Česko-korejské jaderné partnerství bude s nejvyšší pravděpodobností brzy potvrzeno. Smlouvy mezi Skupinou ČEZ a korejskou KHNP jsou už prakticky hotové a teď procházejí finální kontrolou. Následovat bude proces schvalování smluv vedením obou společností. „Podpis smlouvy očekávám v nejbližších týdnech nebo měsících,“ řekl dnes člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Během semináře s názvem Jaderná budoucnost, který se konal dnes v poslanecké sněmovně, zazněla řada nových informací o stavu jednání o „zakázce století“, tedy výstavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech a případně i dvou dalších v Temelíně. Navzdory nedávné skepsi, zda se podaří jednání s Korejci dotáhnout do zdárného konce, se jednání v posledních týdnech vyvinula pozitivním směrem.

Platí to také v otázce účasti českých podniků na výstavbě nových jaderných bloků. Výkonný viceprezident společnosti KHNP Insik Park na sněmovním semináři uvedl, že v nejbližší době Korejci podepíšou šest smluv s českými dodavateli. Brzy padne rozhodnutí, zda plzeňský Doosan Škoda Power zajistí dodávku celé strojovny (tedy nejen již dříve dohodnuté parní turbíny). Po uzavření těchto smluv již budou mít čeští dodavatelé jistý podíl ve výši 30 procent na hodnotě zakázky.

Všichni se shodli, že podíl českých firem bude 60 %

To by ovšem neměl být konečný stav. Přítomní zástupci KHNP, Skupiny ČEZ i ministerstva průmyslu a obchodu se shodli, že výsledný podíl českých dodavatelů by měl dosáhnout 60 procent. Přispět by k tomu měla také informační schůzka pro české podniky, kterou pořádá KHNP v příštím týdnu v Praze.

Jak dále uvedl Tomáš Pleskač, intenzivní jednání probíhají „na dvou frontách.“ Současně totiž ČEZ vyjednává se státem o podobě státní podpory pro nové dukovanské bloky. Stále platí předpoklad, že stát na stavbu nových bloků poskytne půjčku, kterou bude společnost Elektrárna Dukovany II splácet po dobu 30 let. Podmínkou je získání souhlasu ze strany Evropské komise, která loni notifikovala státní podporu pouze pro jeden nový blok.

Mohlo by vás zajímat

Vrchní ředitel sekce jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu Tomáš Ehler k tomu dodal, model státní podpory pro šestý dukovanský blok bude vycházet z již schválené podpory pro blok pátý, a tu loni úředníci Komise odsouhlasili. Další podmínkou úspěchu je to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítne stížnost francouzské EDF na průběh a výsledek jaderného tendru.

Místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) ve svém vystoupení uvedl, že očekává převod většinového – zhruba 80 procentního – podílu v projektové firmě Elektrárna Dukovany II ze společnosti ČEZ na stát. Jedná se o neoficiální informaci, která už delší dobu koluje mezi insidery v oblasti energetiky (a kterou už Ekonomický deník zmínil ve zprávě na konci února). Nikdo další z účastníků semináře se poté k této věci nevyjádřil.

Ti, kteří měli také přijít, nepřišli

Dalším překvapením bylo to, že někteří předem avizovaní řečníci se na seminář vůbec nedostavili. Jmenovitě předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, předseda jaderně strojírenské asociace CPIA Milan Šimonovský a poslankyně za ODS Eva Decroix. Přitom jen někteří z nich se řádně omluvili.

Očekávání, že smlouva s korejskou společností KHNP o stavbě dvou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany bude podepsána ještě v tomto čtvrtletí, dnes vyjádřil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Stalo se tak při představení nové makroekonomické predikce. Formální jednání s Evropskou komisí o způsobu financování stavby podle Stanjury začnou po podpisu smlouvy, neformální konzultace se už konají nyní.

Přitom ještě na konci loňského roku to vypadalo, že jednání s Korejci nemusí dopadnout dobře. Zdrojem obav tehdy bylo nejisté financování, odpor neúspěšných zájemců o zakázku, patentový spor KHNP s americkým Westinghousem a také sesazení projaderného korejského prezidenta Jun Sok-jola z funkce. KHNP byl také pod palbou kritiky, že se málo snaží o spolupráci s českými podniky.