INZERCE

Špion, špionáž, verbování agentů. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Slovenského plukovníka, podezřelého ze spolupráce s ruskou rozvědkou, poslal soud do vazby. Zadržen byl i asistent poslance

Pavel Bučka, bývalý pracovník vojenské akademie v Liptovském Mikuláši, který je podezřelý z dlouhodobé spolupráce s ruskou vojenskou rozvědkou, byl vzat do vazby. Důvodem je obava z pokračující trestné činnosti. Rozhodnutí soudu není pravomocné, obviněný proti němu podal podle slovenských médií stížnost. Tajné operace slovenské Národní kriminální agentury nesly krycí názvy Ka’tjuša a Matrjoška.

O vzetí do vazby rozhodl v úterý pozdě večer soudce pro přípravné řízení Specializovaného trestního soudu (SKS) v Pezinku. Rozhodnutí není pravomocné, obviněný proti němu podal stížnost. Informoval o tom státní zástupce Úřadu speciální prokuratury (ÚŠP) Michal Šúrek.

„Řada věcí podléhá dokazování, stejně jako samotný skutek, který je mu kladen za vinu, bude muset být ještě prověřen. Jsme teprve na začátku,“ podotkl státní zástupce.

Obviněný podle něj spolupracuje a vazebního jednání se zúčastnil bez obhájce.

Za spolupráci s ruskou vojenskou rozvědkou policie obvinila dvě osoby ze špionáže a přijímání úplatků. Kromě Pavla Bučky také zpravodaje nyní státem zablokovaného webu Hlavné správy Bohuše Garbára. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody na čtyři až 13 let.

Pavel Bučka měl od roku 2013 poskytovat informace ruským zpravodajským službám. Mělo se jednat o zájmy NATO a ozbrojených sil Slovenské republiky. Měl přiznat částku, kterou za informace obdržel. Byl zatčen v rámci operace Kaťuša. Při domovních prohlídkách policie zabavila USB klíče, počítače s citlivými a utajovanými informacemi, podrobné poznámky o plánech a schůzkách a vyměněné dokumenty.

Dalšími zadrženými v tomto případu byl bývalý příslušník SIS a také asistent poslance. Podle slovenského Denníku N jde o Jozefa Mihalcina, bývalého asistenta poslance Miroslava Suje z Republiky.

Při domovních prohlídkách v Košicích, Vranově nad Topľou, Ružomberku a Liptovském Hrádku policie zajistila počítače, USB klíče a plány podrobných schůzek s důstojníky rozvědky. Kromě toho také zabavila část vyplacených prostředků. Informace získané z materiálů budou použity při dalším šetření.

Speciální prokurátor Daniel Lipšic včer ana tiskové konferenci uvedl, že informace, o které ruská rozvědka usilovala, se týkaly také Ukrajiny. Žádné podrobnosti nicméně neuvedl.

Na případ ruské špionáže na Slovensku reagoval včera také premiér Eduard Heger.

„Tyto obavy, že proruská dezinformační scéna je napojena i na osoby ve službách státu, máme už dlouho. Zadržení slovenští občané, kteří jsou podezřelí ze špionáže pro Rusko, tyto obavy potvrzují,“ napsal na Facebooku.

Vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků, kteří se skrývali za status diplomata, podle něj přináší „bezprecedentní situaci v historii demokratické Slovenské republiky“.

„Vidíme, že naši společnost rozvrátila nejen éra daňových podvodů a machinací při veřejných zakázkách, ale i korupce, která ohrožuje bezpečnost občanů, důvěryhodnost Slovenska v očích našich spojenců, ale i demokratické základy našeho státu,“ řekl Heger.

Média v pondělí informovala o zatčení několika osob podezřelých ze špionáže pro Rusko.

Ministerstvo zahraničí rovněž potvrdilo, že Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Důvodem je, že jednali v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovensko k tomuto kroku přistoupilo na základě hodnocení slovenských zpravodajských služeb.

„Tato neoprávněná akce nezůstane bez odezvy,“ uvedlo ruské ministerstvo diplomacie pro agenturu TASS.

Policejní prezident ani speciální prokurátor se na úterní tiskové konferenci nechtěli vyjádřit k tomu, zda by Slovensko mělo vyhostit další diplomaty.

Jan Hrbáček