INZERCE

„Speciální prokuraturu nelze opravit. Lipšic tam přišel jako losos z moře, vytřel se na tom úřadu a zanechal tam desítky podobných prokurátorů, jako je on," prohlásil na margo speciálního prokurátora slovenský premiér Robert Fico. Foto: Směr-SD

Slovenská vláda schválila zrušení speciální prokuratury. Dozorovala vyšetřování řady lidí okolo premiéra Fica

To, co se dalo po slovenských parlamentních volbách očekávat, se naplňuje do posledního slova i písmene. Slovenský premiér Robert Fico krátce po vítězství ve volbách a sestavení vládní koalice zahájil obří čistku v bezpečnostních složkách, které se za éry předchozích kabinetů věnovaly řadě přátel, příznivců či sponzorů Ficova Směru-SD, a nastoupil i na Úřad speciální prokuratury, který řadu z těchto případů dozoruje. Vláda ale dnes schválila její zrušení. Podle Roberta Fica ji nelze napravit a nepomohl by ani odchod jejího šéfa Daniela Lipšice. Konkrétní návrh, který se už objevil na veřejnosti, prozatím nepočítá se zrušením Specializovaného trestního soudu. Živé případy mají po speciální prokuratuře převzít krajská státní zastupitelství.

Kabinet Roberta Fica dnes schválil změny pro oznamovatele korupce, zrušil Úřad speciální prokuratury a výrazně změnil trestní zákoník. Podle premiéra šlo o nezbytné změny.

„Pokud jde o Úřad speciálního prokurátora, nebudu chodit kolem horké kaše. Rušíme ho a všechny případy budou přecházet na příslušná státní zastupitelství,“ oznámil dnes slovenský premiér.

Robert Fico přivítal prohlášení generální prokuratury, podle něhož jsou krajská státní zastupitelství připravena se předanými případy zabývat.

Specializovaný trestní soud zůstává podle Fica součástí justice.

„Speciální prokuraturu nelze opravit. Lipšic tam přišel jako losos z moře, vytřel se na tom úřadu a zanechal tam desítky podobných prokurátorů, jako je on,“ řekl dále premiér. Podle něj i kdyby Daniel Lipšic odešel, nic by se nezměnilo, protože i další žalobci speciální prokuratury jsou podle něj stejní, jmenoval jich nejméně pět, včetně Ondreje Repy, Michala Šurka a Matúše Harkabuse.

„Zlo v podobě Lipšice musí skončit. Za tímto rozhodnutím si stojím. Úřad speciálního prokurátora byl zárukou porušování lidských práv. Existují rozhodnutí Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva o tom, jak hrubě byla porušována lidská práva,“ řekl podle serveru Aktuality.sk premiér.

Vláda podle něj musí počítat s tím, že prezidentka Zuzana Čaputová může zákony vetovat.

„Může dojít k odložení účinnosti některých zákonů. To je zcela normální situace,“ doplnil.

Karikatura vyjadřuje zaujatost prokuratury

Ministr spravedlnosti Boris Susko pak zdůraznil, že státní zástupci Úřadu speciální prokuratury (ÚŠP) zůstanou státními zástupci Generální prokuratury, které budou předány rozhodnuté případy, nerozhodnuté kauzy připadnou krajským státním zastupitelstvím.

„Po nabytí účinnosti této úpravy půjdou novou cestou. Otevřené případy se budou projednávat i nadále, pouze k nim bude docházet státní zástupce krajského státního zastupitelství,“ doplnil ministr spravedlnosti. Podle něj musel být úřad zrušen.

„K tomuto řešení jsme přistoupili kvůli tomu, že se státní zastupitelství stalo systémově podjatým. Pokud je podjatý vrcholný úředník, jsou podjatí i jeho podřízení, protože mají tendenci rozhodovat tak, aby mu udělali radost,“ řekl dále dle Aktuality.sk Susko.

Susko zmínil také karikaturu, kterou Daniel Lipšic dostal k narozeninám. Podle něj vyjadřuje zaujatost celého úřadu.

Narozeninová karikatura pro šéfa slovenských speciálních prokurátorů Daniela Lipšice, která rozlítila představitele slovenské vlády. Foto: Za právní stát

„Tuto záležitost není možné řešit pouze personálními změnami. Musí se to udělat systémově. Krajští státní zástupci nejsou o nic méně erudovaní. I dnes vyšetřují hospodaření v obrovských výškách a nemají s tím problém,“ uvedl dále Susek. Žádný obor si podle něj nemůže dovolit ignorovat postoj generální prokuratury

Podle Suska nehrozí, že by byly vyšetřované kauzy zameteny pod koberec.

„Tyto případy budou nadále vyšetřovány, pouze nestranně a bez politického vlivu. Nezávislí státní zástupci a vyšetřovatelé musí rozhodovat tak, aby byli pachatelé postaveni před soud,“ pokračoval.

Ministr spravedlnosti připomněl, že neexistuje žádný zákonný nárok na zachování prokurátora. A zákonný soudce bude podle něj zachován, neboť Specializovaný trestní soud nebude zrušen.

Je to naše věc

Vládní politici se zabývali také otázkou, zda zrušení speciální prokuratury nemůže „naštvat“ Brusel. Podle Suska je systémové řešení zrušení speciální prokuratury národní otázkou, do které nemá důvod zasahovat Evropská komise.

Podle Suska se šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová před nedávnem ptala Roberta Fica, zda jeho vláda plánuje kvůli desítkám rozjetých kauz za politických odpůrců revanš. Ten podle Suska něco takového důrazně odmítl. Pokud se objeví nějaké pochybnosti či dotazy z Bruselu, ministr spravedlnosti slíbil, že vše vysvětlí.

Ke zrušení speciální prokuratury se vyjádřil podle SAktuality.sk i místopředseda vlády a ministr životního prostředí Tomáš Taraba.

„Řekl jsem to v den, kdy byl pan Lipšic zvolen do čela tohoto orgánu. Ti, kteří ho zvolili, odepsali speciální státní zastupitelství. Říkám to i dnes. Pokud je pan Lipšic ochoten odstoupit, představte si, že bychom dnes jeho nabídku přijali a dosadili tam pana právníka Roberta Kaliňáka, řekněte mi, vy novináři, jak byste se k tomu stavěli, jestli věříte v nestrannost speciálního státního zastupitelství? Proto je zcela jasné, že speciální prokuratura je prvek, který je na Slovensku plně nahraditelný generální prokuraturou,“ dodal Tomáš Taraba.

Lipšic nabídl rezignaci

Právníka a bývalého politika Lipšice zvolila v únoru 2021 do funkce Slovenská národná rada.

Lipšic byl v letech 2010–2012 ministrem ve vládě Ivety Radičové, která na krátkou dobu přerušila úřadování Roberta Fica. Po autonehodě v roce 2016, při které zemřel chodec, Lipšic z politiky odešel a začal působit v advokacii. Za usmrcení chodce dostal tříletou podmínku.

Včera Daniel Lipšic prohlásil, že je ochotný odstoupit z funkce, pokud Ficova vláda veřejně garantuje, že nezasáhne do postavení speciální prokuratury.

Ficův kabinet ale Lipšicův apel nevyslyšel a ve středu schválený návrh chce v parlamentu prosadit ve zkráceném legislativním řízení.

„V tomhle tempu nás nezastaví nikdo,“ prohlásil Fico.

Úpravy systému prokuratury přicházejí krátce po razantních personálních zásazích v bezpečnostních sborech. Čistky, které spustil ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ze strany Hlas hned po nástupu do funkce, už teď vyvolaly pracovněprávní spory. V čele policie už stojí nový policejní prezident.

V politicky laděných kauzách je podle slovenských médií aktuálně vyšetřovaných více než sto podezřelých.

Zrušení speciální prokuratury by se dotklo mnoha případů politiků Ficova Směr-SD nebo lidí s ním propojených. Jde především o kauzy z éry druhé a třetí vlády Roberta Fica v rozmezí let 2012 až 2018.

(hrb)