Středa, 25. května, 2022

Slovenský exministr s přezdívkou „Pentliarik“ nabyl velké jmění. Penzion mu zadotoval stát

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik vlastní milionové firmy a lukrativní nemovitosti. Tvrdí, že veškerý majetek nabyl slušným podnikáním. Nepamatuje si však, kolik se mu podařilo vydělat, než se stal ministrem. Bývalý místopředseda KDH Ivan Uhliarik si v kabinetu Ivety Radičové vysloužil přezdívku Pentliarik. Důvodem byla řada personálních nominací a změn ve zdravotnictví, které podle kritiků nahrávaly finanční skupině Penta. Majetku exministra se podrobně věnoval zpravodajský portál Aktuálně.sk.

Exministr se přezdívce dodnes brání a považuje ji za výmysl politiků hnutí Směr-SD Roberta Fica. Jeho jméno bylo také spojováno s jedním z nejbohatších Slováků Ivanem Kmotríkem, kterého označuje pouze jako bývalého zaměstnavatele. zjištění Aktuality.sk však naznačují řadu vazeb na oligarchu.

„Otazníky vyvolávají také statisíce eur od Zemědělské platební agentury pro firmy a penzion, které Uhliarik nyní vlastní. Peníze obdržely v době, kdy ve státní agentuře fungoval úplatkářský systém, který řídil podle policie nejprve Norbert Bödör a později Martin Kvietik. Do korupční chobotnice byli zapleteni i někdejší Uhliarikovi nominanti do státní komise na oddlužení zdravotnictví. Exministr tvrdí, že o angažmá Ľubomíra Partiky a Petra Kuby osobně nerozhodoval a ani je neznal,“ napsal server Aktuálně.sk.

Firemní aktiva za více než 15 milionů eur

Faktem je, že Uhliarik nevstoupil do politiky jako chudý muž. Naopak, po celá léta se věnoval zdravotnickému byznysu a ve svém majetkovém přiznání uváděl hned několik nemovitostí. Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze působil před svým příchodem na ministerstvo jako manažer v několika mezinárodních zdravotnických společnostech, než přišel na ministerskou kancelář. Před rokem 2010 také podnikal – vlastnil Farmedix a Euromedius.

Dnes je Uhliarik spoluvlastníkem nebo jediným vlastníkem sedmi společností s majetkem přesahujícím 15 milionů eur a dvou neziskových organizací. Součástí portfolia společnosti Uhliarika je také developerský projekt ve Skalici nebo penzion v Donovalech, který byl v roce 2016 velkoryse zadotován Zemědělskou platební agenturou, veřejnosti je tato agentura známá z korupční kauzy s krycím názvem Dobytkář.

Nejvyššími aktivami, za víc než čtyři miliony eur, se může pochlubit společnost Vinapo s loňskými tržbami více než tři miliony eur a ziskem 255 000 eur.

Následuje eseróčko Cytopathos s aktivami více než tři miliony eur. Jde o zdravotnické laboratoře, které podle domácích webových stránek společnosti poskytují mimo jiné testy na Covid-19. Uhliarikovi patří ve firmě čtvrtinový podíl. Její příjmy se v loňském roce vyšplhaly na téměř osm milionů eur a zisk přesáhl 800 000 eur.

Exministr také vlastní polovinu svého podílu v jiné zdravotnické společnosti – Medicentru Trnávka, soukromém poskytovateli zdravotní péče s majetkem za téměř 2,5 milionu eur. Loňský zisk přesáhl podle serveru Aktuálně.sk půl milionu eur.

„Aktiva jsou kryty závazky, které jsou spláceny z budoucích výnosů z podnikání. V některých firmách jsem minoritním vlastníkem,“ komentoval své firmy Ivan Uhliarik.

Bývalý slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik na tiskové konferenci. Foto: Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky

Penzion v Donovalech

Uhliarik si podle serveru Aktuálně.sk vede dobře nejen ve zdravotnictví, ale i v realitním byznyse. Součástí jeho portfolia je i lukrativní nemovitost v klidné části Donovalů, stojící vedle luxusní chaty oligarchy Štefana Czucze. V penzionu Ambiente, který nyní oficiálně patří Uhliarikově společnosti Viky, se lze ubytovat od 250 eur za pokoj a noc.

Přestože je společnost Viky nyní stoprocentně vlastněna exministrem, v minulosti patřila Martinu Uhliarikovi. Byl to on, kdo koupil pozemek pod atraktivní nemovitostí spolu se starší chatou. Prodávajícím byla právnička Júlia Horváthová, která v minulosti pracovala v orgánech několika firem z portfolia společnosti Grafobal oligarchy Kmotríka.

Horváthová byla také městskou zastupitelskou ve Skalici – v té době hlasovala pro prodej lesních pozemků Kmotríkovi, s cílem použít získané peníze na nákup nemocnice ve Skalici. Město nakonec nemocnici nekoupilo, zdravotnické zařízení skončilo u Kmotríka, který jej pak prodal dál.

Uhliarik dnes tvrdí, že výkup pozemků se starší chalupou v Donovaly neměl s oligarchou Kmotríkem nic společného. Řekl, že si není vědom zapojení Horváthové do orgánů Kmotríkových firem.

„Paní Horváthová je zlatá paní, dlouholetých právníků ve Skalici není mnoho. Možná pracovala v Grafobalu, ale ten v regionu zaměstnává 700 lidí,“ řekl.

Jak je možné, že zná podrobnosti o nákupu, který provedl už zmíněný Martin Uhliarik, se server Aktuálně.sk nedozvěděl. Exministr neodpověděl na otázku, zda je Martin Uhliarik jeho bratrem.

Nemovitost v Tatrách

Další atraktivní nemovitostí v Uhliarikovově portfoliu je společnost Tatralake, která vlastní nemovitost ve Vysokých Tatrách. Katastr nemovitostí registruje budovu jako školicí středisko pro lékaře v Dolním Smokovci, ale podle inzertních portálů se ale jedná o penzion La Chata. Jeho pronájem na jednu noc vyjde na 750 eur. V objektu s kapacitou 18 míst je i kulečník, sauna a vířivka.

Oficiální majitel lukrativního objektu – eseróčko Tatralake také původně patřil Martinu Uhliarikovi (od roku 2015). Od roku 2019 je však majetkem bývalého ministra Uhliarika. Součástí majetku eseróčka je podle portálu Transparex také tisícimetrový stavební pozemek ve Skalici.

V současné době je penzion La Chata na prodej. Když Aktuality.sk se redakce zajímala o cenu, realitní makléř ji stanovil na 1,4 milionu eur. Spolu s okolními budovami to bylo více – 1,8 milionu eur.

Developerský projekt

Pravdou je, že investice do nemovitostí nejsou v Uhliarikově byznysu nové. Dlouhodobě mu patří polyfunkční objekt, budova zdravotnického zařízení a dům ve Skalici. Nemovitosti uvedl v majetkovém přiznání z roku 2009, které podal, když se stal ministrem.

Po Uhliarikovově odchodu z ministerské funkce se jeho majetek rozrostl o developerský projekt v rekreační oblasti Zlatnická dolina u Skalice, sousedící s lesy, spadajícími do portfolia Kmotríkova Grafobalu.

Ex-ministrovi patří přibližně 20 000 metrů čtverečních pozemků, rozdělených do více než dvaceti parcel. Prodejní cena za metr čtvereční je 55 eur. Celková hodnota pozemku, jen na skok vzdáleného od Skalice, činí asi milion eur. Na pozemcích mají vyrůst rekreační chaty. Zájemci si mohou koupit buď pozemek, nebo novou chatu, jejíž cena podle realitního webu začíná na 165 000 eurech.

Uhliarik tvrdí, že pozemky získal za výrazně nižší cenu – kolem tří eur za metr čtvereční. Exministr rezolutně popírá, že by projekt ve Zlatnické dolině souvisel s Kmotríkem.

Vazby na oligarchu Kmotríka

Bývalý ministr za Křesťansko-demokratické hnutí KDH nepopírá, že Kmotríka zná. Poukazuje však na to, že byl pouze jeho bývalým zaměstnavatelem a tvrdí, že to je jediné spojení s ním.

Aktuálně.sk ale tvrdí, že v skutečnosti existuje spojení s Kmotríkem vícero.

Uhliarik, či přesněji jeho žena, prodala jednomu z nejbohatších Slováků firmu. Společnost Farmedix založil Uhliarik ještě před nástupem na ministerstvo – v roce 2009.

V roce 2010, kdy už byl ministrem, převedl firmu na svou manželku Gabrielu Uhliarikovou. V nominální hodnotě základního kapitálu společnosti ve výši 5 000 eur. O několik let později měl podíl Farmedix podle znaleckého posudku hodnotu 370 000 eur.

V roce 2014 Uhliarikova manželka prodala firmu Kmotríkovu Grafobalovi. Přestože je smlouva o převodu akcií ve sbírce dokumentů obchodního rejstříku dostupná, prodejní cena v ní chybí.

Exministr ji nekonkretizoval.

„Je to společnost, která byla původně moje. Měla objekt v areálu nemocnice ve Skalici pana Kmotríka, ale s Kmotríkem jsem se při tom do kontaktu nedostal,“ reagoval Uhliarik.

Tvrdí, že Farmedix byl prodán nemocnici a celá nemocnice byla později prodána Agelu Tomáše Chrenka.

„S Kmotríkem nebyl žádný kontakt,“ dodal Uhliarik.

Faktem ale podle Aktuálně.sk je, že Uhliarikova žena prodala Farmedix přímo Grafobalu, ne nemocnici Skalica.

„Byl jsem společníkem až do roku 2010, takže nemohu komentovat aktivity společnosti po tomto datu,“ uzavřel.

„Podle rejstříku právnických osob působí Uhliarik také ve výkonném orgánu neziskové organizace Zdraví pro Záhorie, do které se majetkově podílí oligarcha Kmotrík a majitel zdravotnického gigantu Agel Chrenek,“ poukazuje dále server Aktuálně.sk.

Ivan Kmotrík tvrdí, že s Ivanem Uhliarikem nemá nic společného.

„Nevím přesně, kolik je to roků,“ odpověděl Kmotrík na otázku, jak dlouho zná Uhliarika. Kmotrík dodal, že se naposledy viděli asi před dvěma měsíci.

Statisíce eur na penzion a víno

Zajímavými společnostmi v Uhliarikově prtfoliu jsou firmy Vinapo a Winterberg Skalica. V roce 2016, kdy Vinapo vlastnil blíže neustanovený Martin Uhliarik, dostala statisíce za zmíněný penzion v Donovaly.

Štědrou dotaci jí přiklepla státní Zemědělská platební agentura. Podle smlouvy obdržela společnost Vinapo 438 000 eur, což bylo pouze o 2 000 eur méně, než činilo maximum pro „rozvoj cestovního ruchu venkově“ v regionech, které nejsou hospodářsky dostatečně rozvinuté. O alokaci peněz rozhodovala státní agentura v době, kdy se v jejím prostředí už léta kupčilo s dotacemi.

Korupční mechanismus v kauze, známé jako Dobytkář, fungoval podle zjištění policie mezi lety 2012 až 2020. Za jednobarevné vlády Směr-SD v letech 2012 až 2016 měl stát v čele úplatkářské chobotnice údajně nitranský oligarcha Bödör, který v současné době sedí ve vazbě a figuruje i v kauze policejní mafie. Od roku 2016 do roku 2020, kdy stát vedla trojice Směr-SD, SNS a Most-Híd, „desátky“ za přidělení dotace končily u Martina Kvietika, jak ukázalo vyšetřování.

Ivan Uhliarik říká, že se k přiklepnutému dotačnímu titulu nemůže vyjádřit, protože se stal partnerem společnosti až v roce 2019.

Současné vedení platební agentury neodpovědělo deníku Aktuálně.sk na otázku, zda považuje dotaci na penzion za vhodnou formu rozvoje venkova.

„Agentura zabezpečuje administrativní činnosti. V tomto případě byly splněny zákonné podmínky pro poskytnutí nenávratného finančního příspěvku,“ napsali serveru Aktuálně.sk z tiskového oddělení agentury.

Společnost Vinapo získala dotace od agentury v době, kdy patřila Uhliarikově manželce Gabriele. Spolu s firmou Winterberg Skalica, ve vlastnictví Gabriely Uhliarikovové a jejího bratra Tomáše Ozany, respektive Ľudmila Ozanové, získala téměř půl milionu eur.

Týždenník Život upozornil, že společnost Vinapo získala v roce 2014 do pronájmu 100 tisíc metrů čtverečních bývalé vinice od městského úřadu ve Skalici. Smlouva je platná do roku 2040 s možností čtyřnásobného prodloužení na deset let, roční nájemné bylo stanoveno na 1273 eur.

Lidé z kauzy Dobytkář

Zajímavou informací v kontextu s dotací pro firmy s vazbami na Uhliarika, které nyní exministr přímo vlastní, jsou jména Petera Kuby, Ľubomíra Partiky a Kataríny Lutherové, pozdější Uhliarikovy poslanecké asistentky. Všichni tři byli jeho oficiálními nominanty v komisi pro oddlužení zdravotnictví.

Partika je bývalým výkonným ředitelem Zemědělské platební agentury z doby Stanislava Grobara, jehož podpis se objevuje na smlouvě o dotaci na penzion v Donovalech. Spolu s podnikatelem Kubou jsou obviněni z korupce a praní špinavých peněz v úplatkářské kauze Dobytkář. Kuba vlastnil agenturu Roko, zapojenou dle policie do korupčního schématu.

Bývalý ministr však odmítl zodpovědnost za nominace Partiku nebo Kuby do komise pro oddlužení zdravotnictví.

„Ne, osobně jsem ho nenominoval. Rozhodl o tom tehdejší služební úřad, tedy odbor práce,“ řekl bývalý ministr ke jmenování Petra Kuby.

„Vůbec jsem ho neznal, neznal jsem ho ani v době, kdy byl ve funkci,“ tvrdí Uhliarik.

Známost se šéfem agentury

Hlavní tváří agentury Roko byl bývalý šéf TA3 Michal Gučík. Uhliarik v roce 2017 Novému Času přiznal, že se s Gučíkem zná a nosí mu víno, protože má vinařství. Pro Aktuality.sk řekl: „Znám ho zprostředkovaně, viděl jsem ho asi třikrát na nějaké akci.“

Gučík, u kterého se v minulosti podávalo kliky hned několik politiků, byl léta považován za blízkého přítele oligarchy Kmotríka. Uhliarik potvrdil, že se s Gučíkem zná právě přes Kmotríka.

„Samozřejmě jsem byl ředitelem nemocnice ve Skalici, kterou vlastnil Kmotrík. Víte, že jsem ze Skalice. Lhal bych, kdybych řekl, že ho neznám – jako zaměstnance zaměstnavatele,“ upřesnil.

Uhliarik také vyloučil, že by jeho nominace na ministerský post souvisela s Kmotrikem.

„Když jsem byl ministrem, neměli jsme důvod mluvit o zdravotnictví,“ tvrdil.

Šéf KDH nezkoumal Uhliarikovy vztahy

Ivan Uhliarik začínal v okresním klubu KDH ve Skalici a později se stal místopředsedou hnutí. Když se strana, kterou vedl Ján Figeľ, stala součástí vládní čtyřkoalice vedené premiérkou Ivetou Radičovou, získal post ministra zdravotnictví. Po pádu Radičova kabinetu následovaly předčasné volby, které vyhrál Směr-SD a KDH skončilo v opozici. Uhliarik získal poslanecký mandát.

Bývalý předseda KDH si za Uhliarikovou nominací stále stojí.

„Zdravotnictví bylo pro KDH prioritou… …Zdravotnictví zůstávalo při jednáních dlouho na chvostu, a tak jsme ho přijali. Nepřemýšlel jsem prostřednictvím obchodů,“ shrnul.

Figeľ upozornil, že neměl přehled o finanční situaci svých stranických kolegů. Původně vyloučil, že by Uhliarik byl v době svého nástupu na ministerstvo milionářem.

„Nikdo mi na stůl nepoložil daňové přiznání ani materiály SIS. Teoreticky mohl být multimilionářem,“ popřel později své dřívější vyjádření.

„Byl schopný, chytrý, mladý muž, má pět dětí, má za sebou úspěchy,“pokračoval.

Bývalý šéf KDH popřel, že by Uhliarik měl nadstandardní vztahy s Pentou. Jinak by se prý nesnažil zachránit zadluženou státní Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, kdyby jednal ve prospěch Penty.

Ke vztahu Uhliarika s Kmotríkem se nedokázal blížeji vyjádřit.

„Neměl jsem žádné informace o tom, jaké měl vztahy. V sektoru jsou všichni, ministr musí jednat se všemi, nemůže nikoho dělit na ty správné a ty špatné,“ uzavřel bývalý eurokomisař a předseda KDH Ján Figeľ.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter