoda.
Předseda současně upřesnil, že sankce neměla být stanovena na základě obratu soutěžitele za rok 2019, nýbrž z již dostupných údajů za rok 2020. Při výpočtu na základě účetních podkladů za rok 2020 pak byla pokuta pro soutěžitele Lorenc stanovena na 2 413 000 korun.
Zároveň poznamenal, že podatel rozkladu si musí být vědom skutečnosti, že v druhostupňovém řízení může být pokuta i zvýšena.
Zákaz plnění veřejných zakázek
Společnosti Expres Van úřad letos v červnu uložil trest zákazu plnění veřejných zakázek na dobu dvou let. Šlo o historicky první uložení tohoto druhu správního trestu ze strany ÚOHS. Zároveň dostala pokutu ve výši 754 tisíc korun
„Úřad je připraven sankci v podobě zákazu plnění veřejných zakázek využívat i v dalších případech kartelových dohod souvisejících s veřejnými zakázkami, pokud soutěžitelé nevyužijí programu leniency či s úřadem nebudou spolupracovat v rámci narovnání,“ uvedl tehdy k případu místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb.
Tomáš Rovný