Ne všichni výrobci elektřiny vydělávají na skokovém růstu cen. Konkrétně Slovenské elektrárne hospodařily v loňském roce se ztrátou 217 milionů eur (5,1 miliardy korun), kdy ji táhl ke dnu prodej elektřiny za regulované ceny. Bude to mít soudní dohru – společnost podala správní žalobu na stát a požaduje změnu podmínek.
Informaci o finančních výsledcích i podané žalobě lze najít ve veřejném Registru účetních závěrek, kam Slovenské elektrárne (SE) na konci května vložily zprávu o svém hospodaření za rok 2022. Tržby sice hlavnímu výrobci elektřiny na Slovensku meziročně vzrostly o 87 procent na 5,24 miliardy eur, avšak na pokrytí provozních nákladů to nestačilo. Vysoké jsou i finanční náklady, společnost je totiž zatížena dluhem ve výši 3,1 miliardy eur (73 miliard korun).
Podle dohody z února 2022, uzavřené mezi Ministerstvem hospodářství SR, Ministerstvem financí SR a soukromými akcionáři SE, měly SE dodat 5,79 TWh elektřiny (tedy třetinu roční produkce elektřiny) za regulovanou cenu ve výši 61,20 eur/MWh zákazníkům. Cílem opatření bylo omezit dopad skokového růstu cen elektrické energie na koncové zákazníky z řad domácností. K uzavření závazné smlouvy však dodnes nedošlo.
Slovenská vláda výměnou přislíbila, že na SE neuvalí žádné dodatečné daně, jako je windfall tax či odvody z nadměrných tržeb za elektřinu. Avšak k tomu na přelomu minulého a tohoto roku došlo, vládou zavedené odvody z tržeb se vztahují i na SE. „Rozsah povinnosti vyrábět a dodávat elektřinu zůstal nezměněn, ale odkaz na ostatní podmínky dohodnuté v návrhu smlouvy na implementaci Memoranda o porozumění byl vypuštěn,“ uvedly SE k podrazu ze strany vlády.
„Proti výše uvedeným rozhodnutím Ministerstva hospodářství Slovenské republiky podala společnost správní žalobu, a to hlavně z důvodu nepřiměřenosti uložené povinnosti ve všeobecném hospodářském zájmu,“ uvedly dále Slovenské elektrárne v účetní závěrce.
Prodej elektřiny za regulované ceny má přitom platit až do roku 2027. V prvních dvou letech se jedná o dodávku za cenu 61,20 eur/MWh, později cena poroste až na 79,3 eur/MWh. Rozsah dodávky se pohybuje od 5,5 do 6,15 TWh za rok, určena je pro zákazníky z řad domácností. Později přibyla ještě regulace cen elektřiny pro firmy a veřejný sektor. Tady se jedná o maximálně 5 TWh za rok, cena má postupně klesat ze 134 eur/MWh na rok 2024 až na 104 eur/MWh v roce 2027. Tyto hodnoty téměř přesně odpovídají kotacím na německé energetické burze PXE.
Za regulovanou cenu mají Slovenské elektrárne prodávat hlavně elektřinu z nových bloků Atomové elektrárny Mochovce. Jejich výstavba a uvedení do provozu se však oproti plánu výrazně opozdily, a také prodražily. Spouštění třetího bloku začalo teprve letos, v dubnu a květnu blok vyráběl na 55 procent maximálního výkonu. Čtvrtý blok bude dle posledních odhadů uveden do provozu nejdříve v květnu příštího roku.
Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku s tržní podílem přes 64 procent. Jejich portfolio zahrnuje dvě jaderné, 34 vodních, dvě tepelné a dvě fotovoltaické elektrárny. Loňský objem dodávek do sítě dosáhl 17 TWh, přičemž 95 procent z toho lze označit za nízkoemisní elektřinu. Slovenské elektrárne mají tři akcionáře se zhruba třetinovým podílem, kterými jsou EPH, Enel a Ministerstvo hospodářství SR.
David Tramba