INZERCE

Práce na geotermálním vrtu United Downs v Cornwallu. Zdroj: spol. Geothermal Engineering

Slovensko bude mít první geotermální elektrárnu o výkonu až 20 megawattů

Geotermální energie zatím na Slovensku slouží hlavně jako zdroj vody pro oblíbená termální koupaliště a lázně. Své uplatnění zřejmě brzy najde i v oblasti energetiky. První geotermální elektrárna o výkonu až 20 megawattů má vzniknout poblíž Žiaru nad Hronom.

SSE Holding, vlastník Stredoslovenské energetiky, koupil od PW Energy podíl ve firmě PW geoenergy. Tím se dostal k realizaci projektu na stavbu první slovenské geotermální elektrárny. Ten se zatím nachází ve fázi posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA), které se blíží k závěru. Navážou na něj práce na průzkumném vrtu.

Jak uvedly zpravodajské weby Euractiv.sk a Webnoviny.sk, projekt se nachází v rámci průzkumného území Lovča. V okrese Žiar nad Hronom se postupně počítá s výstavbou tří geotermálních elektráren, které v součtu dosáhnou již zmíněného elektrického výkonu 20 megawattů.

„Jsme rádi, že velký potenciál využití geotermálních zdrojů pro energetické účely zaujal i tak významného hráče, jakým je SSE Holding. V případě investice v Žiaru nad Hronom jde spolu s naší druhou připravovanou geotermální elektrárnou v okrese Prešov o pilotní projekt výroby elektrické energie z geotermálních zdrojů. Věříme, že díky tomuto partnerství zabezpečíme pro žiarský region produkci zelené elektřiny s možností využití zbývajícího tepla,“ uvedl Milan Jankura, předseda představenstva firmy PW Energy.

Oblast Žiaru nad Hronom byla již dříve vyhodnocena jako jedna z nejperspektivnějších na Slovensku, pokud jde o využití geotermálních zdrojů pro energetické účely. Z hlubin země se zde má čerpat horká voda s teplotou 130 až 140 stupňů Celsia. Vodu lze přitom v tomto cyklu možné využívat opakovaně. Spuštění provozu první elektrárny je plánováno na rok 2026.

Tomáš Rovný