INZERCE

Slovenská policie pátrá kvůli korupční kauze po Tomáši Rajeckém z Bratislavy a Gabrielu Biherczim z Černého Brodu. Foto: Policie Slovenské republiky

Slovenská korupční stopa z kauzy Kollár vede i do Čech. Hledaný podnikatel má realitní firmu v Praze

Slovenská policie pátrá kvůli jedné z korupčních kauz natřikrát stíhaného oligarchy Zoroslava Kollára po dvou mužích. Jedním z nich je Tomáš Rajecký, v minulosti spojovaný s mafií. Ekonomický deník zjistil, že Rajecký vlastní v Praze firmu se Silvií Krištofíkovou. Krištofíková byla v minulosti úzkém spojení s jiným slovenským oligarchou – Norbertem Bödörem, v Bratislavě taktéž stíhaným kvůli korupci.

„Loď máme vyřešenou,“ psal tomuto muži kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner, podezřelý z organizování vraždy novináře Jána Kuciaka. Bratislavská Národní kriminální agentura nyní pátrá v souvislosti s už třetím obviněním oligarchy konkurzního správce Zoroslava Kollára po muži, který stál po boku mafie. Jde o podnikatele Tomáše Rajeckého.

„Tomáš Rajecký se dlouho pohyboval bez větší pozornosti policie, aktuálně čelí obvinění spolu se Zoroslavem Kollárem a bývalým šéfem kriminálního úřadu finanční správy Ĺudovítem Makem,“ napsaly slovenské Hospodářské noviny.

Po Tomášovi Rajeckém je nyní vyhlášeno pátrání. Jde o nelegální byznys s cigaretami, ve kterém se úplatky měly pohybovat ve výši 150 tisíc eur.

Tomáš Rajecký je také známý z fotografie z dovolené na Kubě, kde mu dělali společnost současný předseda slovenského parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina), odsouzen mafián Juraj Ondrejčák alias Piťo nebo známý právník a komunální expolitik Pavel Hagyari.

Vyhlašujeme pátrání

„Ekonomičtí podvodníci? Mimořádné pátrání po mužích na útěku,“ objevilo se včera na Facebooku slovenské policie. Postupně vyšlo najevo, že pátrání souvisí s už třetí kauzou oligarchy Zoroslava Kollára. Ekonomický deník se Kollárovi věnoval podrobněji zde.

„Národní kriminální agentura žádá veřejnost o pomoc při pátrání po dvou obviněných z korupce. Doposud provedenými prověrkami a opatřeními se hledané osoby nepodařilo vypátrat,“ stojí v policejní výzvě.

Výzva k pátrání po dvou podezřelých z korupce. Foto: Policie Slovenské republiky

Figurují v ní dvě jména: už zmíněný Tomáš Rajecký z Bratislavy a Gabriel Bihercz z Černého Brodu. Rajecký je podle policie obviněn ze zvlášť závažného zločinu přijímání úplatku, Bihercz z podplácení.

Bihercz je přitom roky znám v podsvětí, slovenská média ho spojují s mafiánem Kristianem Kádárem, figurujícím v kauze zmizení jiného mafiánského bosse Lajosa Sátora nebo vraždy bratrů Raiszovců.

Tomáš Rajecký také v minulosti intenzivně komunikoval s Marianem Kočnerem, hlavním aktérem několika závažných kauz, včetně vraždy novináře Jana Kuciaka. Kočner je pravomocně odsouzen za falšování milionových televizních směnek.

Přes Silvii Krištofíkovou, s níž ovládá firmu v Praze, měl Tomáš Rajecký vazbu i na vazebně stíhaného nitranského oligarchu Norberta Bödöra.

Česká stopa

Tentýž Tomáš Rajecký, tentokrát s bydlištěm v Hodoníně, má od roku 2019 firmu v České republice.

Jmenuje se RS House Investment a sídlí na Novém městě v Praze. Na první pohled je vlastněna neprůhlednou offshore firmou z karibského ostrova Svatý Vincenc a Grenadiny. Vyjma výroby, obchodu a služeb, má společnost v předmětu podnikání zapsán i pronájem nemovitostí bytů a nebytových prostor. Podíl ve výši 10 tisíc korun drží již zmíněná karibská firma RS Investment Ltd.

Potvrzení o vlastnickém vztahu ke karibské firmě pro slovenskou veřejnou správu. Foto: Registr partnerů veřejné správy Slovenské republiky

Druhou jednatelkou v RS House Investment je už zmíněná Silvie Krištofíková.

Ze slovenského registru partnerů veřejné správy vyplývá, že konečnými vlastníky karibské společnosti RS Investment Ltd budou s největší pravděpodobností jednatelé české firmy Rajecký a Krištofíková.

Krištofíková je historicky propojena s dalším ze stíhaných slovenských oligarchů Norbertem Bödörem. Působili spolu ve firmě CZ Trade.

Silvie Krištofíková spoluvlastní v Praze další firmu, která se jmenuje Fashion Investment Company. Padesátiprocentní podíl v ní drží Diana Rajecká.  Předmět činnosti společnosti je identický jako u RS House Investment.

Mafiánská dovolená

Tomáš Rajecký měl vyjma spojení kontroverzními byznysmeny a šedou zónou kontakt i do politiky. V roce 2016 byl vyfocen s nynějším předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem na dovolené na Kubě.

Podnikatel a politik Boris Kollár má ostatně kvůli stykům s bizarními osobnosti slovenského vůbec problém. Nejprve unikly dokumenty poukazující na jeho styky s členem bratislavského podsvětí Peterem Steinhübelem, alias Žaludem. Pak se v roce 2016 vynořily fotografie z exotické dovolené s dalšími mafiány, Piťovci – Jurajem Ondrejčákem, Matějem Salagou a Tomášem Rajeckým. Bratislavskému podnikateli a politikovi nejnovější zavařil právě Rajecký. Ten uvedl, že Kollár lže, pokud tvrdí, že na Kubě byl s přítelkyní a s Piťovci se setkal pouze náhodou. Podle něj byli kamarádi a jeli na dovolenou společně.

„Asi nás tam někdo nafotil. Já jsem byl na Kubě s přítelkyní na dovolené, oni tam byli jako skupina. Setkali jsme se. Pana Rajeckého znám léta, oni (myšleno Piťovci a Rajecký – pozn. red.) jsou přátelé. Podnikám na Slovensku 25 let, za ten čas jsem potkal desetitisíce lidí. Nepotřebuji se schovávat, vyviňovat ani stydět. Fotím se s hodně lidmi, každý den,“ vysvětloval pak na tiskové konferenci Boris Kollár, který tvrdil, že setkání na Kubě s mafiánem Ondrejčákem byla velká náhoda. S Ondrejčákem se prý Kollár sice zná, ale nepovažuje ho za svého kamaráda. „Fotilo se, tak jsme se vyfotili. Já jsem nevěděl, že on je známý mafián. Ale je mi to úplně jedno. Vyfotil jsem se s kýmkoli,“ dodal.

Jenže jeden z přítomných rekreantů, Tomáš Rajecký, se v telefonickém rozhovoru pro TV Markíza vyjádřil, že lídr strany Jsme rodina nemluví pravdu. „Pokud pan Kollár tvrdí, že s námi na dovolené nebyl, tak lže veřejně, protože na Kubě s námi byl,“ uvedl Rajecký. „S panem Ondrejčákem byl přítel a zeptejte se pana Kollára, proč se s panem Ondrejčákem rozhádal,“ vzkázal Rajecký a zároveň odmítl Kollárovo podezření, že to byl právě on, kdo fotografie zaslal do médií. „Lépe by udělal, kdyby opravdu zjistil, odkud ty fotky unikly. A to bude zajímat i mě,“ dodal Rajecký.

Jak už jsme zmínili, Tomáš Rajecký se v minulosti pohyboval v blízkosti mafiána Piťa. „Bylo to v dobách, kdy se členové skupiny Jiřího Ondrejčáka nebo i on sám arogantně jezdili po Bratislavě v géčkových Mercedesech. Oděni ve vojenském vzbuzovali hrůzu vždy, když vstoupili do nějakého obchodního centra, ale problém neměli ani s osobním vyřízením účtů. Například s novináři, kteří nepsali právě tak, jako by se Piťovcům líbilo. Občas se na takovou schůzku vybral přímo jejich šéf, který rád diskutoval o správném chápání spravedlnosti v této zemi. S ním nejednou přišel i Tomáš Rajecký. Přesto byl velmi překvapen a naštvaný, když se jeho jméno objevilo na takzvaných mafiánských seznamech. Fakt ale je, že to byl právě Tomáš Rajecký, který po totálním rozbití skupiny Piťovců a umístění většiny jejích členů za mříže zůstal jako jeden z mála na svobodě, nedotčený jakýmkoli policejním zásahem,“ napsal o Rajeckém například slovenský server Deník Dnes.

Po vynesení dlouholetých rozsudků nad členy této skupiny včetně Jiřího Ondrejčáka zůstalo o Rajeckých chvíli ticho. Jeho jméno začal v roce 2017 skloňovat později zavražděný novinář Ján Kuciak. Učinil tak v souvislosti s divným byznysem Mariana Kočnera, jehož firma International Investment Development Holding zažalovala lékárenskou společnost Unipharma a její dceřinou firmu o 45 milionů eur za údajný ušlý zisk z nezdařeného společného byznysu v Donovalech.

„Zdá se, že dnes má Tomáš Rajecký blízko k nitranského podnikateli Norbertovi Bödörovi podobně jako někteří kandidáti vládní strany Směr, a to navzdory kauzám a vážným odhalením, podle nichž mladý Bödör mohl přes svého příbuzného Tibora Gašpara ovlivňovat dění v policii. V Směru má však podle všeho dveře stále otevřené dokořán. A to i v klíčových státních institucích. Nasvědčuje tomu fakt, že v ten den, kdy se s ním setkal Tomáš Rajecký, si Norbert Bödör ve stejném hotelu poseděl i s generálním tajemníkem  ministerstva hospodářství Viktorem Lehotzkým, kterého tam přivezla státní limuzína. Přitom jde o jednu z klíčových funkcí v resortu, která v jistých ohledech převýší i státního tajemníka. Dalo by se říci, že generální ředitel služebního úřadu je pravou rukou ministra,“ napsal Deník Dnes.

Jan Hrbáček