Slovensko zahájilo jednání se sousedními zeměmi – Rakouskem a Maďarskem – o bezpečnosti dodávek plynu v případě možného ukončení přepravy plynu přes Ukrajinu po roce 2024. I přes opatření v podobě výstavby plynovodů s Maďarskem, Polskem a zvýšení kapacity zpětných toků plynu z České republiky a Rakouska je zachování přepravy přes Ukrajinu v krátkodobém horizontu klíčové nejen pro zajištění bezpečnosti dodávek plynu na Slovensko, ale také pro stabilitu tržních cen plynu.

Před pár dny se v Bruselu konalo zasedání Rady ministrů energetiky, které se zaměřilo především na energetickou bezpečnost a stabilitu dodávek plynu pro příští zimu. Ministři schválili doporučení, které umožní i nadále sledovat spotřebu plynu, a projednali opatření k zajištění co největší autonomie EU v dodávkách energie. Slovensko zastupoval státní tajemník ministerstva hospodářství Kamil Šáško.

„Kromě pokračující diverzifikace dodávek plynu a zavádění opatření ke snížení spotřeby plynu je nutné usilovat o zachování přepravy plynu přes Ukrajinu i po roce 2024,“ uvedl první státní tajemník ministerstva hospodářství Kamil Šáško během poslední Rady pro energetiku,.

I přes opatření v podobě výstavby plynovodů s Maďarskem, Polskem a zvýšení kapacity zpětných toků plynu z České republiky a Rakouska je podle Slovenska zachování přepravy přes Ukrajinu v krátkodobém horizontu klíčové nejen pro zajištění bezpečnosti dodávek plynu na Slovensko, ale také pro stabilitu tržních cen plynu.

Mohlo by vás zajímat

Dalším tématem Rady bylo, jak se vyhnout vzniku překážek pro přepravu plynu na vnitřním trhu EU, které mohou negativně ovlivnit naše úsilí o diverzifikaci. Slovensko proto spolu s dalšími dotčenými zeměmi poukázalo na nutnost vyřešit otázku poplatku za skladování plynu, který může zvýšit náklady na přepravu plynu z terminálů LNG v západní Evropě do našeho regionu.

Ministři se rovněž zabývali flexibilitou elektrizačních soustav. Se zvyšujícím se tempem elektrifikace a elektromobility, rostoucím podílem variabilních obnovitelných zdrojů je otázka flexibility klíčová. Bez dodatečného financování a jednodušších pravidel jak na úrovni EU, tak na Slovensku nebude možné dosáhnout dostatečné míry flexibility a ohrozit tak proces dekarbonizace energetiky.

(nik)