Slovenská inspekce ministerstva vnitra začala objasňovat lustrace stovek osob z politického a podnikatelského prostředí. Už po vraždě investigativního žurnalisty Jána Kuciaka se na veřejnosti objevily informace o nezákonných lustracích novinářů. Na nezákonné lustrace loni upozorňoval slovenský podnikatel a občanský aktivista Alojz Hlina, který dokonce na sociální síti výstup o sobě a své rodině. Zatím neznámí příslušníci policie zařazení do oddělení podpory řízení Národní kriminální agentury měli vytvářet schémata vztahů, získávat adresy osob a předávat je svým nadřízeným
Slovenská policejní inspekce vyšetřuje další případ neoprávněných lustrací ve státních databázích. Tentokrát se jedná o masivní akci, při které mělo být v letech 2015 až 2016 lustrováno v registru obyvatel, v evidenci vozidel nebo v jiných databázích téměř 500 osob. Serveru Aktuality.sk to oficiálně potvrdil úřad inspekce. Lustrace měly probíhat v Národní kriminální agentuře (NAKA).
„Vyšetřovatel Úřadu inspekční služby vede šetření ve věci trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, který souvisí s lustracemi několika subjektů a osob, které měly proběhnout v letech 2015 a 2016. Vzhledem k tomu, že probíhající trestní řízení je neveřejné, kdy dosud nebyl nikdo obviněn a sdělením dalších informací by mohlo dojít k narušení, zmaření nebo podstatnému ztížení dalšího průběhu dokazování, a tím i zmaření dosažení sledovaného účelu trestního řízení, není možné v tuto chvíli poskytovat další informace,“ informoval Aktuality.sk tiskový odbor ministerstva vnitra.
Na seznamu obětí je také řada aktivních nebo bývalých politiků až po ministry, podnikatele a jejich příbuzné.
Mezi lustrovanými osobami měli být například ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) a primátor Trnavy Jozef Viskupič (OĽaNO), státní tajemník ministerstva financí Marcel Klimek nebo bývalí ministři Gábor Gál a Juraj Miškov.
„Zatím mě o tom nikdo neinformoval, ale nepřekvapilo by mě, kdyby se to potvrdilo,“ řekl Marcel Klimek.
„To by mě nepřekvapilo, ale zatím jsem žádnou takovou poštu z inspekce neviděl.“ řekl exministr spravedlnosti Gábor Gál. Ministr Milan Krajniak ani exministr Juraj Miškov zatím informace od inspekce také neobdrželi.
Měly být kontrolovány i firmy, v některých z nich stále působí aktivní politici. Tuto informaci serveru Aktuality.sk potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Inspekce už zahájila vyšetřování pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele.
Poslanec Peter Pollák na tiskovém brífinku hnutí Oľano potvrdil, že oznámení o prošetření těchto aktivit z roku v roce 2015, kdy měl být spolu s rodinou lustrován, obdržel. Pollák je synem europoslance Petra Polláka a podle synových slov měl být v té době lustrován jako opoziční europoslanec.
Lustrace novinářů
Zatím neznámí příslušníci policie zařazení do oddělení podpory řízení NAKA měli vytvářet schémata vztahů, získávat adresy osob a předávat je svým nadřízeným. Není však jasné, jak měly být tyto informace dále využity.
V minulosti se objevil případ nezákonných lustrací v souvislosti s vraždou novinářů Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Desítky novinářů, včetně mladého investigativního novináře, měly být vyhledány ve státních databázích a u Mariana Kočnera byly později nalezeny takzvané vztahové diagramy.
Díky nim se osoby neoprávněně dozvěděly o trvalém pobytu, číslech dokladů nebo informacích o rodinných příslušnících obětí.
Viník se přiznal
Bývalý policista Pavol Vorobjov se k činům přiznal a chce uzavřít dohodu o vině a trestu před Specializovaným trestním soudem. Vorobjov přiznal, že lustroval i Norberta Bödöra, který je stíhán jako šéf policejní mafie.
O nezákonných lustracích před časem informoval například slovenský podnikatel, občanský aktivista, a bývalý předseda KDH Alojz Hlina, který na sociální síti zveřejnil jedno z vytvořených vztahových schémat (viz titulní fotografie).
Podle zveřejněných informací Úřad inspekční služby prověřoval lustraci Igora Matoviče, Richarda Sulíka, Radoslava Prochádzky a Daniela Lipšice. Celkem se mělo jednat o 43 osob. Mělo se tak stát za jednobarevné vlády Směru-SD těsně před volbami v roce 2016.
Před parlamentními volbami v tomto roce skupina kolem Norberta Bödöra a tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara lustrovala nejen politiky, ale i novináře.
Lustrace opozičních politiků, včetně jejich rodin, Úřad inspekční služby vyšetřuje už delší dobu. Inspekce obvinila Mariana Zetochu, tehdejšího ředitele odboru podpory řízení NAKA, ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Spolu se svým podřízeným Michalem Zubčákem Zetocha a jeho podřízený Michal Zubčák nejméně od února do října 2015 lustrovali Igora Matoviče, Richarda Sulíka, tehdejšího šéfa KDH Alojze Hlinu, předsedu Síta Radoslava Prochádzku, předsedu strany Nova Daniela Lipšice a kontroverzního aktivistu Ivana Katrince.
Alojz Hlina zveřejnil vztahové schéma své osoby a rodiny loni 9. října. V jeho případě musela policie nakreslit až tři takové diagramy.
Lustrace se odehrávaly v období vlády Směru-SD, kdy ministerstvo vnitra řídil Robert Kaliňák a policii vedl nominant Směru a Bödörův vzdálený příbuzný Tibor Gašpar. I on je ve vazbě kvůli známé kauze Očistec.
Kromě politiků byli po dvou letech lustrováni i novináři z Markízy, TV Joj, RTVS, Denníku N, SME, Aktuality.sk, Trendu, Týdne a Plus 7 dní.
„Byl to dost nepříjemný a divný pocit dívat se na své rodinné příslušníky na policejním monitoru na nakresleném vztahovém diagramu,“ napsal bývalý předseda KDH k příspěvku na Faceboku.
Vypovídal jsem jako svědek ve věci trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Obviněný policista, pravděpodobně na něčí pokyn, nezákonně kreslil různá vztahová schémata. Jako oběti jsou v tomto případě uváděni i další politici /Sulík, Matovič, Lipšic, Prochádzka/. Zdá se, že nějaký ´politický odbor´ na policejním oddělení ty počítače docela dost vytěžoval. Problém je však v tom, že Slovensko je demokratická země. Komunismus (nebo co to bylo) skončil, StB, pokud vím, už také neexistuje. Na obrázku je jeden ze tří vztahových diagramů, které mi byly vytvořeny,“ napsal Alojz Hlina na Facebooku.
Jan Hrbáček