Zatímco provozní zisk roste, čistý zisk Skupiny ČEZ za prvních devět měsíců se oproti loňskému roku snížil. Konkrétně o 6,4 miliardy na 23,4 miliardy korun. Společnost uvádí několik příčin, mezi něž patří vysoké zdanění „mimořádných“ zisků sazbou 81 procent a také přecenění hodnoty Severočeských dolů o 1,4 miliardy korun v důsledku horších vyhlídek uhelné energetiky. Tržby klesly o jedno procento na 244 miliard korun.
Provozní zisk Skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) dosáhl za tři čtvrtletí skoro přesně 100 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 5 miliard korun. Zvýšení EBITDA je způsobeno zejména ukončením odvodů z nadměrných příjmů z výroby elektřiny v České republice. Naopak negativně se zde promítl nižší zisk z tradingu a z těžby uhlí. Skupina ČEZ navýšila výhled hospodaření na celý rok 2024, letošní EBITDA dle nového odhadu dosáhne 126 až 130 miliard korun a očištěný čistý zisk bude v rozmezí 26 až 30 miliard korun.
„Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání. Celoroční výhled provozního zisku před odpisy navyšujeme zejména z dvou důvodů – převzali jsme společnost GasNet s příspěvkem cca 4 miliard Kč do letošní EBITDA a soud potvrdil náš nárok ve sporu se Správou železnic ohledně dodávky elektřiny v roce 2010,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, kterému dozorčí rada včera prodloužila mandát až do roku 2029.
Prodej uhelných tepláren, nákup plynovodů
Společnost ČEZ spolu s výsledky zveřejnila ještě jednu zásadní informaci. Dohodla se na prodeji černouhelných elektráren Skawina (instalovaný výkon 330 MW) a Chorzów (238 MW) české investiční firmě ResInvest Group. Obě zmíněné elektrárny, které patří mezi významné dodavatele tepla do Krakowa a průmyslové aglomerace okolo Katowic, vlastnil ČEZ od roku 2006. Vypořádání transakce bude možné až po získání souhlasu od polského antimonopolního úřadu (více se dočtete ve zprávě Skupina ČEZ prodává dvě černouhelné elektrárny investiční společnosti ResInvest Group).
Na druhou stranu se ve výsledcích nově objevuje distributor plynu GasNet, ve kterém ČEZ vlastní od přelomu srpna a září zhruba 55procentní podíl. ČEZ si od toho do budoucna slibuje navýšení čistého zisku o zhruba 4 miliardy korun. Současně se však do výsledků Skupiny ČEZ promítl vysoký dluh, kterým je GasNet zatížen (56 miliard korun ke konci září). Projevilo se to v navýšení celkového čistého dluhu Skupiny ČEZ, který meziročně vzrostl ze 151 na 196 miliard korun.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní výsledky skupiny ČEZ za leden až září 2024
Investice za první tři čtvrtletí dosáhly 34,8 miliardy korun, nastal zde meziroční růst o 6,8 miliardy korun. Investice rostly ve všech segmentech mimo těžbu uhlí, tedy hlavně v oblasti obnovitelných a jaderných zdrojů a do distribučních sítí. Akvizice 55procentní podílu ve společnosti GasNet vyšla na 21,4 miliardy korun.
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů zůstala meziročně stejná na úrovni 25 TWh. Výroba v uhelných elektrárnách stagnovala na úrovni 10,4 TWh, zatímco výroba elektřiny ze zemního plynu meziročně klesla o čtvrtinu na 1,02 TWh. Celková výroba elektřiny ve zdrojích Skupiny ČEZ dosáhla 36,4 TWh (z toho prodávané polské uhelné elektrárny vyrobily 0,87 TWh).
Odliv zákazníků k levnějším dodavatelům
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o jedno procento na 24,76 TWh, hlavní podíl na tom měla mírná zima, která snížila spotřebu v domácnostech. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům v Česku meziročně klesl o 11 procent na 14,2 TWh, snížení se týká všech hlavních skupin zákazníků. Souvisí to zřejmě i s faktem, že ČEZ má pověst drahého dodavatele, od kterého zákazníci přecházejí k cenově vstřícnějším firmám.
Do výsledků se zatím nepromítl nedávno oznámený kapitálový vstup do společnosti Rolls-Royce SMR, od kterého si ČEZ slibuje vstup do perspektivního oboru modulárních jaderných reaktorů. Britský Rolls-Royce se má stát dodavatelem 470megawattových bloků, které chce ČEZ v příštím desetiletí postavit v Temelíně a Tušimicích.
David Tramba