Středa, 25. května, 2022

Slovenský byznysmen, který měl údajně uplácet šéfa tajné služby, podnikal i v Česku. Dodnes vlastní firmu na bezpečnostní materiál

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovenský právník a byznysmen Zoroslav Kollár, kterého tamní policie podezírá z uplacení šéfa tajné služby Vladimíra Pčolinského, působil i v České republice. Vyjma holdingu HTC, který ovládá brněnský Zetor, z něhož před časem vystoupil, vlastní Kollár stále firmu, která má jako předmět činnosti nakládání s bezpečnostním materiálem.

Vlivný právník, konkurzní správce, a nekompromisní byznysmen, kterého se leckdo bál. Takové atributy jsou léta připisovány slovenskému podnikateli Zoroslavu Kollárovi. Kollár je od podzimu na Slovensku ve vazbě kvůli podezření z korupce a minulý týden mu přibylo další obvinění.

Zoroslav Kollár působil i v České republice, dodnes tu vlastní firmu, která se specializuje na bezpečnostní materiál. Zmiňovaná česká společnost s ručením omezeným se jmenuje Submar Investments, původně, v letech 2008 až 2013, sídlila v Praze.

Zoroslav Kollár se stal jejím jednatelem a společníkem v roce 2009. V únoru 2013 společnost změnila sídlo a přestěhovala jej do Nové Paky. Kollár už byl jediným společníkem, jednatelé byli od té doby dva: Kollár a Pavel Pyciak z Nové Paky. Pyciak figuruje jako společník a prokurista ve společnosti Efektivní finance. V minulosti působil také jako jednatel společník ve společnosti Armpex, která se věnuje prodeji vojenského materiálu.

V předmětu podnikání má Kollárova firma od roku 2013 v obchodním rejstříku jako předmět podnikání zapsáno: „Nákup a prodej, půjčování, vývoj, výroba, opravy, úpravy, uschovávání, skladování, přeprava, znehodnocování a ničení bezpečnostního materiálu. Kollár byl od té doby, a dodnes je, jejím jediným společníkem.“

Notářský zápis k převzetí společnosti Submar Investments Zoroslavem Kollárem. Foto. Městský soud v PRaze

O aktivitách společnosti nelze v otevřených zdrojích dohledat žádné bližší podrobnosti. Firma nezveřejňuje dle litery zákona dokumenty ve sbírce listin. Posledním veřejně dohledatelným dokumentem je účetní závěrka z roku 2015. V ní stojí pouze: „Za účetní (zdaňovací) období roku 2015 nebyly otevřeny účetní knihy.“

Na aktuálním seznamu držitelů povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem společnost Submar Investments nefiguruje.

Nelze na ni nalézt ani žádný aktuální kontakt.

Zetor Gerlach pro vojáky

Nebyl to první Kollárův průnik do speciálu, jak se vojenskému materiálu mezi zasvěcenými přezývá. Holding HTC, jehož byl Kollár ještě zhruba rok a půl zpátky spoluvlastníkem, ovládá brněnský Zetor.

Divize Zetor Engineering vyvinula taktické obrněné dvounápravové vozidlo 4×4 Gerlach a pokusila se s nimi uspět ve výběrovém řízení u slovenské armády. Tendr vyhlásila předchozí slovenská vláda.

Nákup vozidel měl patřit do balíčku projektů na modernizaci slovenské armády. Šlo o plánovaný nákup více než 400 menších obrněných vozidel pro armádu v odhadované hodnotě 321 milionů eur (8,7 miliardy korun).

Aktuálně vládnoucí kabinet Igora Matoviče ale soutěž na konci loňského května zrušil. Zrušení tendru navrhl ministr obrany Jaroslav Naď, který ještě jako opoziční politik tvrdil, že podmínky výběru dodavatele byly nastaveny ve prospěch jednoho vozidla. Tedy Gerlachu.

Obrněné vozidlo Gerlach. Foto Zetor Engineering

„Ta vozidla, jak byla nakonfigurována, v tomto momentu nejsou prioritou. Bylo to šité horkou jehlou. Byl jsem přesvědčen, jsem přesvědčen a budu přesvědčen, že ten projekt byl jedním z nejvíce netransparentních projektů, který předchozí vláda předvedla,“ prohlásil doslova ministr obrany.

Šlo o první velkou armádní zakázku, kterou současná vláda premiéra Igora Matoviče po svých předchůdcích ze SMĚRu zrušila. Projekt víceúčelových taktických vozidel nařídil už předloni zrušit slovenský antimonopolní úřad. Ministerstvo obrany se ale tehdy proti jeho rozhodnutí odvolalo a tendr pokračoval.

Podezření, že měl Zoroslav Kollár přes své byznysové partnery otevřené dveře do vlády hnutí SMĚR zesílilo poté, co se o byznysmena začala intenzivně zajímat slovenská policie.

Vichřice a vazba

Zoroslav Kollár patřil s majetkem ve výši 143 milionů eur, patřil dlouhodobě mezi nejvýraznější osobnosti žebříčku Sto nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje slovenský týdeník TREND ve spolupráci s českým deníkem E15.

Vlastní podnikání rozběhl ve vícerých odvětvích. Nejvíce zbohatl ve strojírenské skupině HTC Holding, která postavila na nohy českého výrobu traktorů Zetor a skupina je silná i v ve výrobě ložisek. Kollár vlastnil ve skupině 34procentní podíl. V posledních letech se ale HTC Investments už tak nedařilo a jeho zisky klesly. Kollár nedávno skupinu dokonce opustil a své akcie prodal jiným subjektům a majetek přeměnil na hotovost.

Kollár měl vždy velmi blízko k bezpečnostním složkám. Slovenští novináři například v roce 2017 přišli na to, že manželka bývalého šéfa protikorupční jednotky Národní kriminální agentury (NAKA) Roberta Krajmera, seděla od roku 2015 v představenstvu společnosti Lázně Trenčianske Teplice. Deník SME uvedl, že členem statutárních orgánů vyplatila společnost vysoké odměny. Za rok 2015 měli dostat odměny za 239 tisíc eur. Firmu ovládali právě Zoroslav Kollár a Norbert Bödör z bezpečnostní agentury BONUL. Oba stíhá slovenská policie kvůli podezření z korupce.

Kollár se v minulosti také objevil na takzvaných mafiánských seznamech.

Kollára zadržela říjnu při policejní akci Vichřice slovenská Národní kriminální agentura (NAKA). Kollár byl obviněn kvůli podezření z korupce na slovenských soudech a dlí ve vazbě.

Podruhé se Kollárovo jméno objevilo předminulý týden, když si slovenští detektivové přišli pro šéfa Slovenské informační služby SIS Vladimíra Pčolinského. Důvodem policejní akce mělo být převzetí úplatku právě od Kollára.

Proti Vladimíru Pčolinskému vypovídal jeho bývalý náměstek Boris Beňa. Ten je ve vazbě od začátku prosince, kdy byl zadržen při policejní akci Judáš. Beňa s policií již delší dobu spolupracuje, tentokrát vypověděl, že společně s Pčolinským přijal od Kollára zprostředkovaně úplatek ve výši 40 tisíc eur (přes jeden milion korun) za to, že tajná služba nebude byznysmena dále odposlouchávat a nebude se zabývat jeho osobou.

Kollár uplácení odmítá

Podnikatele a konkurzního právníka Zoroslava Kollára obvinila policie ve čtvrtek. Obvinění, že by měl uplácet obviněného ředitele Slovenské informační služby Vladimíra Pčolinského, aby ho tajná služba nesledovala, striktně odmítl. Médiím to po výslechu Kollára uvedl jeho obhájce Martin Berec.

„My jsme se vyjádřili, že Pčolinského ani Beňa (bývalého náměstek SIS) neznáme a neumíme si to vysvětlit. Ale nekomentovali jsme ani výpovědi. My jsme je dokonce ani neviděli, protože nám je vyšetřovatel odmítl zpřístupnit. Viděli jsme jen usnesení o vznesení obvinění a jiné důkazy jsme neviděli,“ řekl novinářům Kollárův advokát.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter