INZERCE

Polský a slovenský premiér slavnostně spouštějí plynovodní propojení obou zemí. Foto: eustream (tisk. zpráva)

Slovenský eustream přepravil o polovinu méně plynu a prvně v historii se propadl do ztráty

Potíže s poklesem objemu přepraveného plynu netrápí jen českou společnost NET4GAS. Podobně je na tom slovenský eustream, kterému v obchodním roce 2022/23 klesl objem přepravy plynu o 52 procent. Kdysi nejziskovější podnik na Slovensku se propadl do ztráty 12,6 milionu eur (310 milionů korun).

Výsledky zveřejněné ve výroční zprávě eustreamu se týkají období od srpna 2022 do července 2023. Popisují tedy dění v krizovém období po přerušení dodávek ruského plynu do střední Evropy potrubím Nord Stream. Ještě o rok dříve, ve finančním roce 2021/22, slovenský podnik vydělal 265 milionů eur po zdanění. Výnosy eustreamu klesly z 573,5 milionu na 226,5 milionu eur.

Objem přepravy plynu přes potrubí v majetku eustreamu dosáhl ve sledovaném období necelých 17 miliard metrů krychlových (182 TWh). Oproti předchozímu obchodnímu roku 2021/22 to bylo o 52 procent méně. Ve srovnání s rokem 2018/19, kdy eustream přepravil 66,5 miliardy m3 plynu, je snížení přepravy plynu skoro 75procentní.

Z uvedeného množství bylo přepraveno v směru do Rakouska 11 miliard m3 plynu a ve směru na Ukrajinu 0,93 miliardy m3. Objem dodávek směrem do Maďarska, Polska a České republiky byl minimální. Zbývajících 4,7 miliardy m3 tvořila spotřeba na území Slovenska.

Vlastně může být ještě hůře. Ukrajinská vláda opakovaně oznámila, že po doběhnutí smlouvy přestane na konci roku 2024 přepravovat ruský plyn přes své území. Tím to eustream přišel o poslední lukrativní byznys – přepravu plynu z Ruska do Rakouska. To spolu se Slovenskem a Maďarskem patří do zmenšující se skupiny zemí EU, které jsou ochotny ruský plyn nakupovat.

Předseda představenstva eustreamu Tomáš Mareček v úvodu výroční zprávy zmínil, že se podnik připravuje na budoucnost bez ruského plynu. Náhradní dodávky plynu pro slovenský trh by měly přicházet z Polska; plynárenské soustavy obou zemí jsou propojeny od loňského roku. Slováci mají zájem získat podíl v plánovaném LNG terminálu v Gdaňsku. Do budoucna se eustream chce podílet na dálkové přepravě zeleného vodíku.

Majoritní podíl ve výši 51 procent v eustreamu vlastní slovenská vláda. Zbývajících 49 procent a manažerskou kontrolu nepřímo drží český Energetický a průmyslový holding (EPH), který většinově vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Právě eustream byl do roku 2021 největším generátorem zisku v rámci koncernu EPH, což už dnes neplatí.

David Tramba