Rekordní toky ruského plynu omezí čínskou poptávku po LNG. Omezení poptávky po ruském plynu v Evropě může paradoxně snížit rostoucí ceny plynu. Podle agentury BloombergNEF to může přinést určitou úlevu od bezprecedentního růstu cen energií.

Ceny plynu v Evropě prudce vzrostly poté, co Rusko po invazi na Ukrajinu a uvalení západních sankcí snížilo dodávky na svůj největší trh. Společnost Gazprom PJSC zároveň dodává rekordní objemy plynu plynovodem do Číny, což zmírňuje celkovou poptávku po zkapalněném zemním plynu a pomáhá vyrovnávat trh, uvedl Ogan Kose, výkonný ředitel společnosti Accenture.

„Významný vliv budou mít dodávky ruského plynu do Číny,“ řekl Kose.

„V důsledku toho klesne čínská poptávka po dovozu LNG, což celosvětově zmírní ceny,“ doplnil.

Evropské země usilují o větší dodávky LNG, protože se snaží snížit svou závislost na ruském plynu. Vzhledem k tomu, že se očekává, že tento region zůstane prémiovým trhem s LNG i v následujících měsících, producenti rovněž přesměrovávají své kapacity do Evropy.

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli ruský vývoz plynu plynovody do Číny v současné době stále představuje zlomek prodeje do Evropy, rostoucí toky mají vytlačit dražší LNG na čínském trhu.

Válka přiměla Rusko k urychlení plánů na diverzifikaci od Evropy, přičemž se zvyšuje vývoz plynu prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře a plánuje se vybudování nových spojení do Číny.

Největší pole na Sibiři, která v současné době zásobují Evropu, budou nakonec propojena s Čínou, čímž Rusko získá alternativní odbytiště pro své rozsáhlé zdroje, protože vztahy se Západem se zhoršují.

„Ruský plyn se bude prodávat jinde, především v Asii,“ řekl Kose.

„Pro tento plyn se vždy najde jiný kupec,“ podotknul.

Čína, která rovněž dováží plyn prostřednictvím spojů se Střední Asií, nakupuje více plynu z plynovodů a méně LNG, zatímco poptávka byla potlačena výlukami kvůli Covid-19.

Podle agentury BloombergNEF Čína letos zatím spotové nákupy LNG neprováděla a její apetit může zůstat nízký až do září kvůli „neúměrně vysokým cenám LNG a hrozící nejistotě kolem pandemie a výhledu ekonomiky“.

Velkou obavou pro evropské ceny je to, jak rychle se Čína dostane z kovidových výluk. Jakmile se čínská hospodářská aktivita obnoví, může začít soutěžit s Evropou o náklad LNG, uvedla minulý týden ve své poznámce společnost Goldman Sachs Group Inc.

Pokud Rusko zcela zastaví dodávky plynu do Evropy, mohou ceny podle společnosti Accenture vzrůst až na pětinásobek současné úrovně. Přesto by to nevydrželo déle než do nadcházející zimy, přičemž průměrná cena v roce 2023 by měla být nižší než letos, uvedl Kose.

Riziko recese

Spotřebu plynu omezí také riziko globální recese, podle Accenture se poptávka v Evropské unii v příštím roce sníží až o 16 procent. EU již nyní vyzývá k patnáctiprocentnímu snížení spotřeby plynu během zimy, zatímco francouzská energetická společnost Engie SA oznámila, že klienti snižují spotřebu plynu.

„Kombinace snížení poptávky v Evropě a Asii a nalezení nových odbytišť pro ruský plyn přinese ve střednědobém horizontu snížení cen plynu,“ konstatoval podle BloombergNEF Ogan Kose.

„Pokud bude zima ve srovnání s předchozími zimami horší, udrží to ceny po určitou dobu na vysoké úrovni, ale prostředí vysokých cen není dlouhodobě udržitelné,“ uzavřel ekonomický expert.

(nik)