INZERCE

Slovenský exprezident Andrej Kiska bude soudu vysvětlovat, proč odepisoval prezidentskou kampaň z daní své firmy. Foto: facebookový profil veřejně známé osoby Andreje Kisky

Slovenský exprezident Kiska míří před soud. Kvůli podezření z daňových podvodů

Případ obviněného bývalého prezidenta Slovenska Andreje Kisky míří k soudu. Státní zástupce na něj podal obžalobu pro pokračující trestný čin daňového podvodu. Prokuratura to oznámila na sociální síti. Vyšetřování provázely pochybnosti o tom, zda není vedeno na politickou objednávku.


Případ KTAG bývalého prezidenta Andreje Kisky bude mít soudní dohru. V souvislosti s jeho případem prokurátor Krajské prokuratury v Prešově obvinil dvě osoby.

„Dne 12. dubna 2022 podal prokurátor Krajské prokuratury v Prešově u Okresního soudu v Popradě obžalobu na obviněného Ing. J. K.“. E. K. pro pokračující trestný čin daňového podvodu podle § 277a odst. 1, odst. 3 písm. a) tr. zák. a na obviněného Ing. J. K. pro trestný čin zpronevěry podle § 248 odst. 1, odst. 3 písm. a) tr. zák. A. K. za pokračující zločin daňového podvodu podle § 277a odst. 1, odst. 3 písm. a) tr. zákoníku ve formě organizátorství podle § 21 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku. Stalo se tak v souvislosti s neoprávněným nárokem na vrácení nadměrného odpočtu společnosti KTAG, s. r. o. Poprad za červen 2013, listopad 2013 a duben 2014 v celkové výši 155 184,40 eur,“ uvedla na sociální síti prokuratura Slovenské republiky.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska stane před soudem kvůli podezření z daňových podvodů. Foto: Jan Hrbáček

Prokuratura připomněla, že se jedná o neoprávněný nárok na vrácení nadměrného odpočtu společnosti KTAG, s. r. o. Poprad za červen 2013, listopad 2013 a duben 2014 v celkové výši 155 184,40 eur.

Vyjma bývalého prezidenta Andreje Kisky je v této kauze obžalován také Eduard K., který byl obviněn v roce 2019 a je stíhán za daňové podvody, k nimž mělo dojít v letech 2013 až 2014. Podle slovenského obchodního rejstříku je oním Eduardem K. jednatel firmy KTAG Eduard Kučkovský.

Kiska si tehdy (V letech 2014 a 2013 vedl Andrej Kiska prezidentskou kampaň. V letech 2014–2019 pak byl čtvrtým prezidentem Slovenska, když v březnu 2014 porazil ve druhém kole přímé prezidentské volby Roberta Fica. – pozn. red.) jako kandidát na post hlavy státu nechal část volební kampaně zaplatit od své společnosti KTAG. Společnost poté výdaje zaúčtovala do nákladů a požádala o vrácení téměř 150 tisíc eur.

V té době následovaly daňové kontroly. První z nich v roce 2014 byla kontrola oprávněnosti nadměrného odpočtu DPH za duben 2014. Nadměrný odpočet ve výši 146 tis. eur vznikl zejména z faktur za propagaci jména Andreje Kisky.

Finanční úřad se rozhodl neuznat náklady spojené se značkou „Andrej Kiska“ jako náklady společnosti KTAG a neuznal nadměrný odpočet za toto období. Náhrada tedy nebyla nikdy vyplacena, ale policie považuje samotnou reklamaci za trestný čin. Bývalý prezident a někdejší vůdce strany Za lidi považoval své stíhání od počátku za vykonstruované.

Kauza na objednávku?

Kauzu Andreje Kisky provázejí od začátku pochybnosti, zda nevznikla na politickou objednávku. Policie ovšem v půli loňského roku tvrdila, že vyšetřovatel Róbert Hrušovský postupoval v případu Kiska zákonně. Generální prokuratura přesto řešila možnost výměny vyšetřovatele a státního zástupce.

„Opravdu si někdo střízlivě uvažující myslí, že státní zástupci a vyšetřovatelé tu čekají na příkazy předsedy politické strany?“ prohlásil Robert Fico v únoru 2019, když byl ve spekulacích označen za možného hybatele případu.

Stalo se tak hned poté, co policie obvinila jednatele společnosti KTAG Eduarda Kučkovského, kterou vlastní bývalý prezident Andrej Kiska a jeho bratr.

Na konci roku 2019 vyšetřovatel nakonec obvinil samotného Kisku – v té době už ve funkci prezidenta nebyl.

Bývalá hlava státu od počátku vnímala případ jako pomstu tehdejšího premiéra Roberta Fica za to, že ho odmítl jmenovat ústavním soudcem. Několik spoluobviněných v kauze Očistec (Ekonomický deník o ní psal například ZDE – pozn. red.) loni vypovědělo vypovídá, že trestní stíhání bývalého prezidenta bylo zmanipulované. Policii to řekl například bývalý šéf finanční správy František Imrecze.

Robert Fico začal později používat zcela jinou rétoriku než v době obvinění manažera exprezidentovy firmy, kdy odmítl možné politické tlaky na vyšetřování Kiskovy firmy.

Tvrdí, že tato vyšetřování jsou účelová, nařízená předsedou OĽaNO Igorem Matovićem a prováděná prostřednictvím vybraných prokurátorů a vyšetřovatelů.

Podle Fica byl Imrecze ve vazbě týrán a psychicky mučen, proto mluvil o schůzkách na úřadu vlády, kde se mělo projednávat vyšetřování firmy Kisky.

„K žádným takovým schůzkám, které byly popsány, nedošlo,“ řekl Fico loni na tiskové konferenci. Uvedl, že se pracuje na likvidaci Směru-SD, vyšetřovatelé prý chtějí jeho stranu označit za zločineckou organizaci.

Obviněn až na třetí pokus

Andrej Kiska a jeho spoluobviněný jednatel společnosti KTAG Eduard Kučkovský žádali Národní kriminální agenturu i Nejvyšší státní zastupitelství, aby jejich případ předaly jinému vyšetřovateli a jinému dozorujícímu státnímu zástupci. Těm původním nedůvěřovali.

Případem manželů Kiskových se původně zabýval vyšetřovatel kriminálky, major Mižanin, na základě stížnosti Finančního úřadu v Prešově. Úřad zjistil, že společnost KTAG ve svých výdajích doložila také prezidentskou kampaň. Což finanční úřad neuznal. Společnost KTAG nakonec rozhodnutí úřadu přijala a zaplatila daně a penále ve výši 36 tisíc eur. Vyšetřovatel Mižanin proto v květnu 2016 trestní stíhání zastavil.

V létě 2017 Robert Fico na setkání s nevládními organizacemi zmínil, že Andrej Kiska je daňový podvodník. V té době však informace ještě nebyly veřejné a média o daňových deliktech prezidentovy společnosti vůbec nevěděla. Fico nakonec prohlásil, že informace získal od samotného Kisky.

V září 2017 se podle nejméně tří bývalých funkcionářů a nominantů vládního Směru-SD konaly důležité schůzky – jak na úřadu vlády, tak v budově poblíž policejního prezidia. Spoluobvinění tvrdí, že právě tam bylo dohodnuto a naplánováno trestní stíhání Andreje Kisky. Pokyn měl znít, že případ bude vyšetřovat NAKA-Východ a dozor nad ním bude vykonávat Krajská prokuratura v Prešově. Což se nakonec stalo.

Na podzim roku 2017 anonym zaslal médiím daňové doklady Kiskovy společnosti a v lednu 2018 byla společnost KTAG znovu vyšetřována. Případ byl přidělen vyšetřovatelce Kováčové, dozorujícím prokurátorem byl Marek Švagerko z prešovské krajské prokuratury.

Kováčová však důvod k trestnímu stíhání nespatřovala. Případ jí byl odebrán a předán jinému vyšetřovateli – Róbertu Hrušovskému. Ten nakonec trestní stíhání zahájil, nejprve obvinil jednatele společnosti KTAG Eduarda Kučkovského a o několik měsíců později i Andreje Kisku.

Tajné schůzky

Slovenský server Aktuality.sk loni v létě podrobně popsal všechny nestandardnosti kolem vyšetřování bývalého prezidenta a jeho společnosti. Bývalý prezident finanční správy František Imrecze policii popsal schůzky na úřadu vlády, kterých se účastnili stíhaný oligarcha Norbert Bödör, Robert Fico a také policejní prezident Tibor Gašpar. Tam měli probírat informace o Kiskově společnosti KTAG a jejích daňových deliktech.

Imrecze podle Aktuality.sk prohlásil, že schůzka na úřadu vlády byla „hrubým zneužitím finanční správy k politickým účelům“.

Bernard Slobodník, bývalý šéf národní jednotky finanční policie NAKA, zase podle serveru řekl, že celé vyšetřování Kisky mělo směřovat k NAKA-Východ a pod dohledem Krajské prokuratury v Prešově.

„Řekl, že to postupně dostanou na expozituru Východ, že by měli postupně dostávat dokumenty, plánovat akce, o kterých chce být informován každý týden, protože o těchto věcech týkajících se Kisky musí informovat přímo premiéra,“ měl podle Aktuality.sk prohlásit Slobodník.

Slobodník zmínil, že případem se nejprve zabývala vyšetřovatelka Kováčová, která neviděla prostor pro stíhání exprezidenta.

„Asi deset dní poté byl nejen tento spis, ale i všechny spisy týkající se KTAG odebrány Krajskou prokuraturou v Prešově paní Kováčové a přiděleny jinému vyšetřovateli, kterého vybral ředitel expozitury Východ, a tím vyšetřovatelem byl Hrušovský, jmenovec ředitele,“ uvedl bývalý policejní úředník.

Úniky k policejnímu prezidentovi

Policejní prezident Tibor Gašpar prý měl podrobné informace o celém vyšetřování, dokonce i detaily z finančního úřadu, které předtím neměl k dispozici ani vyšetřovatel na východě.

Schůzku na úřadu vlády, stejně jako únik důležitých informací, potvrdil i třetí významný muž a nominant vládního Směru-SD Ludovít Makó. Podobné schůzky mívali policejní funkcionáři – prezident Tibor Gašpar, šéf NAKA Peter Hraško a ředitel protikorupční jednotky Róbert Krajmer nebo zmíněný Slobodník.

Makó dostal za úkol shromáždit užitečné informace od finanční správy a daňových úřadů a připravit jakousi analýzu o Kiskovi a jeho případech. Podle svých slov pak dokument předal Gašparovi – mělo se jednat v hotelu Zlatý klíček a na schůzce měl být i stíhaný oligarcha Norbert Bödör.

„Z výše citovaných vyjádření je zřejmé, že informace a dokumenty ze spisu unikly jak přímo z oddělení NAKA-Východ, tak přímo z Krajské prokuratury v Prešově k nepovolaným osobám – strůjcům a politickým zadavatelům tohoto trestního stíhání s cílem využít je k nezákonným účelům,“ reagoval podle Aktuality.sk na vyjádření policejních exfunkcionářů Kiskův obhájce Peter Kubina.

Jan Hrbáček