INZERCE

Podpis memoranda o spolupráci s řadou partnerů v oblasti energetiky na podporu rozvoje malých modulárních reaktorů (SMR) na Slovensku. Foto: Slovenské elektrárny

Slovensko podalo nabídku na financování studie proveditelnosti malého modulárního jaderného reaktoru. Mělo čas do dneška

Slovenské ministerstvo hospodářství a Slovenské elektrárne podepsaly memorandum o spolupráci s řadou partnerů v oblasti energetiky na podporu rozvoje malých modulárních reaktorů (SMR) na Slovensku, včetně podání žádosti o financování z amerického projektu Phoenix. Informovaly o tom dotčené subjekty.

Dalšími signatáři memoranda jsou US Steel Košice, Slovenská elektrizační přenosová soustava, VUJE, Úřad jaderného dozoru a Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Nyní bude podána žádost o financování z projektu americké vlády Project Phoenix, který loni na konferenci COP27 vyhlásil vyslanec USA pro klima John Kerry – jeho cílem je „urychlit globální přechod na čistou energii poskytováním technické pomoci na podporu rozhodování o pokračování přeměny jedné nebo více uhelných elektráren na bezpečnou a bezemisní“ jadernou výrobu energie SMR.

Zástupci projekt vyzvali země východní Evropy a euroasijského regionu, aby se do letošního 15. června přihlásily k účasti.

Projekt spadá pod program amerického ministerstva zahraničí Foundational Infrastructure for the Responsible Use of Small Modular Reactor ve spolupráci s programem veřejného a soukromého sektoru pro malé modulární reaktory amerického ministerstva obchodu, „jehož cílem je podpora transatlantické spolupráce při zavádění SMR v Evropě a Eurasii“.

Podle ministerstva hospodářství Slovenské republiky se společně se Slovenskými elektrárnami, které vlastní uhelné elektrárny ve Vojanech a Novákách, jedná o společnou žádost o grant ve výši 2 miliony eur (cca 2,16 milionu dolarů).

„V rámci této žádosti je třeba zajistit, aby se v elektrárně Elektrárny Vojany uskutečnil tento projekt. Jednou z našich klíčových priorit je společně s našimi partnery připravit postupný a rozumný plán na zajištění dodávek s dostupností a klimatickými závazky. Důležité je nyní nahradit emoce fakty, rozumem a respektovat fyziku. Když se podíváme na energetický mix Slovenska, který nám poskytují naše zdroje, jaderná energie do něj z tohoto pohledu patří,“ uvedl ministr hospodářství Peter Dovhun.

„Zajištění dostatku stabilní energie pro Slovensko a zároveň ochrana životního prostředí jsou hlavními cíli nás energetiků. Každý ze signatářů memoranda disponuje významnými kapacitami, které spojujeme, abychom byli schopni tyto cíle naplnit. Věříme, že budování nových technologií, včetně malých modulárních reaktorů, je součástí řešení našich energetických potřeb. Podpis memoranda je prvním krokem k tomu, abychom začali mapovat, zda jsou tyto technologie pro Slovensko vhodné,“ doplnil generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček.

Poptávka po elektřině podle něj poroste jak ze strany domácností i průmyslu.

„Obnovitelné zdroje jsou důležitou součástí naší energetické budoucnosti, ale právě jaderné technologie zajišťují stabilní a bezpečné dodávky do sítě. Malé modulární reaktory nemají nahradit naše stávající jaderné zdroje. Měly by nahradit uhelné elektrárny a být dalším zdrojem stabilního a bezuhlíkového energetického mixu a soběstačnosti Slovenska,“ dodal Strýček.

Slovensko má v komerčním provozu čtyři jaderné reaktory – bloky 1 a 2 v Mochovcích a bloky 3 a 4 v Bohunicích -, které vyrábějí polovinu elektřiny.

Třetí blok Mochovců byl připojen k síti v únoru, čtvrtý blok je ve výstavbě.

Žádost o povolení k umístění nové jaderné elektrárny v blízkosti stávající elektrárny Bohunice podala na začátku tohoto roku u slovenského Úřadu pro jadernou bezpečnost také Jadrová energetická spoločnosť Slovenska – společný podnik slovenské společnosti pro nakládání s radioaktivními odpady JAVYS a české energetické společnosti ČEZ.

Podle Slovenských elektráren dekarbonizace průmyslu, zvýšená elektrifikace a uzavírání uhelných elektráren způsobí, že Slovensko bude potřebovat přibližně o 2,6 TWh elektřiny ročně více, a malý modulární reaktor by mohl pomoci tuto poptávku uspokojit.

(nik)