Lex atentát z dílny slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka (Směr-SD), který předložil po atentátu na ministerského předsedu Roberta Fica (Směr-Sd) se má změnit. Koaliční poslanci si stěžují, že návrh předem neviděli. Vláda zákon poslanci neprojednávala, zákon se tedy bude zásadně měnit, informují slovenslká média.
Vláda poslala do sněmovny takzvaný lex atentát minulý týden a už teď je jasné, že předlohu čekají zásadní změny. Kritika zákona už totiž nepřichází jen od opozice, některé jeho části se nelíbí ani koaličním zákonodárcům.
Několik poslanců vládní koalice pro server Aktuality.sk potvrdilo, že vláda s nimi návrh neprojednávala a vznikl až na úrovni kabinetu Roberta Fica.
Předseda výboru pro obranu a bezpečnost Tibor Gašpar zároveň dodal, že připravuje pozměňovací návrh k lex atentát, který bude parlament projednávat po prvním čtení. Více se k němu zatím nechtěl vyjadřovat.
Pokuty pro obce, sledování metadatat
Koaliční poslanci kritizují především pasáž o sledování lidí pomocí metadat. Podle návrhu by se tak mohlo dít nejen v případě závažné trestné činnosti, ale i v případě pouhého podezření z trestného činu.
Taková zákonná úprava je ovšem v závažném rozporu s řadou rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie a nesplňuje ani podmínky definované slovenským Ústavním soudem již v roce 2020.
Několik členů koalice má také problém s pokutami pro obce. Ty by hrozily v případě, že by došlo ke konfliktu mezi účastníky dvou konkurenčních zastupitelstev.
Obce by totiž nyní mohly jednu z demonstrací předem zakázat, pokud by je policie označila za potenciální problém. Pokud by tak neučinily a došlo by ke konfliktu, nesla by nyní obec odpovědnost a mohla by být pokutována.
Výhrady v koalici vzbudil i návrh, aby občanům, kteří nezaplatí pokutu, hrozilo vězení.
Ministr obrany a místopředseda vlády Robert Kaliňák na jednání výboru oznámil, že zákon čekají změny, které budou výsledkem kompromisů.
„Po zahájení začne diskuse, byť neformální,“ poznamenal podle Aktuality.sk šéf obrany, který připustil, že pokuty pro obce, stejně jako výkon trestu za nezaplacení pokuty, pravděpodobně odpadnou.
„Beru tuto poznámku na vědomí, protože rozsah výše nezaplacených pokut je obrovský. Vycházeli jsme z logiky věci, která byla zavedena v minulosti, pokud jde o výběr pokut, nechtěli jsme čin kriminalizovat, protože máme v zákoně trestný čin hanobení nebo rušení shromáždění,“ vysvětlil ministr.
Dodal, že se bude projednávat i kontroverzní otázka sledování občanů pomocí metadat, i když ji označil za složitější.
Atentát na Roberta Fica, slovenského premiéra, se odehrál 15. května 2024 kolem 14,35 hodin místního času ve středoslovenském městě Handlová.
Z pokusu o úkladnou vraždu policie obvinila 71letého spisovatele Juraje Cintulu z Levic, který střílel z pistole ČZ 75. Jeho motivací k činu byl nesouhlas s politikou vlády.
(nik)