Už patnáctý balík sankcí Evropské unie proti Rusku umožňuje maďarské petrochemické společnosti MOL výjimku týkající se vývozu ruských ropných produktů. Prohlásil to maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó po zasedání Rady Evropské unie.
Rozhodnutí se prakticky přímo netýká Maďarska, ale dceřiné společnosti MOLu, slovenského Slovnaftu a jeho exportu pohonných hmot do České republiky.
Pátého prosince prosince vypršela opakovaně prodloužená lhůta, do které se smí na český trh vyvážet nafta a další rafinované produkty vyrobené z ruské ropy z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft. Díky výše popisované výjimce ale může export ropných produktů pokračovat.
Rozhodnutí nebylo nečekané, protože slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková již po posledním jednání velvyslanců EU řekla, že se vládě podařilo vydobýt další půlroční výjimku.
Mohlo by vás zajímat
V rámci patnáctého balíku sankcí se Evropská rada dohodla na 84 sankčních seznamech, které se sestávají z 54 osob a 32 subjektů.
Evropská unie se zaměřila především na ruské zbrojařské společnosti a společnosti, které přepravují surovou ropu a ropných produktů především po moři, což ruské vládě poskytuje velmi důležité příjmy.
Evropská rada doplnila další plavidla na seznam plavidel, na které se vztahuje zákaz přístupu do přístavů a zákaz poskytování široké škály služeb souvisejících s námořní dopravou.
Toto opatření je určeno vůči tankerům ze zemí mimo Evropskou unii, které jsou součástí takzvané stínové flotily, která obchází sankční opatření nebo podporují energetické odvětví Ruska. Ale také vůči lodím, které přepravují vojenskou techniku pro Rusko nebo se podílejí na přepravě odcizeného ukrajinského obilí.
Poslední balík sankcí přidává na seznam firem, které podporují ruský vojenský a průmyslový komplex ve válce proti Ukrajině 32 nových společností (20 ruských firem, 7 pod čínskou/hongkongskou jurisdikcí, 2 ze Srbska a po jedné z Íránu, Indie a Spojených arabských emirátů). Nyní se na ně budou vztahovat přísnější vývozní omezení, pokud jde o zboží a technologie dvojího užití a vyspělé technologické položky.
Balík se dotýká také 54 osob, které jsou odpovědné za jednání narušující územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Na tyto osoby se nyní vztahuje zmrazení majetku a v případě jednotlivců také zákaz cestování.
Seznamy se týkají především ruských vojenských společností, které vyrábějí součásti letadel, bezpilotní letouny, elektroniku, motory, high-tech komponenty pro zbraně a další vojenské vybavení. Seznamy se týkají také řady vedoucích pracovníků společností působících v ruském energetickém odvětví (včetně lodních společností), které ruské vládě zajišťují významné příjmy.
EU rovněž sankcionuje vojenskou jednotku odpovědnou za úder na dětskou nemocnici Ochmadyt v Kyjevě a osoby odpovědné za deportaci dětí a propagandu.