Slovenské elektrárne pokročily do další fáze spouštění třetího bloku Atomové elektrárny Mochovce. Po dokončení fyzikálního spouštění a získání souhlasného vyjádření Úřadu jaderného dozoru SR nyní začíná energetické spouštění. V nejbližších dnech by tak měl nový blok začít dodávat první elektřinu do sítě, uvedly dále Slovenské elektrárne v tiskové zprávě.

Tato fáze začíná zvýšením výkonu reaktoru na 5 procent kapacity a provedením série testů. Po jejich dokončení bude následovat postupné zvyšování výkonu až na 100 procent. Již při dosažení 20procentní hranice by měl nový blok vyrobit dostatečné množství páry pro turbogenerátor a vyrobit tak první megawatthodiny nízkoemisní elektřiny.

Nový jaderný blok v Mochovcích bude mít po spuštění instalovaný výkon 471 megawattů, což vystačí na pokrytí přibližně 13 procent z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku. Sousední země, která dosud měla vyrovnanou či mírně deficitní bilanci, se tak stane vývozcem energetické energie. Životnost nového bloku je plánována na minimálně 60 let provozu.

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku s tržní podílem přes 64 procent. Jejich portfolio zahrnuje dvě jaderné, 31 vodních, dvě tepelné a dvě fotovoltické elektrárny. Jejich celkový výkon dosahuje 4144 MW. Slovenské elektrárne mají tři akcionáře se zhruba třetinovým podílem, kterými jsou EPH, Enel a Ministerstvo hospodářství SR.

Opožděná a prodražená stavba

Výstavba třetího a čtvrtého bloků v Mochovcích totiž začala už za socialismu, v roce 1987. O pět let později však byla zastavena kvůli nedostatku peněz, dokončeny byly později pouze první dva bloky. Nastala dlouhá přestávka, která skončila rozhodnutím slovenské vlády z roku 2008 spustit také třetí a čtvrtý blok. A to s využitím tehdy již značně „předpotopních“ ruských reaktorů typu VVER 440.

K obnovení prací na třetím a čtvrtém bloku došlo v listopadu roku 2008. Původní očekávání Slovenských elektráren bylo, že dílo bude hotové za čtyři roky. Náklady měly dosahovat 2,8 miliardy eur. Realita je minimálně 15 let, náklady se vyšplhaly podle posledních odhadů na 6,2 miliardy eur (150 miliard korun). Za dva nemoderní reaktory o celkovém výkonu 940 megawattů je to hodně peněz.

Mohlo by vás zajímat

Turbogenerátor a další zařízení v jaderné elektrárně Mochovce na Slovensku. Foto: tisk. zpráva Doosan Škoda Power

Příběh dostavby třetího a čtvrtého bloku Elektrárny Mochovce může posloužit jako varování, čemu se v jaderné energetice vyhnout. Na staveništi totiž často vládl chaos. Dobře informované zdroje, se kterými měl autor článku v minulosti hovořit, svalují vinu hlavně na Italy. Od roku 2006 totiž 66 procent akcií Slovenských elektráren vlastnil italský Enel a ten se v roli organizátora dostavby příliš nevyznamenal.

Zmatek po italsku

Problém první: projekt neměl jednoho generálního dodavatele. Dodávka primárního okruhu, kterou měly na starosti české společnosti vedené Škodou JS, proběhla celkem hladce. Generálním dodavatelem nejaderné části se bez soutěže stala společnost Enel Ingegneria & Innovazione. A tam to bylo o dost horší. Zdroje z jaderného oboru zmiňují dodávku nevhodných typů kabelů a armatur či zmatečné komunikaci mezi najatými pracovníky různých národností. Tyto i jiné kauzy dodnes prošetřuje Národná kriminálna agentúra (NAKA).

Přestali si rozumět také dva vlastníci Slovenských elektráren – Enel a slovenská vláda. Výsledkem byly nekonečné hádky o to, kdo vícenáklady zaplatí. Enel dal najevo, že žádné účty za Mochovce platit nebude, protože je takříkajíc na odchodu. V prosinci 2015 svůj většinový podíl prodal Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), avšak k vypořádání celé transakce dojde až po dokončení a spuštění Mochovců.

Zbývá ještě dokončit čtvrtý blok v Mochovcích. Ten má být podle posledních odhadů uveden do provozu nejdříve v květnu příštího roku.

David Tramba