Slovensko navzdory uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla umožnilo dnes nad ránem stroji ruské společnosti Volga Dnepr Airlines přistát na Slovensku s nákladem jaderného paliva pro největšího slovenského výrobce elektřiny – společnost Slovenské elektrárne. Oznámilo to slovenské ministerstvo hospodářství.
Přestože Slovensko uzavřelo vzdušný prostor ruským letům, v tomto případě byla v souladu s platnými předpisy použita výjimka, kterou lze uplatnit v případě humanitární pomoci a převozu jaderného paliva.
Ministerstvo energetiky Slovenské republiky spolupracovalo také s polskou ministryní energetiky Annou Moskwou. Ministr hospodářství Richard Sulík ujistil, že Slovenské elektrárne mají v současné době dostatek jaderného paliva.
„Po plynu a ropě má slovenská ekonomika pojištěný další zdroj energie. Jsem rád, že se nám to logisticky podařilo a děkuji také ministerstvům zahraničních věcí a dopravy za výbornou koordinaci při vyřizování povolení,“ uvedl ministr hospodářství Richard Sulík.
Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny a země využívá jaderné palivo z Ruska. Pozice jádra ve slovenské energetice ještě stoupne po připravovaném spuštění dokončeného třetího bloku jaderné elektrárny v Mochovcích.
Ministři zahraničí Evropské unie se v neděli dohodli, že evropský blok uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. K tomuto kroku už dříve přistoupily některé země včetně České republiky.
Společnost Slovenské elektrárne je největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Provozuje dvě jaderné, dvě tepelné, 31 vodních a dvě solární elektrárny, které dohromady generují více než 70 % celkové produkce elektrické energie v zemi. Společnost Slovenské elektrárně disponuje instalovanou kapacitou 4 081 MW, a je tak jedním z největších výrobců elektrické energie ve střední a východní Evropě. Její jedinečné portfolio jí umožňuje dodávat až 92,5 procent elektrického proudu bez emisí skleníkových plynů, což pro životní prostředí znamená každoročně o 15 miliónů tun uhlíkových emisí méně. Společnost Slovenské elektrárne se zabývá také výrobou a dodávkami tepla a navíc poskytuje doplňkové služby pro elektrickou síť.
Prostřednictvím přidružených společností prodává společnost elektrickou energii, plyn, teplo a energetické služby koncovým zákazníkům na Slovensku, v České republice a v Polsku. Její portfolio zákazníků zahrnuje také některé z největších průmyslových podniků v regionu.
Slovenské elektrárne je akciová společnost, která byla založena v roce 2002. Od července 2016 vlastní 66 procent jejích akcií energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) a italská energetická společnost Enel. Vlastníkem zbývajících 34 procent akcií je Slovenská republika.
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice se nachází u stejnojmenné obce v okrese Trnava na Slovensku. Jedná se v podstatě o tři jaderné elektrárny s celkem 5 reaktory, postupně postavené v jedné lokalitě. Jednotlivé části jsou označovány zkratkami A-1 (jeden reaktor), V1 (dva reaktory) a V2 (dva reaktory).
Jaderná elektrárna Mochovce leží mezi městy Nitra a Levice, na místě bývalé obce Mochovce, na území obce Kalná nad Hronom. Elektrárna provozuje dva jaderné tlakovodní reaktory typu VVER 440/213, každý s výkonem 470 MW. V lokalitě jsou ještě další dva rozestavěné bloky stejného typu, když první z nich by měl být dokončen a zprovozněn v roce 2021. První dva bloky v roce 2009 poprvé překročily 7 000 GWh vyrobené elektrické energie za rok. Celkově tak pokrývají přibližně 26% spotřeby elektrické energie na Slovensku.
(hrb)