INZERCE

Geotermální elektrárna na Islandu. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Slovensko prodalo přebytečné emisní povolenky na Island. Prodáno jich bude 3,4 milionu

Islandské ministerstvo životního prostředí, energetiky a klimatu nakoupí od Slovenska jednotky AUU (povolenky) potřebné ke splnění svých závazků na snížení emisí podle Kjótského protokolu. Slovenský ministr životního prostředí to oznámil během pracovní cesty na Island, během níž slovenská delegace jednala o opatřeních ke snížení emisí skleníkových plynů, zejména prostřednictvím využívání geotermální energie.

Pracovní cesta ministra životního prostředí Milana Chrenka na Island byla zaměřena na snižování emisí, prodej povolenek a také na ekologický přechod a využívání obnovitelných zdrojů energie. Ostrovní stát navštívil společně s ministrem investic, regionálního rozvoje a informatiky Slovenské republiky, zástupci ministerstev hospodářství a financí, obcí, podnikatelského a neziskového sektoru.

Během pracovní návštěvy ministr životního prostředí oznámil, že došlo k prodeji přebytečných emisních povolenek, které byly Slovensku přiděleny pro druhé závazkové období 2013-2020 a které se pro Slovensko staly přebytečnými.

Celkem bude prodáno 3,4 milionu povolenek.

Slovensku se podařilo vyjednat cenu 0,70 eur za kvótu, což je vzhledem k přebytku v naprosté většině zemí Kjótské úmluvy považováno za mimořádně výhodné.

Výnosy z přímého prodeje jsou příjmem Fondu životního prostředí, který plánuje použít necelých 2,4 milionu eur na zlepšení energetické účinnosti veřejných budov.

Inspirace kvůli geotermálním zdrojům

Druhým důvodem pracovní návštěvy byla geotermální energie. Island je považován za velmoc ve využívání této zelené energie. Cílem cesty proto byla výměna zkušeností a příkladů dobré praxe v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a nejnovějších technologií. Ministr a jeho delegace si tak prohlédli geotermální elektrárnu Hellisheidi a geotermální park Svartsengi.

„Island ukázal, že i malá země může efektivně využívat svůj energetický potenciál ve prospěch svých občanů a celé ekonomiky. Všechny domácnosti na ostrově jsou prakticky vytápěny zemským teplem. Island je tak příkladem toho, jak lze během několika desetiletí zcela reformovat jeho energetiku,“ poznamenal ministr životního prostředí Milan Chrenko.

Před čtyřiceti lety byl ostrov závislý na fosilních palivech. Dnes je jedinou zemí, která vyrábí 100 procent elektřiny a 95 procent tepla z obnovitelných zdrojů energie.

Slovensko v současné době využívá geotermální energii k vytápění pouze na několika místech. Z udržitelné kapacity přibližně 3200 MWt dosáhne tepelný výkon v roce 2022 jen něco málo přes 80 MWt.

(nik)