Slovenská republika se zavázala k bezpečnému a účinnému nakládání s radioaktivním odpadem a použitým palivem, konstatoval tým expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tým ocenil aktivity Slovenska v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu a zároveň upozornil na možnosti zlepšení přípravy na geologické ukládání. Radioaktivní odpad a použité palivo na Slovensku pochází především ze čtyř reaktorů jaderných elektráren – dvou v Mochovcích a dvou v Jaslovských Bohunicích – které dohromady vyrábějí více než polovinu elektřiny v zemi.
MAAE vyslala na Slovensko na žádost vlády země misi Integrované kontrolní služby pro nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým palivem, vyřazování z provozu a sanaci (Artemis).
Mise Artemis poskytují nezávislé odborné posudky a poradenství, které vycházejí z mezinárodního týmu odborníků svolaného MAAE. Posudky jsou založeny na bezpečnostních standardech a technických pokynech MAAE, jakož i na mezinárodních osvědčených postupech.
Tým složený ze šesti odborníků z Německa, Litvy, Jihoafrické republiky, Švédska, Švýcarska a Spojeného království a dvou pracovníků MAAE ukončil koncem února desetidenní misi na Slovensku, které se zúčastnil také pozorovatel z Evropské komise. Misi hostil slovenský Národní jaderný fond.
Tým Artemis zvážil závěry mise Integrovaného útvaru pro kontrolu regulace ze září 2022, která posuzovala celkový jaderný regulační rámec země. Obě mise společně komplexně zhodnotily slovenský právní a vládní rámec, regulační infrastrukturu a opatření v oblasti jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, bezpečnosti dopravy, vyřazování z provozu, jakož i nakládání s radioaktivním odpadem a použitým palivem.
Mohlo by vás zajímat
Mise zjistily, že Slovensko je pevně odhodláno zajistit bezpečné provádění činností v oblasti nakládání s radioaktivním odpadem a použitým palivem v zemi. Tým ocenil práci Slovenska na zajištění včasného nakládání s radioaktivními odpady a významné úsilí země o minimalizaci objemu odpadů prostřednictvím jejich účinného třídění a úpravy.
„Slovensko vytvořilo dobrý základ pro bezpečné a odpovědné nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým palivem i pro vyřazování z provozu,“ uvedl vedoucí týmu Artemis Thiagan Pather z jihoafrického národního jaderného dozoru.
Tým rovněž stanovil doporučení a návrhy k zachování a dalšímu zlepšení bezpečného a odpovědného nakládání s radioaktivním odpadem na Slovensku. Mezi doporučení a návrhy patřilo: vláda by měla rozhodnout o provedení dalších prací na geologickém ukládání; vláda by měla aktivně zapojit zainteresované strany včetně veřejnosti do výběru lokality pro geologické úložiště; a Národní jaderný fond by měl stanovit postupy pro včasnou a pravidelnou aktualizaci národního programu nakládání s radioaktivními odpady a použitým palivem.
„Jsme rádi, že byla identifikována dobrá praxe jako potenciální hnací síla pro další zlepšení v oblasti vyřazování z provozu. Plodné diskuse s odborníky a partnery během celé mise navíc představují významný příspěvek k vysoké úrovni výstupů mise,“ uvedl předseda správní rady Národního jaderného fondu Ladislav Éhn.
Závěrečná zpráva mise bude vládě předložena do dvou měsíců.
Radioaktivní odpad a použité palivo na Slovensku pochází především ze čtyř reaktorů jaderných elektráren – dvou v Mochovcích a dvou v Jaslovských Bohunicích – které dohromady vyrábějí více než polovinu elektřiny v zemi.
Slovensko také zahájilo uvádění do provozu třetího reaktorového bloku v Mochovcích. Při využívání zdrojů záření v zemědělství, průmyslu, lékařství a výzkumu vzniká omezené množství radioaktivního odpadu.
(nik)