Bratislavský kabinet může pozastavit prodej částí důležitých firem do nevhodných rukou. Chce se tak bránit nepřátelskému převzetí infrastruktury. Novela se týká přibližně 18 společností ze sektorů hornictví, elektroenergetiky, plynárenství, petrochemie a chemického průmyslu, hutnictví a farmacie.
Ruská banka Sberbank se snažila převzít Slovenské elektrárny a tím donutila tamější vládu a parlament k přijetí protiopatření. To spočívá ve schválení novely zákona o infrastrukturních společnostech, podle níž musí každá firma ve vybraných oborech nahlásit změnu majitele 10 a více procent akcií ministerstvu hospodářství. Jeho pracovníci potom rozhodnou, zda se budou věcí zabývat a doporučí vládě neschválení převodu nebo zda nechají obchod proběhnout bez zásahu. „Tento zákon je pojistka, že když bude přijatý, tak se nebude dít vůbec nic, ale všichni zúčastnění budou vědět, že když by náhodou mělo dojít k nějakým aktivitám, které by mohly být proti zájmům Slovenska, tak máme v ruce takový nástroj a můžeme jednat, umíme zamezit věcem, které by mohly uškodit zemi,“ zdůvodnil návrh ministr hospodářství Richard Sulík.
Novela se týká přibližně 18 společností ze sektorů hornictví, elektroenergetiky, plynárenství, petrochemie a chemického průmyslu, hutnictví a farmacie.
Odražení útoku Sberbank, EPH zachovává klid
Urychlené přijetí novely ve zkráceném jednání bylo důsledkem aktivit ruské banky Sberbank ve firmě Slovenské elektrárne, v níž 33 procent akcií drží EPH Daniela Křetínského. Banka poskytla v roce 2014 elektrárenskému kolosu půjčku 900 miliónů eur a I když firma splácí bez problémů, finanční ústav požádal o dodatečné záruky formou převedení kmenových akcií do své správy, čímž by de facto elektrárny ovládl. Stát v nich drží 34 procent akcií, 33 procent má mimo EPH také italská firma ENEL, jejíž akcie český holding podle uzavřené smlouvy v budoucnu odkoupí. Firma Daniela Křetínského zatím přijetí novely nehodnotí, ale nevnímá ji záporně: „V zásadě jde o krok proti bance Sberbank. Neznáme přesné znění přijaté novely, nejdříve ji musí posoudit naši právníci. Podle prvních signálů se ale nic nezmění na pozici EPH na Slovensku. Budeme dál postupovat podle uzavřených smluv,” řekl Ekonomickému deníku mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Rychlá, ale složitá, novela
Naléhavost situace si vyžádala přijetí nového zákona v řádu dnů. Ministr hospodářství Richard Sulík (Sloboda a Solidarita) předložil jeho návrh na jednání vlády v pondělí 1. února, za což si vysloužil velkou vlnu kritiky. Navržené změny totiž nekonzultoval s koaličními partnery, nepředložil je k připomínkování ostatním rezortům a neprodiskutoval je se zástupci podnikatelů, jak mu ukládají uzavřené dohody. Vláda však jeho návrh schválila a požádala parlament o urychlené projednání. Během týdne přijaly jeho ekonomické výbory kompromisní znění, podle něhož se počet kontrolovaných nově obchodovaných akcií zvýšil z pěti na 10 procent a vláda nemusí schvalovat všechny převody, ale pouze ty, které vybere ministerstvo hospodářství. „Takto jsme to převzali z německého zákona o ochraně infrastruktury,“ řekl Sulík poslancům s tím, že s návrhem by tak už neměl být žádný problém. Tento předpoklad se potvrdil a novela byla dnes parlamentem přijata.
Jaroslav Lenert