Hospodářská komora České republiky vyslovila vážné obavy nad návrhem nového nařízení evropské komise upravujícím požadavky pro kotle, krby a kamna spalující dřevo, dřevěné brikety, pelety a další biomasu. Komora se připojuje k varováním Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), Asociace podniků topenářské techniky (APTT), Cechu topenářů a instalatérů ČR, Klastru Česká peleta a Společenstva kominíků ČR, které upozorňují na hrozící důsledky nových evropských regulací pro české spotřebitele i výrobce.

Zavedení navrhovaných opatření týkajících se ekodesignu kotlů a lokálních topidel na dřevo, dřevěné brikety, pelety a další paliva souhrnně označovaná jako biomasa, by zcela jistě ohrozilo celý český průmysl spojený s tímto odvětvím, vztyčila varovně prst Hospodářská komora. Tato regulace by podle ní přinesla v extrémně krátké době existenční problémy zejména pro malé a střední firmy v oblasti výroby spotřebičů na pevná paliva i v oblasti výroby a distribuce biopaliv.

„Současně by to zásadním způsobem podkopalo snahy o dekarbonizaci sektoru vytápění domácností, energetickou nezávislost, bezpečnost a ekonomiku České republiky,“ varuje před aplikací regulace komora.

Už žádný stáložár. Bez regulace vzduchu konec topení dřevem

Navrhovaná směrnice EU zavádí mimo jiné i povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu. 

„Tento požadavek likviduje jednu z hlavních výhod vytápění dřevem – jeho nezávislost na dalších zdrojích energie. V době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí, je absurdní nařizovat spotřebitelům závislost na elektřině,“ konstatoval prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Mohlo by vás zajímat

Tato směrnice navíc podle něj v době, kdy v rámci unie probíhá silná diskuse o posílení konkurenceschopnosti a nutnosti přizpůsobovat unijní regulace hospodářské strategii, působí až absurdně. „Jako by někdo zcela pominul vážné diskuse o potřebě změny kursu v rámci sedmadvacítky,“ dodal Zajíček.

Dalším problematickým bodem je podle komory drastické zpřísnění emisních limitů a minimální účinnosti u spotřebičů na pevná paliva.

Navrhovaná směrnice EU zavádí mimo jiné i povinné připojení všech lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

„Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent. Podle našich analýz je v současnosti na trhu v České republice řádově necelých 5 procent výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době plnit všechny navrhované požadavky, na trhu Evropské unie jich bude méně jak 10 procent. Ovšem jedná se o cenově extrémně drahá zařízení, která nejsou dostupná běžným občanům,“ upozorňuje prezident Asociace podniků topenářské techniky ČR a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR Zdeněk Lyčka.

Směrnice, která má za cíl snížit emise, může ovšem zcela mít opačný efekt. „Lidé nebudou mít prostředky na výměnu starých topidel za nová, což povede k prodloužení jejich používání a zachování vysokých emisí. Navíc jsou krby a kamna stále klíčovým zdrojem vytápění pro stovky tisíc domácností, zejména na venkově, kde je elektřina méně dostupná nebo extrémně drahá,“ varoval prezident Společenstva kominíků ČR a člen představenstva Hospodářské komory Jaroslav Schön.

A kotlaři nebudou mít co žrát

V České republice působí desítky výrobců kotlů, krbů a kamen, kteří zaměstnávají tisíce lidí. Podle komory bude splnění nových požadavků vyžadovat enormní investice do vývoje a změn konstrukce spalovacích komor. Což by mohlo být pro mnohé z nich likvidační podmínkou, modifikovanými slovy z českého filmového evergreenu Pelíšky: A kotlaři nebudou mít co žrát.

„Výsledkem bude nejen propouštění v tomto odvětví, ale také zdražení pro spotřebitele. Lokální výrobci se dostanou do nekonkurenceschopné pozice vůči velkým nadnárodním firmám,“ varuje Zdeněk Lyčka.

Hospodářská komora proto vyzvaly ministerstvo průmyslu a obchodu, aby se aktivně zapojilo do vyjednávání a bránilo české zájmy v Bruselu. „Pokud návrh projde v současné podobě, bude to mít dalekosáhlé dopady na dostupnost vytápění dřevem, konkurenceschopnost českých firem i celkovou energetickou bezpečnost země,“ uzavřel prezident Zajíček.

Projednání návrhu nového nařízení Evropské komise je naplánováno na 12. února 2025 v Bruselu. Česká hospodářská komora v této souvislosti proto požaduje přehodnocení regulací, které by měly být „realistické, a nikoliv likvidační pro spotřebitele i průmysl“.

Přijdeme o nezávislost

Předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michal Bartoška varuje, že chystanou úpravou můžou majitelé nemovitostí přijít o nezávislost na ostatních zdrojích energie, která dává u řady nemovitostí jasný smysl. Když mrzne a dojde k blackoutu elektřiny, teplo dává jen stáložárný zdroj. Potřeba energetické nezávislosti domácností se nejednou potvrdila při extrémních mrazech, kdy kvůli výpadkům elektřiny přestávají například fungovat tepelná čerpadla elektrokotle, ale i moderní kotle se sekundárním spalováním a systémovými čerpadly, s čímž mají zkušenosti mimo jiné v USA.

Myšlenka příkazu připojení lokálních topidel na dřevo k elektrické síti pro automatickou regulaci vzduchu se proto reálně v takto extrémních situacích ukazuje jako velký problém. „Tímto paradoxně zmizí jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích. Právě kvůli tomuto aspektu si přitom lidé krby a kamna často pořizují,“ vysvětluje předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem Michal Bartoška.

Připomíná, že kromě požadavku na vzduchovou podporu hoření by se měly také radikálně snížit limity uhlíkových částic z 1 500 miligramů na pouhých 500. Výrobci krbů a kamen napříč Evropou přitom již nyní avizují, že i přes neustálý vývoj a modernizaci topidel bude extrémně náročné nově navrhované podmínky splnit.

Paradox. Zachování vysokých emisí

Revidovaná směrnice v této podobě by znamenala, že výrobci budou muset úplně změnit konstrukci spalovacích komor. „Vyžádá si to obrovské investice, což ve finále povede k radikálnímu zdražení a zásadnímu omezení výběru sortimentu interiérových topidel na dřevo, zvláště pak krbových vložek s velkým prosklením. Dřevo stále platí za nejlevnější zdroj vytápění, kvůli těmto změnám by se z něj však stala výsada pro nejbohatší skupiny obyvatel,“ varoval Bartoška.

Ačkoliv by cílem směrnice EcoDesign2027 mělo být další snižování emisí, podle předsedy Asociace pro ekologické vytápění dřevem povede paradoxně k opačnému cíli. „Usilujeme o to, aby se v Česku nahradilo co nejvíce starých zařízení moderními kamny a krby. Kvůli změnám pravidel si mnoho uživatelů starších topidel nebude moci dovolit jejich výměnu za nová. To paradoxně povede k udržení vysokých emisí, místo jejich snížení,“ míní Bartoška s tím, že výrobci krbů a kamen by v takovém případě museli ve velkém propouštět, kamnáři by zároveň zaznamenali výrazný pokles zakázek. „Pro český trh by to byla obrovská rána,“ doplnil.

Jak už Ekonomický deník zmínil, revidovaná směrnice by se měla projednávat v Bruselu na neveřejné konzultaci Evropské komise 12. února. Finální pracovní verzi návrhu má Asociace pro ekologické vytápění dřevem k dispozici. „Dostali jsme se k ní pouze díky partnerství s dalšími evropskými asociacemi. Materiál byl uveřejněný na platformě CIRCABC pouze tři dny, a to ještě přes víkend. Nevznikl tak prostor zahájit dialog či tato nová pravidla jakkoliv konzultovat, abychom předešli této hrozící katastrofě,“ řekl Michal Bartoška.

Podle něj přitom bude nutné, aby čeští zástupci z ministerstva průmyslu a obchodu, kteří se budou konzultací účastnit, tlačili razantně na změnu. „Je potřeba vyjednat reálné podmínky, které povedou ke skutečnému snížení celkových emisí a umožní zachovat dostupnost topidel pro širokou veřejnost. Problém s novými pravidly přitom mají i výrobci napříč celou EU, podle posledních informací přitom Evropská komise nechce novou směrnici EcoDesign2027 jakkoliv měnit,“ uzavřel předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem.