Lucembursko zůstává podle aktuální statistiky Eurostatu nejbohatší zemí Evropské unie, zatímco Bulharsko je stále nejchudší. Tato informace asi nikoho nepřekvapí, jiné však mohou. Pozoruhodný může třeba údaj, že Slovensko se propadlo v přehledu zemí seřazených podle HDP na obyvatele v paritě kupní síly na pozici čtvrté nejchudší země EU. Je na tom tedy hůře než Rumunsko či Chorvatsko.
Česká republika se nachází jako již tradičně lehce pod unijním průměrem, loni se jednalo o 91 procent průměrné hodnoty zemí EU. Podobně je na tom také Španělsko a Slovinsko. V předkrizovém roce 2019 vykazovalo Česko příznivější hodnoty, dosahovalo 95 procent průměru zemí EU. Během koronavirové krize a inflační vlny následoval pád až na 89 procent, v posledních dvou letech opět Česko oproti unijnímu průměru mírně rostlo.
Slovensko stagnuje zhruba na úrovni 75 procent unijního průměru. Jiné země jej proto v posledních pěti letech předběhly, ať už jde o Polsko (skok z 74 na 79 procent průměru EU), Rumunsko (z 69 na 79 procent) nebo Chorvatsko (z 67 na 77 procent). Opačný směr nabralo Estonsko, které během posledních pěti let kleslo z 84 na 79 procent průměru EU. Nejbohatší ze tří zemí Pobaltí je tak podle Eurostatu Litva.

Vysoko nad unijním průměrem se nacházejí Lucembursko (241 procent) a Irsko (211 procent), za nimi s velkým odstupem následují Nizozemsko (135 %), Dánsko (128 %), Belgie (117 %) a Německo spolu s Rakouskem (115 %). Francie a Itálie se nacházejí na průměru zemí EU.
Eurostat uvádí hodnoty přepočtené na takzvanou paritu kupní síly. „Při mezinárodních srovnáních údajů národních účtů, jako je HDP na obyvatele, je žádoucí nejen vyjadřovat údaje ve společné měně, ale také zohledňovat rozdíly v cenových hladinách. Pokud tak neučiníte, bude to mít za následek nadhodnocení úrovně HDP u zemí s vysokou cenovou úrovní ve srovnání se zeměmi s nízkou cenovou úrovní,“ uvedl Eurostat pro vysvětlení.
Mohlo by vás zajímat
Samotný Eurostat uvádí, že vysokou úroveň HDP na hlavu v Irsku lze částečně vysvětlit přítomností velkých nadnárodních společností, které zde díky příznivému zdanění vykazují a daní zisky z celé Evropy. Velká část vykázaných příjmů se ve formě dividendy vrací konečným vlastníkům společností v zahraničí. Podobně je na tom Lucembursko, které také funguje jako daňový ráj pro mezinárodní společnosti.