Slovensko si zajistilo grant ve výši 5 milionů amerických dolarů na rozvoj svých jaderných programů, zejména se zaměřením na výstavbu malých modulárních reaktorů. Financování je součástí projektu NEXT, jehož cílem je zavést nové jaderné technologie a podpořit energetickou transformaci země.

Slovensko získalo další grant na podporu a realizaci jaderných programů a inovací, včetně malých modulárních reaktorů. Získalo grant ve výši 5 milionů dolarů na podporu aktivit při rozhodování o výstavbě malých modulárních reaktorů (SMR) v rámci dalšího projektu NEXT.

Slovenská republika, zastoupená ministerstvem hospodářství, ve spolupráci se Slovenskými elektrárnemi, a. s., Slovenskou technickou univerzitou (STÚ), Úřadem pro jaderný dozor (UJD) Slovenské republiky, Slovenskou elektroenergetickou a přenosovou soustavou (SEPS), a. s., VUJE, a. s. a U. S. Steel Košice, a. s., se přihlásila do mezinárodní soutěže o podporu pro další aktivity spojené se zaváděním nových jaderných technologií, zejména SMR.

„Jaderná energetika a jaderná energetika jsou nejdůležitějšími tématy v rámci energetického sektoru, protože nám významně pomohou dekarbonizovat náš průmysl, přispějí ke klimatickým cílům, ale zejména zajistí energetickou bezpečnost a nezávislost Slovenska. Jsem proto velmi ráda, že se nám jako malé zemi podařilo dosáhnout tak velkého a významného úspěchu,“ uvedla místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Slovenské republiky Denisa Saková.

Mohlo by vás zajímat

Projekt NEXT je součástí další americké iniciativy na podporu a implementaci jaderných programů, inovací a také na výměnu zkušeností prostřednictvím spolupráce s akademickým sektorem. Její aktivity mohou přispět i k dalšímu rozvoji zavádění technologií SMR a jejich možnosti umístění v lokalitách bývalých uhelných elektráren, což je předmětem analýz v rámci úspěšného projektu PHOENIX, díky kterému Slovenská republika již úspěšně získala dotaci na refinancování studie proveditelnosti SMR na Slovensku ve výši 2 mil. USD.

„Poptávka po elektřině poroste. Malé modulární reaktory nemají nahradit naše stávající jaderné zdroje, které bezpečně, spolehlivě a bez přímých emisí CO2 pokrývají většinu spotřeby na Slovensku. SMR mají doplňovat energetický mix pro energetickou soběstačnost země v budoucnosti. Grant, který jsme získali v mezinárodní konkurenci, je skvělou zprávou. Dává nám to příležitosti urychlit přípravu projektů, které jsou důležité pro úspěch naší energetické transformace,“ řekl generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček.

Aktuální grantový projekt NEXT je zaměřen na financování aktivit, které pomohou zemím rozhodnout se pro budování SMR a vybudovat kapacity pro implementaci. Kromě konzultačních služeb v oblasti technických a regulatorních požadavků na SMR patří mezi podporované aktivity také spolupráce s americkými univerzitami, návštěvy amerických jaderných zařízení a příprava strategií pro zavádění SMR.

(nik)