Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Smlouva na obchvat Olbramovic je podepsána. Stavba za více než 320 milionů může začít

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dlouho očekávaný obchvat přetížené silnice I/3 okolo středočeských Olbramovic konečně může začít. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsalo smlouvu se společností M-Silnice a. s. Firma v tendru nabídla ekonomicky nejvýhodnější nabídku ve výši téměř 321 milionů korun, což je o zhruba 157,5 milionu méně, než ŘSD při zadávání zakázky předpokládalo.

Na obchvat řadu let čekají nejen místní obyvatelé, ale i samotní řidiči. Olbramovicemi na Benešovsku denně projede okolo třiceti tisíc aut. Nová přeložka na silnici vedoucí z Prahy směrem na Tábor bude dlouhá 3,4 kilometru. Stavební povolení je pravomocné a obchvat má být podle Ministerstva dopravy hotový v příštím roce.

Zahájení v půlce dubna

ŘSD nyní s vybranou firmou uzavřelo smlouvu: „Vybrali jsme zhotovitele stavby obchvatu Olbramovic. Společnost M-Silnice a.s. postaví přeložku stávající sil. I/3 za 320,938 mil. Kč bez DPH. Na základě dnešního jednání mezi investorem a zhotovitelem byl termín předání staveniště stanoven na 12.4.2021,“ uvedlo ŘSD na svém Twitterovém účtu.

Původně to přitom vypadalo, že se zahájení stavby kvůli komplikacím se stavebním povolením znovu oddálí. Proti stavbě se odvolalo sedm subjektů. Jednou z firem, která námitky proti obchvatu podala, byla i společnost Imoba z holdingu Agrofert. Ta vlastní nedaleké Čapí hnízdo. Ministerstvo dopravy však odvolání loni zamítlo.

Důležitý tah na jih

Silnice I/3 představuje jednu z hlavních spojnic mezi Prahou a jihem České republiky. K její modernizaci a zkapacitnění proto dochází, aniž by se s ní počítalo jako s alternativou k výstavbě plnohodnotné dálnice D3.

V minulých letech se na silnici I/3 postupně realizovaly přeložky, tedy obchvaty měst a obcí, ale také mimoúrovňové křižovatky či rozšíření střídavého třípruhu. Cílem je uspořádání jízdních pruhů 2+1 v celém úseku Mirošovice–Benešov–Bystřice. Přeložka mimo Olbramovice byla připravována v návaznosti na úseky Tomice a Votice již v osmdesátých letech.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter